VSW-Bowl

Yakima Herald-Republic file

Basketball

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS FALL LEAGUE Results, Oct. 19

1st Grade Boys: Sunnyside Grizzlies 16, Zillah 1; Mabton Lil Voyagers 12, Yakama-Toppenish 2; Yakima Bulldogs 31, Prosser Red Titans 6.

1st Grade Girls: Wapato-Shadow Wolves 8, Wapato-Valley Surge 5; Sunnyside Valley Squad 8, Grandview Hoop Stars 2.

2nd Grade Boys: Prosser Mighty Mustangs 13, Ki- Be Bears Craven 5; Young Guns-Grandview 12, West Valley Swish-Hill 5; Zillah Sky Force 20, Selah Vikings 18; Men in Black II-East Valley 15, 509 Ballerz-Sunnyside 0; Sunnyside Redstorm 18, Naches Rangers 9; Lower Valley Warriors 17, Warriors-White Swan 2.

2nd Grade Girls: Toppenish Angels 22, Princess Warriors-Wapato 12; Zillah Flight 18, Ki-Be Bears H & I 2.

3rd Grade Boys: East Valley Little Devils 23, Lower Valley Flight 17; Yakima Abrams 16, Naches Rangers 13; West Valley Swish 31, Grandview Monstars 21; Prosser Mini Mustangs 26, Sunnyside Christian 4.

3rd Grade Girls: Wapato-Dub City 41, Zillah Leopards 8; Grandview Lil Lady Hounds 34, Yakima-Stars 10; Prosser Mustangs 23, Ki-Be Bears Mendoza 10.

4th Grade Girls: Grandview Greyhounds 14, Sunnyside Heat 4; Prosser Elite 37, Sunnyside Hoopsters 4; Wapato Thunder 31, Ki-Be Bears K 1; Granger Little Spartans 21, Selah Vikings 3; Zillah Leopards 29, Ki-Be Bears K 10.

5th Grade Boys: Wapato Shadow Wolves 36, Selah 26; Yakima Warriors 52, Prosser Midnight Hoopsters 12.

5th Grade Girls: Granger Lil Lady Sparks 29, Toppenish Lady Wildcats 28; Yakima Wildcats 53, Yakama Bumblebees 12.

6th Grade Boys: Ephrata 29, Wapato Garza 27; East Valley Daredevils 54, Sunnyside Sonics 28; Cornerstone Ranches LOB Yakima 32, Granger Spartans 21; Yakama Spurs 53, Ki-Be Bears-Cortez 10; Selah Viking Nighthawks 29, Grandview Warriors 20; Zillah Leopards 28, Ephrata 25.

6th Grade Girls: Sunnyside Hoopsters 43, Union Gap Cougars 13; Granger Raptors 43, East Valley Jaguars 11; Grandview Hounds-Clara 38, Wapato Lady Wolves 11; Grandview Hounds-Lopez 33, Yakima Rebels 5.

7th Grade Boys: Sunnyside Grizz 40, Prosser HHBB 29; Hoopsters Elite-Sunnyside 54, Grandview Greyhounds 28; Yakima Squires 52, Naches 17.

7th Grade Girls: Prosser Stampede 29, Naches Relentless 20; Yakima Lady Hoyas 43, Lady Wildcats-Toppenish 26; Mabton Little Vikettes 46, Wapato Wolves 13.

8th Grade Boys: KOTC-Sunnyside 45, Yakima Wildcats 15; Naches 65, Ellensburg Magic 30; Zillah 51, Wapato Shadow Wolves 46; Sunnyside Grizzlies 58, Wapenish Warriors 19.

8th Grade Girls: Mabton Ballers 35, Grandview Lady Hounds 20; Selah Vikings 32, Ellensburg Wildcats 16.

THREE RIVERS EARLY FALL LEAGUE Results, Oct. 20

4th Grade Girls: Wapato Thunder 26, Dub City-Wapato 4; Toppenish Mighty Cats 22, Grandview Little Hounds 20.

5th Grade Boys: Lil 509 Ballerz-Sunnyside 56, T Town-Toppenish 27; Selah 54, Junior Sonics-Yakima 23.

5th Grade Girls: Grandview Hounds 45, Grandview Storm 14; Lil Lady Sparks-Granger 24, Zillah Leopards 14; Grandview Hounds 57, Toppenish Lady Wildcats 17; East Valley Rip City 17, Selah Warriors 16.

6th Grade Boys: Wapato Shadow Wolves 38, East Valley Daredevils 31; Selah Viking Nighthawks 44, Granger Spartans 20.

6th Grade Girls: Union Gap Cougars 15, HD Basketball-Yakima 0.

7th Grade Boys: Yakima Squires 74, Prosser HHBB 23; Yakima Runnin Rebels 50, Yakima Squires 24.

Junior Varsity Boys: Grandview 60, Wapato Shadow Wolves 42; Selah 94, Mattawa 59.

Varsity Boys: Hermiston Bulldogs 52, Quincy 49; Selah Vikings 15, Naches Rangers 0; East Valley Red Devils 104, Quincy 75; Hermiston Bulldogs 49, Cle Elum Warriors 45.

Varsity Girls: Eisenhower Lady Cadets 51, Ellensburg High School Varsity 42; Davis-Yakima 41, Granger Lady Spartans 29; Ellensburg High School Varsity 49, Grandview Lady Greyhounds 25; Ellensburg High School JV 41, Grandview Lady Greyhounds 28.

Bowling

Nob Hill Bowl

Monday Seniors — Men: David Ambrose 625 (214, 206, 205); Rich Benfiet 622 (202, 214, 206); Steve Pfau 610 (210, 201). Women: Karn Tormaschy 558 (204); Gloria Fernandes 524 (204); Ronnie Hammond 481. HA-West 206, Hammond 169. L-Go Getters 16.5-7.5.

Commercial: Don Erickson Jr. 705 (267, 236, 202); Jack Leeper 690 (244, 201, 245); Norm Schimschat 688 (223, 241, 224); Nick Gyles 670 (219, 225, 226); Doug Hartshorn 651 (225, 200, 226). HA-Gyles 217. L-ReTreads 112-56.

NoWoTo: Debbie Shaffer 529; Marie Westbrook 495; Pam Kingsboro 479. HA-Shaffer 174. L-3 Stooges Plus 1 19.5-85.

Good Time Rollers — Men: Nick Gyles 682 (221, 200, 261); Joseph LaClair 636 (237, 213); Doug Hartshorn 632 (214, 225). Women: Lisa Pietkauskis 612 (227, 201); Annie Norman 555 (208); Samantha LaClair 526 (216). HA-Leeper 223, Pietkauskis 203. L-We Be Bowlers 20-4.

Thursday Seniors — Men: Steve Pfau 598 (224); John West 585 (205); Dick Vetsch 569 (211). Women: Christine Poplaski 507; Jerry Hill 458; Eveyln Searl 445. HA-Rein 189, Vetsch 161. L-Woops 20-8.

Thursday Nite Swingers — Men: Josh Chism 513 (200); Tony Bratcher 511 (205); Alan Freauf 503 (200). Women: Chandra Sunderland 469; Terry Sunderland 426; Nicole West 418. HA-Freauf 160, C. Sunderland 179. L-Alley “Oops” 22-10.

Ladies Star Classic: Nona Cook 572; Jerry Hill 496; Amelia Epperson 444. HA-Cook 181. L-Off Kilter 20-8.

BAASMD — Men: Dan Gilcher 733 (278, 225, 230); Mel Light 680 (237, 225, 218); David Hammond 591 (234). Women: Lara Clevenger 661 (201, 222, 238); Nona Cook 636 (214, 217, 205); Lisa Pietkauskis 609 (203, 212). HA-Gilcher 210, Pietkauskis 201. L-(tie) Fun Seekers 19-9, Sparely Striking 19-9, Team 16 19-9.

Monday Seniors — Men: Leon Loucks 661 (228, 230, 203); Rich Benfiet 636 (227, 210); Bill Rogers 613 (209, 222). Women: Ronnie Hammond 601 (204, 219); Kathy Vetsch 511; Arletta Loucks 466. HA-West 204, Hammond 174. L-Go Getters 19.5-8.5.

Monday Night Mix or Match — Men: Calvin Derrick 638; Dave Donovan 577; Tyler Luttrell 556. Women: Sherry Donovan 459; Terria Luttrell 450; Donna Baze 402. HA-Derrick 192, Donovan 151. L-Robo Dog 17-7.

Rising Star Women: Cathy Berg 470; Kim Johnston 450; Kristina Conrad 445. HA-VanDyke 165. L-Pin Up Girls 19-5.

Commercial: Randy Abhold 738 (239, 277, 222); Shaun Selfridge 680 (221, 288); Norm Schimschat 674 (226, 268); Rick Berghoff 664 (211, 257); Phil Vijarro 646 (221, 217, 208); Doug Hartshorn 635 (212, 233). HA-Gyles 218. L-Hartshorn Ranch 127.5-68.5.

Valley Lanes

Sunny Valley Mixed — Men: Jaime Sarmiento 572 (221); Ricky Flett 549 (222); Mark Meyer 472. Women: Ellen Curtiss 484; Valerie Yarnell 469; Shawna Emch 421. L-Horrible Bosses 21-7.

Superbowl — Men: Cody Huth 683 (235); Marcus Schaneman 639 (241); Virgil Lallashute Jr. 606. Women: Stephanie Luke 607 (221); Sue Rice 521; Ellen Curtiss 513. L-Emperical Co. 111.5-60.5.

Commercial: Brad Morrow 663 (237); Matt Gomez 600 (238); Jaime Sarmiento 591 (278). L-Les Schwab 127-48.

Coffee Trio: Susan Brown 561 (204); Maria Proffitt 545 (210); Linda Goede 496. L-The Spek Girls 19-9.

Lower Valley Scratch — Men: Brett Kunert 819 (238); Brad Morrow 815; Jeremy Van Dam 789 (266). Women: Stephanie Luke 838 (225); Gena Stephenson 720 (205); Anna Gomez 599. L-Speck Motors 103-72.

Valley Lanes Jr’s — Boys: Pedro Canales 593; Joey Stanton 368; Devlon Kitzke 314. Girls: Sydnee Colley 478; Celeste Garcia 316. L-Team 8 19-5.

Billiards

Upper Valley

MIXED DOUBLES LEAGUE Standings, Oct. 8

T&T Lounge #1 64, Little Dutch #4 51, Little Dutch #1 50, Little Dutch #2 49, Curly’s 48, Ranch #3 44, West Valley 33, Ranch #4 32, Little Dutch #3 31, Ranch #1 31, Ranch #2 31, Old Town Pump 29, Little Dutch #5 25, T&T Lounge #2 20, Little Dutch #6 16.

Break & Run: Rich Fearr-Larenda Davis, LDI #4.

Missing Score Sheets: LDI #5 vs. OTP, Sept. 17; T&T #2 vs. LDI #6, Oct. 1; T&T #2 vs. LDI #3, Oct. 8; LDI #6 vs. LDI #2, Oct. 8; OTP vs. Ranch #3, Oct. 8.

Golf

Mount Adams

MEN’S DIVISION Front Nine, Oct. 25

Gross: 1, Ron Eakin 36; 2, (tie) Greg Cannon 40, Dave Arcano 40.

Net: 1, Mike Chambers 32; 2, Stu Williams 34; 3, Hank Besel 35; 4, (tie) Conrad Besel 36, Johnny Hornstein 36, Dennis Besel 36.

SunTides

MEN’S DIVISION Fall 4-9’s, Oct. 19-20

Gross: 1, Paul Cobleigh-Ron Wyles 135; 2, Derek Wood-Greg Lybeck 139; 3, Gary Hutchins-Perry Page 142; 4, (tie) James Tafoya-Randy Morgan 146, Rob Moss-Ron Knight 146.

Net: 1, Don Dufault-Doug Brown 124; 2, (tie) Jeffrey Dowdy-Rod Johnston 126, Dustin Cass-Larry Cramer 126; 4, Don Clark-Don Khile 127.

Fall Big Cup, Oct. 27

Gross: 1, George Pechtel 65; 2, Dusty Frontis 70; 3, (tie) Corey DeGrood 71, Ron Wyles 71; 5, (tie) Perry McCormick 75, Ray Gallipo 75; 7, Will Curley 76; 8, Brooks Kohls 78; 9, Tony Thomas 80; 10, Ryker Torres 81.

Net: 1, Tim Lacy 62; 2, (tie) Don Dufault 65, Martin Buehler 65, Terry Cruz 65; 5, (tie) Bruce Damaskos 66, JD Ball 66, Myron Shock 66; 8, (tie) Andy Voline 70, Dan Patterson 70; 10, (tie) Danny Bender 72, Gerry Wilwant 72, Rich Benfiet 72.

WOMEN’S DIVISION Fall 4-9’s, Oct. 19-20

Gross: 1, Claudette Haubner-Kristy Little 160; 2, Jerry Hill-Lori Thomas 185.

Net: 1, Joanna Calderwood-Shaun Abbott 128; 2, Helen Wendt-Pat Mosley 138.

Sub Par 7-11 HCP, Oct. 23

Low Gross: Nancy Slinkard 84.

Low Net: Pat Mosely 69

First Flight — Gross: 1, Nancy Slinkard 76; 2, Denise Helms 78. Net: 1, Pat Mosely 59; 2, Shawn Abbott 64.

Second Flight — Gross: 1, Helen Wendt 74; 2, JoAnna Calderwood 95. Net: 1, Sally Anderson 63; 2, Jerry Hill 65.

Fall Big Cup, Oct. 27

Gross: 1, Chelsea Frontis 72; 2, (tie) Denise Helms 86, Lynda Matthews 86; 4, Karin Kohls 89; 5, Kay Warneke 103.

Net: 1, Kristy Little 70; 2, Shaun Abbott 71; 3, Mary Egan 73; 4, (tie) JoAnna Calderwood 74, Susann Lowary 74.

Softball

Yakima Parks & Recreation

MEN’S FALL LEAGUE Final Standings

A/B Crossover Division: Bomb Squad 14-0, Domex 12-2, Grizzly Espresso 7-5, Tailgaters 5-9, Farmers 2-12, Rez Pack 1-13, Heights Church 1-13.

C Division: Hawks 13-1, Little Dutch Inn 12-2, Novolex 9-5, Borton Bombers 2-12, I’d Hit That 2-12, The Strangers 0-14.

COED FALL LEAGUE Final Standings

Adams/Bachelor Crossover Division: Donkey Punching Kangaroos 14-0, Little Dutch Inn 10-4, Cluster Fugget 4-10, I’d Hit That 8-6, Squintz 6-8, Models & Misfits 3-11, Waffles Cafe 1-13.

Volleyball

Yakima Parks & Recreation

COED FALL LEAGUE Standings, Oct. 21

A Division: Ashley’s Team 5-1, Cascade 4-2, Apathy Rules 2-4, Dig This 1-5.

B Division: 12 Bad Knees 5-1, Set Me Bro 4-2, Victor’s Raiders 4-2, Low Expectations 2-4, Ace Ace Baby 2-4, Friday Night Spikes 1-5.

C Division: I’d Hit That 6-0, Unprotected Sets 6-0, Team Volleyball 4-2, Set Addicts 1-5, Set It Off 1-5, One Hit Wonder 0-6.

D Division: Spanks On You 5-1, Spiked Punch 4-2, Halverson NW Law Group 2-4, All About That Ace 1-5.

E Division: Iguanas 6-0, Odd Squad 6-0, Ball Burnishers 0-6, The Revengers 0-6.