VSW-Bowl

Yakima Herald-Republic file

Basketball

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS FALL LEAGUE Results, Nov. 9

1st Grade Boys: Grandview Lil Hounds 31, Dream Team-Yakima 4; Sunnyside Grizzlies 26, Yakama-Toppenish 3; Yakima Bulldogs 20, Mabton Lil Voyagers 2.

1st Grade Girls: Valley Squad-Sunnyside 8, Prosser Mustang’s 6; Wapato Shadow Wolves 15, Grandview Hoop Stars 0.

2nd Grade Boys: 509 Ballerz-Sunnyside 42, Naches Rangers 1; Prosser Mighty Mustangs 12, Warriors-White Swan 12; Lower Valley Warriors 16, Selah Vikings 10; West Valley Swish-Hill 30, Sunnyside Redstorm 18; Young Gunz-Grandview 17, Ellensburg Splash 4.

2nd Grade Girls: 509 Ballerz 22, Tri City Sparks 20; Princess Warriors-Wapato 26, Ki-Be Bears H & I 5; Toppenish Angels 31, Grandview Starzz 10.

3rd Grade Boys: Zillah Leopards 28, Sunnyside Grizzlies 10; Prosser Mini Mustangs 18, Yakima Abrams 16; Mid Valley Surge-Wapato 35, Zillah Lions 4; Selah-Lil Ballerz 16, Grandview Monstars 12; West Valley Swish 32, Selah Sonics 14; Prosser-Net Ninjas 34, Naches Rangers 12; Sunnyside Christian 18, Ki Be Bears-McGary 17.

3rd Grade Girls: Zillah Leopards 27, Yakima-Stars 8; Grandview Lil Lady Hounds 30, West Valley Swish 12; Prosser Mustangs 25, Zillah Leopards 8; Wapato-Dub City 26, Ki-Be Bears Mendoza 9.

4th Grade Boys: T-Town-Toppenish 38, 509 Insanity-Hauver 11; Selah Nighthawks 41, Prosser Mavericks 13; Yakima NightHawks 25, Zillah Leopards 24; Junior Sonics-Yakima 37, Prosser Mustangs 27; Goldendale 31, Kiona Bears MC 9; Prosser Mavericks 29, Goldendale 10; Naches 24, Sunnyside Stealth 20.

4th Grade Girls: Sunnyside Heat 29, Zillah Leopards 9; Grandview Greyhounds 14, Sunnyside Hoopsters 9; Selah Vikings 26, Prosser Lady Hoopsters 7; West Valley Swish 21, Toppenish Mighty Cats 13; Prosser Elite 21, Wapato Thunder 16; West Valley Swish 23, Granger Little Spartans 10; Ki-Be Bears K 19, Sunnyside Christian 2.

5th Grade Boys: Triple B-Sunnyside 56, Zillah Leopards 33; Ki-Be Bears-Johansen 26, Grandview Hounds 25; Mabton Lil Vikes 29, Selah Vikings-Hartung 12; Prosser Midnight Hoopsters 13, West Valley Runnin Rebels 12; Wapato Shadow Wolves 44, Sunnyside Christian 18; Zillah Leopards 36, Naches 23; Selah 57, Prosser Raptors 15.

5th Grade Girls: Zillah Leopards 31, East Valley Rip City 10; Toppenish Lady Wildcats 17, Sunnyside Christian 10; Granger Lil Lady Sparks 62, Ki-Be Bears-Valdez 2; Lil HawkTown Ballerz-Wapato 46, Naches Ranger Cubs 0; Yakama Bumblebees 50, Naches Ranger Cubs 6; Yakima Wildcats 62, Prosser 509 Insanity 21; Grandview Storm 32, East Valley She Devils 12.

6th Grade Boys: Yakima Eclipse 42, Yakima Wildcats 23; Selah Vikings/Stevens 48, Zillah Leopards 43; East Valley Daredevils 36, Zillah Orange 14; Cornerstone Ranches LOB Yakima 47, Sunnyside Christian 12; Granger Spartans 32, Ki-Be Bears 25; Yakama Spurs 24, Cornerstone Ranches LOB Yakima 23; West Valley Rams 31, Selah Viking Nighthawks 26; Sunnyside Sonics 27, Grandview Warriors 19.

6th Grade Girls: West Valley Swish 13, Yakima Rebels 12; Grandview Hounds-Lopez 31, Granger Raptors 18; Ellensburg Bulldogs 28, East Valley Hurricanes 16; Medicine Valley Bears 36, East Valley Jaguars 18; Ki-Be Ballers 27, East Valley Jaguars 9; East Valley Hurricanes 48, Granger Lady Spartans 12; Wapato Lady Wolves 48, Prosser Lady Mustangs 17.

7th Grade Boys: Grandview Greyhounds 43, Sunnyside Grizz 19; Hoopsters Elite-Sunnyside 15, Prosser HHBB 0; Union Gap Sonics 48, Toppenish Wildcats 40; Yakima Squires 71, Mabton Lil Vikes 12; Yakima Runnin Rebels 39, Naches 29.

7th Grade Girls: Yakima Lady Hoyas 80, Sunnyside Christian 2; HD Basketball-Yakima 43, Zillah Leopards 19.

8th Grade Boys: KOTC-Sunnyside 43, 509 Insanity Zavala 40; Yakima Eclipse 51, KOTC-Sunnyside 29; Zillah 15, HawkTown Ballerz-Wapato 0; Taylor Strong-East Valley 52, Yakima Wildcats 27; Wapato Shadow Wolves 63, Wapenish Warriors 20.

8th Grade Girls: Sunnyside 509 Weets 31, Fusion-Harrah 17; Grandview Lady Hounds 22, Selah Vikings 14; Ellensburg Wildcats 15, Prosser Lady Storm 0; Mabton Ballers 47, Ellensburg Rapids 18.

Results, Nov. 16

1st Grade Boys: Grandview Lil Hounds 40, Mabton Lil Voyagers 0; Dream Team-Yakima 15, Yakima Bulldogs 0; Zillah 16, Prosser Red Titans 10.

1st Grade Girls: Valley Squad-Sunnyside 6, Grandview Hoop Stars 4; Prosser Mustang’s 10, Valley Surge-Wapato 9; Valley Squad-Sunnyside 12, Wapato Shadow Wolves 8.

2nd Grade Boys: Lower Valley Warriors 24, Prosser Mighty Mustangs 6; Ki- Be Bears Craven 12, Goldendale Wolves 8; 509 Ballerz-Sunnyside 40, West Valley Swish-Hill 14; Selah Vikings 18, Ki- Be Bears Craven 5; Zillah Sky Force 32, Goldendale Wolves 8; Men in Black II-East Valley 21, Naches Rangers 6; Ellensburg Splash 19, Sunnyside Redstorm 17.

2nd Grade Girls: 509 Ballerz 13, Toppenish Angels 7; Zillah Flight 17, Grandview Starzz 10; Tri City Sparks 40, Princess Warriors-Wapato 9.

3rd Grade Boys: Grandview Monstars 29, Zillah Lions 22; Mid Valley Surge-Wapato 32, West Valley Swish 21; Prosser Mini Mustangs 12, Sunnyside Grizzlies 10; Lower Valley Flight 37, Sunnyside Christian 4; East Valley Little Devils 12, Naches Rangers 8; Yakima Abrams 18, Ki Be Bears-McGary 8; Selah Sonics 15, Selah-Lil Ballerz 0; Zillah Leopards 36, Prosser-Net Ninjas 16.

3rd Grade Girls: Grandview Lil Lady Hounds 31, Zillah Leopards 5; Prosser Mustangs 29, Yakima-Stars 8; Ki-Be Bears Mendoza 28, West Valley Swish 18.

4th Grade Boys: Zillah Leopards 32, Prosser Mustangs 22; Goldendale 27, Naches 20; T-Town-Toppenish 20, Yakima NightHawks 19; Junior Sonics-Yakima 46, 509 Insanity-Hauver 20; Selah Nighthawks 23, Kiona Bears MC 0; Goldendale 17, Sunnyside Stealth 10; Naches 15, Prosser Mavericks 0.

4th Grade Girls: Prosser Lady Hoopsters 8, Sunnyside Christian 4; West Valley Swish 21, Grandview Greyhounds 11; Sunnyside Hoopsters 11, Granger Little Spartans 7; Selah Vikings 19, Ki-Be Bears K 8; Prosser Elite 41, Zillah Leopards 12; Wapato Thunder 29, Toppenish Mighty Cats 23.

5th Grade Boys: Selah Vikings-Hartung 41, West Valley Runnin Rebels 20; Selah 52, Naches 28; Wapato Shadow Wolves 43, Triple B-Sunnyside 37; Zillah Leopards 50, Prosser Raptors 20; Naches 30, Sunnyside Christian 10; Yakima Warriors 42, Grandview Hounds 12; Ki-Be Bears-Johansen 39, Prosser Midnight Hoopsters 9; Yakima Warriors 38, Mabton Lil Vikes 30.

5th Grade Girls: Yakima Wildcats 22, East Valley Rip City 13; Naches Ranger Cubs 40, Prosser 509 Insanity 2; Sunnyside Christian 19, Ki-Be Bears-Valdez 16; Selah Warriors 32, East Valley She Devils 3; Lil HawkTown Ballerz-Wapato 19, Yakama Bumblebees 17; Granger Lil Lady Sparks 28, Grandview Storm 12.

6th Grade Boys: Grandview Warriors 57, Zillah Orange 4; Zillah Leopards 33, Wapato Garza 31; Cornerstone Ranches LOB Yakima 36, Yakama Spurs 35; Ephrata 38, Yakima Wildcats 19; Selah Vikings/Stevens 40, Yakima Eclipse 33; Selah Viking Nighthawks 30, Sunnyside Sonics 8; West Valley Rams 42, East Valley Daredevils 32; Sunnyside Christian 35, Granger Spartans 16; Yakima Eclipse 46, Ephrata 39.

6th Grade Girls: Selah Vikings 32, East Valley Hurricanes 13; Ellensburg Bulldogs 37, Union Gap Cougars 15; Medicine Valley Bears 42, Granger Lady Spartans 16; Grandview Hounds-Clara 52, Yakima Rebels 4; Wapato Lady Wolves 40, Grandview Hounds-Lopez 35; Granger Raptors 26, Ki-Be Ballers 13; Selah Vikings 18, Toppenish Lady Cats-White 17; West Valley Swish 16, Prosser Lady Mustangs 13.

7th Grade Boys: Union Gap Sonics 42, Yakima Runnin Rebels 26; Hoopsters Elite-Sunnyside 15, Mabton Lil Vikes 0; Toppenish Wildcats 43, Grandview Greyhounds 31; Yakima Squires 45, Prosser HHBB 11; Sunnyside Grizz 40, Naches 33.

7th Grade Girls: Lady Wildcats-Toppenish 50, Naches Relentless 34; HD Basketball-Yakima 33, Prosser Stampede 27; Toppenish Lady Cats 6th Black 40, Sunnyside Christian 11; Mabton Little Vikettes 44, Prosser Stampede 35.

8th Grade Boys: 509 Insanity Zavala 44, Wapato Shadow Wolves 43; Yakima Eclipse 76, Ellensburg Magic 21; Zillah 53, Sunnyside Grizzlies 21; Naches 53, Yakima Wildcats 44; Taylor Strong-East Valley 37, HawkTown Ballerz-Wapato 30; Ellensburg Magic 66, Wapenish Warriors 26.

8th Grade Girls: Selah Vikings 39, Ellensburg Rapids 23; Sunnyside 509 Weets 27, Ellensburg Wildcats 20; Prosser Lady Storm 49, Ellensburg Rapids 19.

Billiards

Upper Valley

MIXED DOUBLES LEAGUE Results, Nov. 12

T&T Lounge #1 92, Curly’s 91, Little Dutch #2 87, Ranch #3 76, Old Town Pump 76, Little Dutch #4 73, West Valley 71, Little Dutch #1 70, Ranch #1 70, Ranch #4 65, Little Dutch #5 58, Little Dutch #3 53, Ranch #2 51, T&T Lounge #2 40, Little Dutch #6 31.

Eight Ball Breaks: Willie Tomma, OTP; Angie Ashue, OTP.

Break & Run: Jay Benge-Esther Mansfield, Ranch #4; Danny Pridgen-Vi Brons T&T #1.

Missing Scoresheets: T&T #2 vs. LDI #6, Oct. 1; T&T #2 vs. LDI #3, Oct. 8; OTP vs. Ranch #3, Oct. 8.

Bowling

Nob Hill

Commercial: Randy Abhold 717 (268, 214, 235); Don Erickson Jr. 705 (278, 214, 213); Norm Schimschat 686 (212, 299); Jack Leeper 680 (257, 236); Nick Gyles 663 (235, 224, 204); Doug Hartshorn 655 (203, 214, 238); Dave Bailey 655 (244, 226). HA-Gyles 219. L-Hartshorn Ranch 176.5-103.5.

NoWoTo: Debbie Shaffer 578 (212); Pam Kingsboro 497; Linda Light 485. HA-Shaffer 173. L-3 Stooges Plus 1 27.5-16.5.

Good Time Rollers — Men: Brad Bailey 689 (212, 246, 231); Jack Leeper 664 (220, 215, 229); Zach Collins 634 (223, 247). Women: Lisa Pietkauskis 622 (243); Annie Norman 546 (211); Samantha LaClair 545 (214). HA-Leeper 220, Pietkauskis 210. L-We Be Bowlers 29-11.

Thursday Seniors — Men: Norm Schimschat 650 (207, 253); Bill Rogers 604 (201, 220); Dick Vetsch 599 (200, 204); Larry Cramer 599 (268). Women: Jerry Hill 558 (211); Jo Haysom 467; Kathy Vetsch 467. HA-Schimschat 191, Vetsch 161. L-Who Care’s 30-14.

Thursday Nite Swingers — Men: Barry Sunderland 560 (246); Tony Bratcher 475 (210); Alan Freauf 443. Women: Chandra Sunderland 513; Terry Sunderland 443; Tiffany Huard 425. HA-B. Sunderland 166, C. Sunderland 178. L-Sis and Bro 11.5-4.5.

Nob Hill Majors: Nick Poplaski 1095 (226); Randy Abhold 1071 (246); Bob Bailey 1028 (229). HA-Bailey 216.

Monday Seniors — Men: Ray Cook 628; Larry Cramer 612; David Ambrose 608. Women: Ronnie Hammond 529; Kathy Vetsch 518; Judy Schuster 500. HA-West 203, Hammond 172. L-3 Men and a Lady 27-17.

Monday Mix or Match — Men: Dustin Nakamichi 666; Calvin Derrick 634; Gordon Emery 582. Women: Donna Baze 510; Sherry Donovan 500; Nicole Egan 439. HA-Derrick 195, Luttrell 152. L-Robo Dog 25-15.

Rising Star Women: Kristina Connel 543; Sandy B. 498. Julie Cluff 498. L-Van Dyke 164.

Volleyball

Yakima Parks & Recreation

CO-REC FALL LEAGUE Standings, Nov. 18

A Division: Cascade 12-6, Ashley’s Team 11-7, Dig This 8-10, Apathy Rules 5-13.

B Division: 12 Bad Knees 16-2, Victor’s Raiders 13-5, Ace Ace Baby 8-10, Set Me Bro 7-11, Lwo Exptectations 7-11, Friday Night Spikes 3-15.

C Division: I’d Hit That 13-5, Unprotected Sets 12-6, Team Volleyball 10-8, Set It Off 9-9, Set Addicts 8-10, One Hit Wonder 2-16.

D Division: Spiked Punch 16-2, Spanks On You 14-4, Halverson NW Law Group 5-13, All About That Ace 1-17.

E Division: Odd Squad 15-3, Iguanas 11-7, The Revengers 7-11, Ball Burnishers 3-15.