190707-equestrian.jpg

Yakima Herald-Republic file.

Basketball

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS EARLY FALL LEAGUE
Final Standings

4th Grade Girls: Wapato Thunder 5-1; Grandview Little Hounds 4-2; Toppenish Mighty Cats 3-3; Dub City-Wapato 3-3; Punishers 0-6.

5th Grade Boys: Selah 6-0; 509 Ballers-Sunnyside 4-2; Grandview-Young Gunz 3-3; T Town-Toppenish 2-4; Junior Sonics-Yakima 0-6.

5th Grade Girls: Lil Lady Sparks-Granger 5-1; Grandview Hounds 5-1; Zillah Leopards 4-2; East Valley Rip City 4-2; Selah Warriors 1-5; Grandview Storm 1-5; Toppenish Lady Wildcats 1-5.

6th Grade Boys: Columbia River-Quincy 5-1; Wapato Shadow-Wolves 5-1; Yakama Spurs-Wapato 4-2; Selah Viking Nighthawks 2-4; East Valley Daredevils 2-4; Granger Spartans 0-6.

6th Grade Girls — Northern Division: Toppenish Lady Cats-Black 6-0; HD Basketball-Yakima 4-2; T-Town Wildcats 4-2; Union Gap Cougars 1-5. Southern Division: Toppenish Lady Cats-White 4-2; Granger Raptors 3-3; Grandview Hounds 3-3; Cougar Nation White Swan 1-5.

7th Grade Boys: Valley Surge Wapato 5-1; Wapato ShadowWolves 5-1; Ellensburg Bulldogs 3-3; Yakima Runnin Rebels 2-4; Yakima Squires 2-4; Prosser HHBB 1-5.

Junior Varsity Boys — Northern Division: Selah 4-2; Ellensburg Bulldogs 4-2; Mattawa 3-3; Ephrata 3-3. Southern Division: Grandview 4-2; Wapato ShadowWolves 4-2; West Valley 2-4; Davis 0-6.

Varsity Boys — Northern Division: Ephrata 4-2; Cle Elum Warriors 3-3; Ellensburg Bulldogs 3-3; Quincy 1-5. Southern Division: Selah Vikings 6-0; East Valley Red Devils 5-1; Hermiston Bulldogs 3-3; Naches Rangers 1-5; Eisenhower Cadets 1-5.

Varsity Girls: Ellensburg High School Varsity 5-1; Eisenhower Lady Cadets 4-2; Grandview Lady Greyhounds 3-3; Granger Lady Spartans 3-3; Ellensburg High School JV 2-4; Davis-Yakima 1-5.

---

Bowling

Minda Lanes

Tuesday Adult Jr/Sr: E. Compo 651 (237, 233); B. Damaskos 608 (232); R. Pfieffer 590 (257). HA-Compo 199. L-Happy Hookers 122.5-57.5.

Thursday Adult Jr/Sr: R. Headrick 636 (226, 226). HA-Compo 201. L-Spares 134.5-81.5.

Sunsanel Youth: James Henry 538 (204); Leo Compo 449; Alyssa Villa 364. HA-Compo 156, Villa 104. L-Team 7.

Latecomers: Yvette Lewis 483; Paula Mordford 462; Christy Fordyce 431. HA-Penuel 138. L-Strikers 14-6.

Frontier League: John Fortenberry 675 (226, 255); Troy Grow 649 (258, 213); Elray Compo 646 (290); Barry Kostelekcy 630 (214, 221); Garrett Sides 636 (212, 236); Donny Cawthron 617 (231); John Lugo 601 (215). HA-Compo. L-Little Dutch.

Frontier League: Garrett Sides 677 (262, 211, 234); Kerby Walahee 672 (253, 212, 207); John Fortenberry 669 (244, 227); Donny Cawthron 622 (248, 234); Elray Compo 615 (225). HA-Compo. L-It's Rigged.

Tuesday Adult Jr/Sr: B. Damaskos 659 (225, 245); E. Compo 658 (207, 255). HA-Compo 201. L-Happy Hookers 136.5-63.5.

Thursday Adult Jr/Sr: E. Compo 688 (214, 257, 217); G. Hipner 663 (224, 243). HA-Compo 204. L-Spares 148.5-51.5.

Sunsanel Youth: Heath 534; James 505; Leo Compo 422. HA-Henry 159, Villa 108. L-Team 7.

Latecomers: Yvette Lewis 467; Toni Penuel 430; Bobbi Huerd 410. HA-Mordford 140. L-Strikers 17-7.

Frontier League: Elray Compo 716 (236, 224, 256); Donny Cawthron 679 (234, 254); Bob Harris 624 (268); Don Fortenberry 614 (222, 214); Gene Hipner 609 (215, 213); John Gilmore 601 (221). HA-Compo 208. L-It's Rigged.

Frontier League: Donny Cawthron 682 (236, 276); Elray Compo 664 (229, 268); Jacob Michelson 646 (201, 203, 242); John Fortenberry 633 (212 ,227); Carlos Capetillo 628 (236); John Lugo 624 (231, 236); Kerby Walahee 618 (265). HA-Compo 208. L-It's Rigged.

---

Nob Hill Bowl

Commercial: Don Erickson Jr. 725 (235, 233, 257); Randy Abhold 675 (242, 216, 217); Doug Hartshorn 674 (223, 228, 223). HA-Gyles 220. L-Hartshorn Ranch 161.5-90.5.

NoWoTo: Linda Light 498; Jo Haysom 496; Debbie Shaffer 492. HA-Shaffer 171. L-3 Stooges Plus 1 25.5.-14.4.

Good Time Rollers — Men: Jack Leeper 678 (208, 223, 247); John Lugo 649 (226, 232); Brad Bailey 631 (224, 203, 204). Women: Lisa Pietkauskis 610 (201, 214); Samantha LaClair 547 (210); Julie Klutts 528. HA-Bailey 221, Pietkauskis 211. L-We Be Bowlers 28-8.

Thursday Seniors — Men: Danny Speer 635 (203, 232); Del Gilliland 627 (225, 219); Jim Rein 626 (215, 207, 204). Women: Christine Poplaski 485; Sandy Perkins 455; Rhonda Toba 448. HA-Rein 190, Vetsch 162. L-(tie) Four Marker 26-14, Who Cares 26-14.

Thursday Nite Swingers — Men: Tony Bratcher 545 (207); Barry Sunderland 473 (201); Alan Freauf 451. Women: Chandra Sunderland 563 (234); Tiffany Huard 448; Terry Sunderland 429. HA-B. Sunderland 166, C. Sunderland 178. L-Alley "Oops" 7.5-4.5.

Nob Hill Majors: Nick Poplaski 1,114 (244); Randy Abhold 1,088 (236); Mel Burton 1,086 (237). HA-Bailey 216.

Ladies Star Classic: Nona Cook 539 (211); Arletta Loucks 538; Debbie Shaffer 534 (202). HA-Cook 181. L-Off Kilter 28-12.

BAASMD — Men: Billy Buchholz 666 (242, 256); Doug Fulp 236, 225); Matt Buchholz 651 (210, 247). Women: Tammy Bosch 532; Nona Cook 529; Lisa Pietkauskis 525. HA-Gilcher 213, Pietkauskis 200. L-Addison Marie LLC 28-12.

Monday Seniors — Men: David Ambrose 669 (212, 222, 235); Steve Pfau 655 (245, 211); Larry Jackson 652 (233, 220). Women: Ronnie Hammond 511; Gloria Fernandes 494; Arletta Loucks 492. HA-Hammond 172. West 204. L-Go Getters 26.5-13.5.

Rising Star Women: Leah VanDyke 536; Kim Johnston 471; Sandy Parker 462. HA-Campbell 160. L-Jolly Ranchers.

---

Valley Lanes

Sunny Valley Mixed — Men: Tim Shipley 483 (208); Ricky Flett 479; Nathan Shipley 470. Women: Ellen Curtiss 521; Sheri Coder 455; Valerie Yarnell 420. HA-Flett 175, Curtiss 158. L-Blue Ballz 8.5-3.5.

Superbowl — Men: Rob Rice 705 (248); Cody Huth 640 (255); Sean 622. Women: Stephanie Luke 518; Ellen Curtiss 489; Susan Brown 474. L-Emperical Co. 152-95.

Commercial: Mike Cerna 654 (241); Brad Morrow 596 (223); Matt Gomez 591. HA-Redick 159. L-Markham Taxidermy 62-13.

Coffee Trio: Sharon Ewart 507; Susan Brown 489; Sharon Schinkelshoek 478. HA-Brown 163. L-Charlies Angels 28-12.

Valley Lanes Jr's — Boys: Reicher Bussert 521; Devlon Kitzke 340; Joey Stanton 327. Girls: Bailey Hazzard 410; Kayecee Colley 350; Liliana Munoz 305. HA-Stanton 120, Colley 153. L-Team 8 7-1.

Lower Valley Scratch — Men: Brett Kunert 980 (268); Shane Huth 928 (248); Mitch Cruz 815. Women: Gena Stephenson 621; Cheyenne Bird 571; Anna Gomez 517. L-Speck Motors 152.5-97.5.

---

Equestrian

Yakima Valley

TEAM PENNING CLUB
Results, Oct. 5-6

Open Class (34 Teams): 1, Teresa Long, Darrell Winters, Barb Nelson, 6 cows, 61.58 sec.; 2, LeAnne Wolf, Beth Rishor, Cayley Rishor-Olney, 6, 66.06; 3, Larry Wolf, Jessica Martinez, Cayley Rishor-Olney, 6, 71.92; 4, Larry Hauver, Jay Cartmell, Dan Hunsaker, 6, 78.76.

Amateur Class (23 Teams): 1, Amelia Haller, Wyatt Crowley, Jason Ortiz, 6 cows, 68.99 sec.; 2, Jeff Oyarzo, Ron Davis, Connie Hauver, 6, 70.01; 3, Connie Hauver, Amelia Haller, Netta Haller, 6, 94.34.

Novice Class (15 Teams): 1, Daryl Kepler, Bev Schieche, Evin Harvey, 6 cows, 118.99 sec.; 2, Heather Calhoon, Tom Leite, Rae Ann Jonson, 6, 139.42.

Green Novice (4 Teams): 1, Rae Ann Jonson, Brooke Argento, w/Mark Crowley, 4 cows, 136.88 sec.; 2, Keeley Leite, Brooke Argento, w/Mark Crowley, 3, 43.71.

Youth Class (5 Teams): 1, Delilah Haller, Evin Harvey, w/Teresa Long, 6 cows, 134.38 sec.; 2, Delilah Haller, Jason Ortiz, w/Jason Robinson, 6, 157.12.

Pan Class (47 Teams): 1, Jay Cartmell, Diane Davis, Keeley Leite, 6 cows, 70.27 sec.; 2, Kelley Irwin, Jason Robinson, Rae Ann Jonson, 6, 72.42; 3, Teresa Long, Wyatt Crowley, Evin Harvey, 6, 73.35; 4, Denis Gamache, Ron Davis, Jason Ortiz, 6, 73.59; 5, Mark Crowley, Amelia Haller, Evin Harvey, 6, 82.85.

Final Standings

Open Class: 1, Teresa Long, 639 Pts; 2, Darrell Winters, 623; 3, Connie Martinez, 582; 4, Dan Hunsaker, 529; 5, Barb Nelson, 431.

Amateur Class: 1, Connie Hauver, 467 Pts; 2, Jeff Oyarzo, 450.5; 3, Pam Bright, 425; 3, Ron Davis, 425; 5, Jessica Martinez, 378.

Novice Class: 1, Al Ford, 285 Pts; 2, Joyce Roberts, 280; 3, Bev Schieche, 263; 4, Evin Harvey, 261; 5, Vicki Gatliff, 212.

Green Novice Class: 1, Keeley Leite, 168 Pts.

Youth Class: 1, Jason Ortiz, 177 Pts; 2, Evin Harvey, 144; 3, Kassidey Brownlee, 121; 4, Julianne Hinkle, 90; 5, Delilah Haller, 75.

Pan-Open Class: 1, Jay Cartmell, 934 Pts; 2, Mark Crowley, 838; 3, Bill Jones, 655; 4, Teresa Long, 626; 5, Darrell Winters, 496.

Pan-Amateur Class: 1, Jane Bouchey, 818 Pts; 2, Wyatt Crowley, 740.5; 3, Amelia Haller, 687; 4, Matt Vachon, 628; 5, Ron Davis, 627.5.

Pan-Novice Class: 1, Tori Calhoon, 910 Pts; 2, Jason Ortiz, 825; 3, Evin Harvey, 765; 4, Heather Calhoon, 548; 5, Al Ford, 430.

Vic Woods Memorial: Cindy Redding.

Most Improved Rider: Jason Ortiz.

---

Volleyball

Yakima Parks & Recreation

CO-REC FALL LEAGUE
Standings, Nov. 12

A Division: Cascade 12-3, Ashley's Team 8-7, Apathy Rules 5-10, Dig This 5-10.

B Division: 12 Bad Knees 13-2, Victor's Raiders 10-5, Set Me Bro 7-8, Low Expectations 5-7, Ace Ace Baby 5-10, Friday Night Spikes 2-10.

C Division: Unprotected Sets 11-4, I'd Hit That 10-5, Team Volleyball 9-6, Set It Off 7-8, Set Addicts 6-9, One Hit Wonder 2-13.

D Division: Spiked Punch 13-2, Spanks On You 11-4, Halverson NW Law Group 5-10, All About That Ace 1-14.

E Division: Odd Squad 12-3, Iguanas 11-4, The Revengers 5-10, Ball Burnishers 2-13.