190707-equestrian.jpg

Yakima Herald-Republic file.

Billiards

Upper Valley

MIXED DOUBLES LEAGUE Results, Sept. 9

T&T Lounge 12, Little Dutch 10, Little Dutch 10, Little Dutch 10, West Valley 9, Little Dutch 6, Ranch 5, Ranch 5, Ranch 5, Ranch 3, Curly’s 0, T&T Lounge 0, Little Dutch 0, Old Town Pump 0, Little Dutch 0.

Missing Score Sheets: OTP vs. LDI #6; T&T vs. Curly’s.

Equestrian

Yakima Valley

TEAM PENNING CLUB Results, Sept. 7-8

Open Class (30 Teams): 1, John Schieche, Roger Braa, Hal Johnsrud, 6 cows, 66.49 sec.; 2, Teresa Long, Dan Jorgensen, Cindy Redding, 6, 69.61; 3, Teresa Long, Darrell Winters, Barb Nelson, 6, 70.90.

Amateur Class (23 Teams): 1, Jane Bouchey, Matt Vachon, Amber Hunsaker, 6 cows, 76.70 sec.; 2, Ron Davis, Jeff Oyarzo, Wally Nelson, 6, 77.44; 3, Janie Kepler, Diane Davis, Fred Young, 6, 85.36.

Novice Class (18 Teams): 1, Vicki Gatliff, Barbie Tallman, Joyce Roberts, 6 cows, 104.48 sec.; 2, Mike Brown, Beverley Bingaman, Vicki Gatliff, 5, 113.96; 3, Barbie Tallman, Evin Harvey, Mike Brown, 5, 120.95.

Green Novice Class (5 Teams): 1, Rae Ann Jonson, Keeley Leite, W/Mark Crowley, 6 cows, 95.80 sec.; 2, Beverley Bingaman, Keeley Leite, w/Mark Crowley, 6, 118.72.

Youth Class (7 Teams): 1, Jason Ortiz, Evin Harvey, w/Teresa Long, 6 cows, 103.19 sec.; 2, Jason Ortiz, Carson Hauver, w/Mark Crowley, 6, 117.09; 3, Kassidey Brownlee, Evin Harvey, w/Jason Robinson, 6, 135.50; 4, Julianne Hinkle, Delilah Haller, w/Bill Jones, 6, 148.10.

Pan Class (55 Teams): 1, Ron Davis, Wyatt Crowley, Jason Ortiz, 6 cows, 58.95 sec.; 2, J.R. Hunsaker, Matt Vachon, Tom Leite, 6, 59.70; 3, Connie Martinez, Matt Vachon, Jason Ortiz, 6, 61.62; 4, Jay Cartmell, Jane Bouchey, Rae Ann Jonson, 6, 71.63; 5, Denis Gamache, Ron Davis, Rae Ann Jonson, 6, 79.47; 6, Bill Jones, Marvin Bright, Daryl Kepler, 6, 80.21.

Quick Draw Class (9 Riders): 1 (Tie), Hal Johnsrud & Fred Young: 9 cows; 109.92 sec./each.

Standings — Open Class: 1, Teresa Long-555 Pts.; 2, Darrell Winters-543; 3, Connie Martinez-539.

Amateur Class: 1, Jeff Oyarzo-395.5 Pts.; 2, Connie Hauver-385; 3, Pam Bright-377.

Novice Class: 1, Al Ford-264 Pts.; 2, Joyce Roberts-258; 3, Evin Harvey-235.

Green Novice Class: 1, Keeley Leite-168 Pts.; 2, Tori Calhoon-89; 3, Rae Ann Jonson-71.

Youth Class: 1, Jason Ortiz-163 Pts.; 2, Evin Harvey-130; 3, Kassidey Brownlee-110.

Pan-Open Class: 1, Jay Cartmell-805 Pts.; 2, Mark Crowley-751.5; 3, Justin Hauver-563.

Pan-Amateur Class: 1, Jane Bouchey-746 Pts.; 2, Wyatt Crowley-679.5; 3, Matt Vachon-628.

Pan-Novice Class: 1, Tori Calhoon-780 Pts.; 2, Jason Ortiz-769.5; 3, Evin Harvey-615.

Golf

Mount Adams

MEN’S DIVISION Individual Play, Sept. 12

Gross: 1, George Pechtel 76; 2, Ron Eakin 81; 3, (tie) Dean Jorgenson 83, Tony Washines 83.

Net: 1, (tie) Dennis Besel 70, Conrad Besel 70; 3, Jerry Besel 71; 4, Bob Bergeron 72; 5, Gary Hyatt 73; 6, (tie) Ken Hornstein 74, Rick Sifuentes 74.

SunTides

MEN’S DIVISION Fruits of Labor, Sept. 7-8

First Flight — Gross: 1, Jeff Heil-Ryker Torres; 2, Van Brassington-Dean Law. Net: 1, Vern Millican-Jim Kean; 2, Dale Critchlow-Tony Thomas.

Second Flight — Gross: 1, (tie) Terry Kimes-Don Khile, Tim Lace-Jerry Speer. Net: 1, J.D. Ball-Chuck Kohls; 2, (tie) Rod Johnston-Terry Speer, Bob Ross-Jeff Dowdy.

KPs — Saturday: Williams-McCormick, Hole No. 3; Heil-Torres, Hole No. 7; Critchlow-Thomas, Hole No. 13; Millican-Kean, Hole No. 16; Curley-Hiatt, Hole No. 17. Sunday: Cushing-Bender, Hole No. 3; Heil-Torres, Hole No. 7; Pfau-Popov, Hole No. 13; Millican-Kean, Hole No. 16; Curley-Hiatt, Hole No. 17.

WOMEN’S DIVISION Turkey Shoot, Sept. 10

Low Gross: (tie) Kristy Little 82, Denise Helm 82.

Low Net: (tie) Sandi Morris 70, Grace Wagoner 70.

First Flight — Gross: 1, Kristi Little 63; 2, Denise Helms 66; 3, Hilary Alexander 78. Net: 1, (tie) Sandi Morris 48, DJ Angotti 48; 3, Joanna Calderwood 51.

Second Flight — Gross: 1, Sally Anderson 82; 2, Helen Wendt 84; 3, Carrol Storkel 94. Net: 1, Grace Wagoner 46; 2, Marilyn Mason 50; 3, Deb Bruland 57.

Westwood West

WOMEN’S DIVISION Mutt & Jeff, Sept. 11

A Division: 1, Paula Bush 39; 2, Jennifer Walsh 40.

B Division: 1, Vivian Carl 37; 2, Diane Vilhauer 40.

C Division: 1, Delores Decoto 43; 2, Claudia Rohlfs 46.

COUPLES DIVISION Scramble, Sept. 12

1, Tom & Cathy Kehm 40; 2, Trudy Ledwich-Diane Vilhauer 44; 3, Gary & Pamala Kingsboro 46.

Yakima Country Club

WOMEN’S DIVISION Same Nine Twice, Sept. 10

Low Gross: Caren Mackenzie 22.

Low Net: Gay Dorsey 12.

First Flight — Gross: Sally Berreth 23. Net: Toni Ballard 15.

Second Flight — Gross: Terri Schaake 25. Net: Judy Nagle 14.

Third Flight — Gross: Shirley Boggess 27. Net: (tie) Kay Carbery 14, Cyndi Conner 14.

Yakima Elks

WOMEN’S DIVISION Mutt & Jeff, Sept. 5

First Flight — Gross: Susie DeShaw 38. Net: Gloria Cronkhite 37.

Second Flight — Gross: Janet Bassell 47. Net: (tie) Louise Snyder 38, Nora Matthews 38.

Third Flight — Gross: Helen Wendt 50. Net: Ruth Wilkins 37.

Riverside Qualifying, Sept. 12

Riverside qualifier: Louise Snyder 71, Helen Wendt 71.

First Flight — Gross: Susie DeShaw 80. Net: Nancy Graf 75.

Second Flight — Gross: Louise Snyder 97. Net: Lo Donaldson 75.

Third Flight — Gross: Helen Wendt 107. Net: Judy Stone 76.

COUPLES DIVISION Indian Summer, Sept. 7-8

Low Gross: Dusty & Chelsea Frontis 136.

Low Net: Derek & Holly Wood 120.

First Flight — Gross: Dan & Shelly Yarbrough 151; Jeff Baldwin-Susie DeShaw 153; Troy Wilmoth-Chris Scacco 154; Tony Whitley-Shelley Alcala 160; Bob Masterman-Debbie Nethery 162. Net: Rob & Cindi Stewart 129; Jim Eglin-Kristy Little 130; Don Clark-Claudette Haubner 132; Gary Pero-Nancy Graf 135; Jon Karcz-Liz Tikriti 136.

Second Flight — Gross: John Garcia-Lynda Matthews 157; Derek & Daneile Litterell 163; Doug & Freida Gray 164; Tim & Barb Fortier 166; Lew & Janet Bassell 169. Net: Lance & Renee Dodeward 121; Mike & Torrie Melton 128; Tracy Ylitalo-Nancy Slinkard 131; Dave & Kelli Mannon 132; Brian & Fran Harris 133.

Third Flight — Gross: Chuck & Kelly Linker 165; (tie) Maurice & Ruth Olney 175, Jerry Curtiss-Jan Holt 175; Jime & Denise Helms 179; Paul & Joy Chrismer 180. Net: Brian & Christi Degroot 131; Cal & Dana Anderson 132; Steve & Elena Gonzales 134; Brian & Andrea Warren 136; Doug & Gloria Hintze 139.

Fourth Flight — Gross: Sam Rockwell-Jennifer Thompson 180; Kim & Susann Lowary 185; Earl Bellegante-Cherish Carlile 187; (tie) Conrad Besel-Kim Wangler 190, Dan & Lori Murphy 190. Net: Dan & Jean Winkel 131; Ron & Carrol Storkel 132; (tie) Lowell Leonard-Kay Warneke 138, Robert Smith-Sharon Keller 138; Barry McDonald-Patricia Gustin 140.

Closest to Pin — Saturday: Liz Tikriti, First Flight; Kelli Mannon, Second Flight; Melissa Keeter, Third Flight; Susann Lowary, Fourth Flight. Sunday: Ted & Lori Nulliner, First Flight; Chuck LaCoursiere, Second Flight; Ruth Ann Olney, Third Flight; Chuck Uber, Fourth Flight.

Softball

Yakima Parks & Recreation

MEN’S SUMMER LEAGUE Final Standings —

A Division:

Grizzly Espresso 11-3, Advocare Hawks 11-3, Caribbean Casino 9-5, Bomb Squad 5-9, Wilson Irrigation 1-13, Structural Components 1-13.

B Division: Below Average Joe’s 11-3, The Dutch 11-3, Alcobalics 10-4, All American Propane 6-8, Rebels 2-12, Little Dutch Inn 1-13.

C Division: Little Dutch Mudsharks 10-3-1, Novolez 8-6, Ingloriouis Batters 8-6, Desperado’s 7-7, CWR Superheat 6-8, Brew Jays 6-7-1, Hawks 4-10, Restoration Church 2-12.

D Division: Raptors 11-2-1, NW Freight 9-4-1, WVFC Band Of Brothers 8-6, Yakima Waste Systems 5-8-1, Strangers 4-10, Borton Bombers 3-10-1.

WOMEN’S SUMMER LEAGUE Final Standings —

Platinum/Gold Crossover Division:

CKC 12-3, S&S 9-5, T&T Lounge Mickey’s Misfits 6-8, Little Dutch Inn 8-6, Big Al’s Lucky Ladies 2-12, Squintz 2-12. MEN’S FALL LEAGUE Standings, Sept. 9

A/B Crossover Division: Bomb Squad 2-0, Domez 2-0, Grizzly Espresso 1-1, Tailgaters 1-1, Farmers 0-0, Rez Pack 0-2, Heights Church 0-2.

C Division: Hawks 2-0, Novolex 2-0, Little Dutch Inn 2-0, Borton Bombers 0-2, I’d Hit That 0-2, The Strangers 0-2.

COED FALL LEAGUE Standings, Sept. 9

Adams/Bachelor Crossover Division: Donkey Punching Kangaroos 2-0, Little Dutch Inn 2-0, Cluster Fugget 1-1, Squintz 1-1, Models & Misfits 0-0, Waffles Cafe 0-2, I’d Hit That 0-2.