Baskertball

Yakima Herald-Republic file photo.

Basketball

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS EARLY FALL LEAGUE

Results, Sept. 30

Second-grade girls: Dub City Wapato 28, Prosser 8.

Third-grade boys: 509 Ballerz Sunnyside 58, Grandview Monstars 4; T-town-Toppenish 21, 509 Insanity Hauver-Prosser 15.

Third-grade girls: KBC Mercado-Kennewick 40, Toppenish Mighty Cats 6; Wapato Thunder 21, Yakima Lil Lady Warriors 2.

Fourth-grade girls: T-Town Wildcats 41, Grandview Little Hounds-Rodriquez 8; KBC Mercado Kennewick 13, Yakama Bumblebees 8; Lil Hawk Town Ballerz 28, Zillah Leopards 20; East Valley Roip City 11, Lil Lady Sparks-Granger 10; Grandview Little Hounds-Lopez 39, Selah Warriors 11; Grandview Storm 14, Toppenish Lady Wildcats 10.

Fifth-grade boys: Yakima Spurs 30, Toppenish Junior Wildcats 7; Yakima Wildcats 32, Wapato 24; Triple City Ballers 24, Yakima Blue Devils 8; Selah Viking Nighthawks 35, Yakima Eclipse 15; Selah 32, Granger Spartans 11.

Sixth-grade boys: Valley Surge-Wapato 45, Hawk Town Hoops-Wapato 28; Selah 53, Grandview Greyhounds 20; Triple City Ballers-Tri Cities 36, Toppenish Wildcats 22.

Sixth-grade girls: Ellensburg Wings 33, Selah Vikings 13; Toppenish Lady Cats-Baker 38, Cougar Nation girls 7; Toppenish Lady Wildcats-Zavala 24, Union Gap Cougars 22.

Seventh- and eighth-rade boys: Selah Vikings 74, Zillah 12; Ellensburg Bulldogs 74, Toppenish Black 29; Central Wash Select-Yakima 63, Hawk Town Ballerz 4; Cle Elum Fire 38, Young Guns Grandview 26; Young Guns Grandview 57, Toppenish Black 30.

Junior Varsity boys: Selah Vikings-JV 49, Ephrata High School #2 38, Ellensburg Bulldogs JV 61, Quincy Jacks 57; Toppenish Wildcats-Cardinal 70, Wapato 56.

Varsity boys: Eisenhower High School Cadets 74, Granger High School 44; Ephrata High School 74, Sunnyside High School 66; Ellensburg Bulldogs 69, La Salle High School 34; Davis High School Pirates 67, Hermiston boys Varsity 63; Selah Vikings 73, Toppenish High School 68; East Valley Red Devils 72, Sunnyside High School 69.

Varsity girls: Davis High School Pirates 51, Eisenhower High School Varsity 38; Ephrata High School 46, Selah High School 38; Chiawana High School 48, Granger Lady Spartans 13; Prosser High School Mustangs 57, Hanford Falcons 24; Ellensburg High School Varsity 76, Davis High School JV 20; Davis High School Pirates 36, Ellensburg High School JV 23.

 

Bowling

Valley Lanes

Sunny Valley Mixed — Men: Brad Morrow 545; Jaime Sarmiento 504; Leeland Schilperoort 475. Women: Krisi Dodgson 475; Valerie Yarnell 466; Mikki Buskill 430. HA-Sarmiento 180, Brulotte 157. L-Splits and Giggles 14-2.

Superbowl — Men: Rob Rice 695 (253, 257); Dave Huth 659 (253, 243); Marcus Schaneman 647 (209, 214, 224). Women: Gena Stephenson 618 (209, 212); Stephanie Luke 617 (226, 204); Vicky Charvet 528. HA-Rice 217, Luke 198. L-2X2 70-30.

Coffee Trio: Sharon Schinkelshoek 480; Sharon Ewart 462; Ruthie Lynch 440; Mary Marquez 440. HA-Brown 159. L-Split Ends 141/2-11/2

Commercial: Brad Morrow 637 (259); Rod Spencer 606 (225); Dave Bos 591 (207). HA-Morrow 216. L-Team Waterbuffalo 70-30.

Valley Lanes Jr’s — boys: Dylan Clampitt 478; Clayton Roberts 369; Ethan Munoz 297. girls: Bailey Hazzard 470. HA-Clampitt 159, Hazzard 156. L-Team 4 4-0.

Lower Valley Scratch — Men: Rob Rice 877 (204, 234, 206, 233); Marcus Schaneman 822 (208, 202, 213); Austin Carl 794 (236, 205). Women: Steph Luke 755 (202); Rose Hudson 718; Gena Stephenson 700 (210). HA-Rice 218, Luke 186. L-Morrow Feed 48-27.

 

Golf

Apple Tree

MEN’S DIVISION

Season Ending Shamble, Sept. 29

Teams: 1, Ray Knotts, Dan Close, Kelly St. Mary, Ed Parkins 187; 2, Steve Crow, Matt Crocker, Jim Gagoush, Martin Davis 188; 3, Mike Schlosser, Mac Williams, Casey Fewkes, Rick Gregory 189.

Horserace Results

Win: Kevin Frazier/Ed Cunnington.

Place: Kevin Stuth/Randy Turner.

Show: Gary Bailey/Geoff Ujdur.

WOMEN’S DIVISION

Gross & Net, Oct. 3

Low Gross: Shaun Abbott 93.

Low Net: (tie) Jan Reed 76, Carolyn Henyan 76.

Gross: Claudette Haubner 93; Linda Lenseigne 98.

Net: Marlene O’Halloran 79; Ann Hall 84.

 

Mount Adams

MEN’S DIVISION

Mens Day, Oct. 4

Gross: 1, (tie) Bob Bergeron 81, Mike Chambers 81; 3, Greg Cannon 82; 4, Dean Jorgenson 83; 5, Hank Besel 85; 6, Jerry Besel 87; 7, (tie) Ben Sifuentes 89, Dave Arcano 89.

Net: 1, Chon Torres 68; 2, Dennis Besel 70; 3, Ken Hornstein 72; 4, (tie) Gary Hyatt 73, Mark Chambers 73; 6, Conrad Besel 74; 7, Vern Stephenson 77.

WOMEN’S DIVISION

Ladies Day, Oct. 3

Gross: 1, Shelley Alcala 96.

Net: 1, Connie Rogers 71.

 

SunTides

MEN’S DIVISION

Fall Bestball, Oct. 1

Gross: 1, Dusty Frontis-Corey DeGrood 129; 2, Gary Hutchins-Brad Donahue 130; 3, Gregory McCormick-Perry McCormick 131; 4, Joe Plaisance-Jeff Widdows 132; 5, Dan Whitaker-Derek Wood 134; 6, Matt VanWingerten-Mike VanWingerten 135; 7, (tie) Bill Adkison-Ray Gallipo 136, Heath Reeves-Jeff Larkin 136, Jon Eric Inions-TJ Inions 136; 10, Sam Steinmetz-Jed Tait 138.

Net: 1, Rob Moss-Ron Knight 124; 2, (tie) Dean Law-Jason Harman 125, Ricardo Del Toro-Kelly Refvem 125, Steve Rasmusson-Rob Woodey 125, Pat Gavin-Thad Stoudt 125; 6, Bob Girard-Earl Bellegante 127; 7, (tie) Tim Maybee-Randy Morgan 128, Craig McCloud-Doug Burge 128, Roy Williams-Rod Johnston 128, Stan Denova-Jim Everham 128.

KP’s: Larry Hudson hole #3; Jerry Speer #7, Heath Reeves #7; Heath Reeves #13; Rod Johnston #16, Roy Willaims #16; Frank Mitchell #17.

WOMEN’S DIVISION

Throw out Par 5’s, Oct. 2

Low Gross: Kristy Little 88.

Low Net: (tie) Jerry Hill 71, Carrol Storkel 71.

First Flight — Gross: 1, Kristy Little 70; 2, Pat Wehr 77. Net: 1, (tie) Denise Helms 59, Karen Cooper 59.

Second Flight — Gross: 1, Susann Lowary 80; 2, Sharon Anderson 81. Net: 1, Carrol Storkel 48; 2, Sally Anderson 52.

Third Flight — Gross: 1, Helen Gallagher 87; 2, JoAnna Calderwood 88. Net: 1, (tie) Bev Morgan 53, Elsie Pearson 53.

 

Westwood West

WOMEN’S DIVISION

Least Putts, Oct. 3

Apple Jack Winner — Net: Trudy Ledwich 62.

A Division: 1, (tie) Kay Sterns 14, Jennifer Walsh 14; 3, Marilee Sinclair 15.

B Division: 1, Trudy Ledwich 14; 2, Marci Snyder 15.

C Division: 1, Claudia Rohlfs 16; 2, (tie) Jill Perry 17, Janie Richartz 17.

COUPLES DIVISION

Team Scramble, Oct. 4

1, Gary Kingsboro-Pamala Kingsboro-Diane Vilhauer-Trudy Ledwich 43.

 

Yakima Country Club

WOMEN’S DIVISION

Monthly Medal, Oct. 2

Low Gross: Mary Roche 90.

Low Net: Marie Halverson 71.

First Flight — Gross: (tie) Barb LaBissoniere 96, Cindi Stewart 96. Net: Mardi Hackett 76.

Second Flight — Gross: (tie) Cricket Callarman 101, Ellen Gibson 101. Net: Lilly Lee Anderson 73.

Third Flight — Gross: Detta Hanson 108. Net: Gay Dorsey 72.

Chip-Ins: Cindi Stewart #6; Priscilla Forney #10; Marie Halverson #16.

 

Yakima Elks

WOMEN’S DIVISION

Gross/Net, Sept. 27

First Flight — Gross: Val Thompson 79. Net: (tie) Pat Sugden 78, Barb Hannon 78.

Second Flight — Gross: Janet Bassell 103. Net: Lo Donaldson 82.

Third Flight — Gross: Torrie Melton 104. Net: Judy Stone 81.

 

Softball

Yakima Parks & Recreation

MEN’S ASA FALL LEAGUE

Standings, Oct. 1

Caribbean Casino 8-0, Alcoballics 6-2, Little Dutch Inn 5-3, Caballero’s 5-3, Wii Not Fit 3-7, Novolex 1 2-8, CKC 1-7.

COED ASA FALL LEAGUE

Standings, Oct. 1

Bachelor: Alcoballics 7-1, Little Dutch Inn 4-2, Team USA 2-4, Oddballs 2-4, Hustlers 1-5.

Cascade: The NerdHerd 7-1, High Kaliber 5-3, Squintz 4-4, Ace Hardware 0-8.

 

YVSSA Senior Fall League

AT CARLON PARK

Final standings: Fieldstone 22.5, Older Than Dirt 16, Tube Art Group 12.5, Sundance 10, The Ducks 8.5, Hendo’s 2.5.

Note: Yakima Valley Senior Softball currently has about 60 active members and is seeking additional players. League is open to all women 50+ and all men 55+ years of age, residing in the Yakima area. Contact Ken Montgomery for more information at 509-965-5134 or 360-461-5797.