Basketball

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS EARLY FALL LEAGUE Results, Oct. 13

4th Grade Girls: Dub City-Wapato 15, Toppenish Mighty Cats 0; Grandview Little Hounds 37, Yakima Punishers 4.

5th Grade Boys: Lil 509 Ballerz-Sunnyside 42, Junior Sonics-Yakima 4; T Town-Toppenish 15, Grandview-Young Guns 0.

5th Grade Girls: East Valley Rip City 18, Grandview Storm 9; Selah Warriors 31, Toppenish Lady Wildcats 15; Lil Lady Sparks-Granger 15, Grandview Hounds 0.

6th Grade Boys: Wapato Shadow Wolves 58, Granger Spartans 31; Yakama Spurs-Wapato 37, Selah Viking Nighthawks 28.

6th Grade Girls: Toppenish Lady Cats Black 48, Union Gap Cougars 6; Granger Raptors 35, Cougar Nation White Swan 18; Toppenish Lady Cats-White 33, Grandview Hounds 11.

7th Grade Boys: Wapato Shadow Wolves 40, Ellensburg Bulldogs 32; Valley Surge Wapato 42, Yakima Runnin Rebels 20.

Junior Varsity Boys: Mattawa 65, Ephrata 63; Selah 41, Ellensburg 40; Ephrata 63, Davis 48.

Varsity Boys: Ellensburg Bulldogs 69, Ephrata 56; Selah Vikings 71, East Valley Red Devils 57; Ephrata 63, Quincy 50; Naches Rangers 52, Eisenhower Cadets 24.

Varsity Girls: Ellensburg High School Varsity 59, Davis-Yakima 33; Ellensburg High School Varsity 46, Eisenhower Lady Cadets 29; Granger Lady Spartans 35, Ellensburg High School JV 21.

Bowling

Minda Lanes

Frontier: Elray Compo 688 (246, 245); John Gilmore 669 (201, 257, 211); John Fortenberry 643 (225, 245); Bobby Harris 634 (229, 217). HA-Compo. L-Little Dutch.

Tuesday Adult Jr/Sr: E. Compo 630 (231, 203). HA-Damaskos 206. L-Barrel Makers 51-29.

Thursday Adult Jr/Sr: E. Compo 624 (268); B. Damaskos 578 (202). HA-Compo 196. L-Apple Knockers 57-39.

Frontier: Barry Kostelecky 668 (212, 212, 244); Elray Compo 626 (215, 213); Donny Cawthron 614 (217, 226); Troy Grow 603 (210, 209). HA-Compo. L-Little Dutch.

Tuesday Adult Jr/Sr: J. Cooper 600 (209, 212). HA-Damaskos 195. L-Happy Hookers 87.5-33.5.

Latecomers: Toni Penuel 455; Paula Mordford 444; Christy Fordcye 444; Yette Lewis 406. HA-Mordford 155. L-Moonbean 2.5.

Thursday Adult Jr/Sr: E. Compo 583 (226); R. Delozier 564 (264); B. Damaskos 553 (237). HA-Compo 195. L-Spares 89-55.

Sunsational Youth: James Henry 504; Leo 496; Heath 390; Alyssa Vella 315; Cole Bowley 305.

Nob Hill Bowl

Commercial: Nick Gyles 703 (225, 235, 243); Shawn Selfridge 679 (246, 212, 221); George Calfrobe 679 (224, 209, 246); Cal Anderson 677 (255, 223); Jack Leeper 676 (246, 235); Don Erickson Jr. 674 (258, 215, 201); Rich Benfiet 673 (202, 255, 216). HA-Abhold 215. L-ReTreads 92.5-47.5.

NoWoTo: Debbie Shaffer 597 (225); Marie Westbrook 488; Jane Hartinger 481. HA-Shaffer 173. L-3 Stooges Plus 1 16.5-7.5.

Good Time Rollers — Men: Brad Bailey 689 (279, 219); Jack Leeper 683 (268, 267); Doug Hartshorn 675 (202, 236). Women: Lisa Pietkauskis 579 (236); Annie Norman 546 (203); Maurene Byers 462. HA-Leeper 222, Pietkauskis 206. L-We Be Bowlers 16-4.

Thursday Seniors — Men: Jim Rein 606 (223, 241); Bill Rogers 588 (212, 223); David Ambrose 587 (203, 202). Women: Christine Poplaskie 503; Kathy Vetsch 491; Rhonda Toba 467. HA-(tie) Rein 192, Schimschat 192, Vetsch 161. L-The Gang 17-7.

Thursday Nite Swingers — Men: Tony Bratcher 565 (203); Alan Freauf 488; Barry Sunderland 468. Women: Chandra Sunderland 488; Tiffany Huard 483; Terry Sunderland 444. HA-B. Sunderland 160, C. Sunderland 181. L-Alley “Oops” 19-9.

Ladies Star Classic: Nona Cook 596 (211); Leisa Pitner 482; Nita Mochel 477. HA-Pitner 176. L-Off Kilter 16-8.

BAASMD — Men: Dan Gilcher 663 (214, 212, 237); DAvid Hammond 611 (226); Rocky Maulding 605 (202, 225). Women: Lisa Skiffington 597 (208, 204); Ronnie Hammond 580 (212); Pam Buchholz 547. HA-M. Buchholz 212, Skiffington 201. L-Fun Seekers 19-9.

Monday Seniors — Men: John West 741; Steve Pfau 671; Bill Rogers 645. Women: Ronnie Hammond 591; Karen Tormaschy 558; Maggie McCormick 545. HA-West 206, Hammond 169. L-Go Getters 16.5-7.5.

Rising Star Women: Peggy Campbell 485; Leah Van Dyke 476; Julie Cluff 459. L-Pin-up Girls.

Valley Lanes

Superbowl — Men: Cody Huth 723 (279); Dave Huth 608 (248); Marcus Schaneman 256. Women: Vicky Charvet 532; Stephanie Luke 509; Susan Brown 493 (211). L-Papa Dave’s Woodworking 84-41.

Commercial: Charles Jacobs 669 (279); Brad Morrow 667 (256); Dean Huth 573. L-Les Schwab 95-30.

Coffee Trio: Sue Rice 532; Susan Brown 525 (204); Ruthie Lynch 482. L-Valley Lanes & Casino 14-6.

Lower Valley Scratch — Men: Brad Morrow 884 (246); Jeremy Van Dam 835; Rob Rice 814. Women: Steph Luke 754 (206); Gena Stephenson 701; Anna Gomez 599. L-Valley Lanes & Casino 78-47.

Valley Lanes Jr’s — Boys: Pedro Canales 545l Ryan Noel 318; Devlon Kitzke 315. Girls: Sydnee Colley 439; Kayecee Colley 376; Cassidy Abrams 209. L-Team 1 11-5.

Sunny Valley Mixed — Men: Ricky Flett 616 (227); Jaime Sarmiento 504; Mark Meyer 494. Women: Valerie Yarnell 467; Krisi Dodgson 463; Nancy Buckles 459. L-Horrible Bosses 20-4.

Superbowl — Men: Rob Rice 662 (267); Antone Honanie 598 (245); Cody Huth 589. Women: Susan Brown 527; Vicky Charvet 514; Stephanie Luke 508 (202). L-Emperical Co. 92.5--54.5.

Commercial: Dean Huth 624 (223); Matt Gomez 558; Dylan Clampitt 540. L-Les Schwab 104-46.

Coffee Trio: Sue Rice 515; Linda Goede 483; Ruthie Lynch 436. L-Valley Lanes & Casino 17-7.

Valley Lanes Jr’s — Boys: Pedro Canales 464; Chris Kitzke 323; Lisandro Solorzan 299. Girls: Bailey Hazzard 452; Liliana Munoz 339. L-Team 8 15-5.

Lower Valley Scratch — Men: Brad Morrow 872; Owen Burton 865 (267); Brett Kunert 857 (267). Women: Steph Luke 744 (221); Cheyenne Bird 672 (209); Gena Stephenson 660 (202). L-Speck Motors 90-60.

Golf

Apple Tree

WOMEN’S DIVISION Throw Out 3 Rotten Apples, Oct. 16

Low Gross: Shaun Abbott 90.

Low Net: Marilyn Hunter.

Gross: 1, Claudette Haubner 75; 2, Barb Walkenhauser 81; 3, Linda Lensiegne 86.

Net: 1, Barb Kinloch 56; 2, Jan Shuel 57; 3, Helen Wendt 58.

Mount Adams

MEN’S DIVISION Individual Play, Oct. 17

Gross: 1, Hank Besel 82; 2, (tie) Greg Cannon 83, Tony Washines 83.

Net: 1, Johnny Hornstein 65; 2, Mark Chambers 68; 3, Dennis Besel 69; 4, (tie) Ken Hornstein 70, Vern Stephenson 70; 6, Jerry Besel 71.

WOMEN’S DIVISION Three Blind Mice, Oct. 16

Gross: 1, Shelley Alcala 72.

Net: 1, Connie Rogers 45.

SunTides

MEN’S DIVISION Scramble, Oct. 12

1, Buck Berndt-Terry Cruz-Larry Johnson-Chuck Kohls 64; 2, (tie) Brooks Kohls-Don Fisher-Omar Arambul-Jeff Dowdy 65, Will Curley-Gary Titus-Rod Johnston-Dick McDonald 65, Perry Mccormick-Robin Cushing-Gordon Forbes-Thomas Berghoff 65, Doug Brown-Jerry Spear-Jerry Ward-J.D. Ball 65.

KP’s: Tony Thomas, Hole No. 3; Don Knight, Hole No. 7; Perry Mccormick, Hole No. 13; Don Knight, Hole No. 16; Doug Brown, Hole No. 17.

WOMEN’S DIVISION Buckskin, Oct. 12

Low Net: Carrol Storkel 59.

First Flight — Net: 1, Pat Mosley 68; 2, Carolyn Bowman 69; 3, (tie) Susann Lowary 74, Pat Wehr 74.

Second Flight — Net: 1, Bev Morgan 69; 2, Sally Anderson 73; 3, Garce Wagoner 78.

Elective Nine, Oct. 15

Low Gross: Shaun Abbott 85.

Low Net: Carrol Storkel 68.

First Flight — Gross: 1, Kristy Little 33; 2, Pat Wehr 35. Net: 1, Carolyn Bowman 25.5; 2, (tie) Shaun Abbott 26.5, Sandi Morris 26.5.

Second Flight — Gross: 1, Pat Mosley 39; 2, Joanna Calderwood 43. Net: 1, Carrol Storkel 24.5; 2, Deb Bruland 29.

Yakima Elks

WOMEN’S DIVISION 3 Blind Mice, Oct. 10

First Flight — Gross: Lori Nullinger 64. Net: Shelly Yarbrough 62.

Second Flight — Gross: Pat Sugden 75. Net: Marlene O’Halloran 54.

Third Flight — Gross: Lo Donaldson 80. Net: Torrie Melton 48.

Softball

Yakima Parks & Recreation

MEN’S FALL LEAGUE Standings, Oct. 14

A/B Crossover Division: Bomb Squad 10-0, Domex 8-2, Grizzly Espresso 6-4, Tailgaters 4-6, Farmers 2-10, Rez Pack 1-9, Heights Church 1-13.

C Division: Hawks 11-1, Little Dutch Inn 10-2, Novolex 9-3, Borton Bombers 2-10, I’d Hit That 0-12, The Strangers 0-12.

COED FALL LEAGUE Standings, Oct. 14

Adams/Bachelor Crossover Division: Donkey Punching Kangaroos 10-0, Little Dutch Inn 8-2, Cluster Fugget 4-6, I’d Hit That 6-4, Squintz 4-10, Models & Misfits 3-9, Waffles Cafe 1-9.

Volleyball

Yakima Parks & Recreation

COED FALL LEAGUE Standings, Oct. 14

A Division: Cascade 3-0, Ashley’s Team 3-0, Dig This 0-3, Apathy Rules 0-3.

B Division: 12 Bad Knees 3-0, Set Me Bro 3-0, Victor’s Raiders 3-0, Friday Night Spikes 0-3, Low Expectations 0-3, Ace Ace Baby 0-3.

C Division: I’d Hit That 3-0, Unprotected Sets 3-0, Team Volleyball 2-1, Set Addicts 1-2, One Hit Wonder 0-3, Set It Off 0-3.

D Division: Spiked Punch 3-0, Spanks On You 3-0, Halverson NW Law Group 0-3, All About That Ace 0-3.

E Division: Iguanas 3-0, Odd Squad 3-0, Ball Burnishers 0-3, The Revengers 0-3.