Basketball

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS SPRING LEAGUE Results, May 18-19

1st Grade Boys: Sunnyside Grizzlies 22, Grandview Lil Hounds 16; Sunnyside RedStorm 24, Ki Be Bears Torres 0.

2nd Grade Boys: SunKings-Wapato 28, Sunnyside Sonics 13; Lil 509 Ballerz-Sunnyside 13, Monstars-Grandview 11; Triple City Ballers 35, Granger Runnin Rebels 4; SunKings-Wapato 27, Lil 509 Ballerz-Sunnyside 16.

2nd Grade Girls: Sunnyside Heat 24, East Valley Lightning 10; Grandview Lil Lady Hounds 11, Toppenish Blue Angels 3; Prosser Shooting Stars 20, Zillah Leopards 12.

3rd Grade Boys: 509 Insanity-Stealth 15, Toppenish Wildcats 0; 509 Ballerz-Sunnyside 37, T-Town Toppenish 15; 509 Ballerz-Sunnyside 28, 509 Insanity-Stealth 6.

3rd Grade Girls: Granger Little Spartans 20, Sunnyside Lil Hoopsters 7; Dub City Wapato 21, Toppenish Mighty Cats 13; Wapato Thunder 34, Grandview Little Hounds-Rodriguez 4; Yakima Lightning 15, Ki Be Bears-Mendoza 0.

4th Grade Boys: Wapato Shadow Wolves 53, Highland Scotties 10; Mabton Lil Vikes 43, Mabton Mighty Viks 13; Wapato 15, Ki-Be Bears 8; Selah Pepper 33, Triple B-Sunnyside 22.

4th Grade Girls: Grandview Storm 19, Toppenish Lady Wildcats 9; Zillah Leopards 36, Lil Lady Sparks-Granger 10; Zillah Leopards 26, Lil HawkTown Ballerz 17.

5th Grade Boys: Mabton Mighty Viks 28, Grandview Warriors 22; Yakima Wildcats 48, East Valley Daredevils 37; Triple City Ballers 62, Wapato-Wapsheli 28; Toppenish Junior Wildcats 40, Washington Hitsquad-Tri Cities 31; Grandview Warriors 32, Granger Spartans 10.

5th Grade Girls: Medicine Valley Bears 22, Hawktown Hoops 12; Lady Wolves-Wapato 30, East Valley Hurricanes 25; Granger Spartans 20, Granger Lady Spartans 13.

6th Grade Boys: Zillah Boys 45, Wapato Hawk Town Ballerz 34; Wapato Shadow Wolves 57, Yakima Squires 51; Naches 15, Young Gunz-Grandview 0; Toppenish Wildcats 45, Union Gap Sonics 35; Wapato Hawk Town Ballerz 42, Mabton Lil Vikes 28; Sunnyside Grizzles 42, Hawk town Hoops 41; Team Dime-Granger 39, 509 Insanity-Alvarez 25; Wapato Shadow Wolves 53, Toppenish Wildcats 29.

6th Grade Girls: Toppenish Lady Cats-Baker 5th 22, Zillah Leopards 4; Union Gap Cougars 15, HD Basketball-Yakima 0.

7th Grade Boys: Taylor Strong-East Valley 45, Selah Pepper 29; Valley Surge 15, Wapato Warriors 0; HawkTown Ballerz 40, Highland Scotties 21; Amongst Greats Burkhead (TC) 39, WA Outlaws-Tri Cities 31; Grizzlies-Sunnyside 82, Naches 39; WA Outlaws-Tri Cities 57, Selah Pepper 27; Zillah Leopards-Black 33, Yakima Wildcats 19.

7th Grade Girls: Granger Lady Spartans 35, 509 Insanity-Weets 27; Mabton Vikings 39, Yakima Hoop Queens 24; MWP Timberwolves 32, 509 Insanity-Weets 16; MWP Timberwolves 27, Grandview Lady Hounds 26.

8th Grade Boys: KiBe Bears-Smith 37, Sunnyside Blitz 34; Wapato Shadow Wolves 91, The Royals-Yakima 25; Wapato Shadow Wolves 15, Big River Pasco 0.

High School JV Boys: Cle Elum Warriors 36, Othello Huskies 18; Sunnyside Grizzlies 55, Wapato JV 54; Othello Huskies 56, Yakama Spurs 33.

High School V Boys: White Swan 60, Wapato High School 56; Grandview High School 70, Ike Boys Basketball 38; Toppenish Wildcats 15, Riverview High School 0; Ike Boys Basketball 73, White Swan 64; Toppenish Wildcats 76, Granger High School 66.

High School V Girls: Davis High School Varsity 15, Quincy High School Yellow 0; Highland Scotties 0, Mabton 0; White Swan 42, Granger Lady Spartans 38; Davis High School JV 50, White Swan Lady Cougars 36; Zillah Leopards 15, Quincy High School Yellow 0; Grandview Starzz 45, Kittitas Yotes 36; Chiawana 54, Selah Vikings 41.

Golf

Apple Tree

MEN’S DIVISION Member-Guest Bestball, May 18

First Flight — Gross: 1, Kevin Stuth-Bill Crandall 70; 2, Mike Schlosser-Mike Sutton 72. Net: 1, (tie) Tyler Knotts-Mark Loes 62, Ray Knotts-Mac Williams 62.

Second Flight — Gross: 1, Rob Dresker-Jim Gagoush 85; 2, (tie) Randy Ammerman-Van Johnson 86, Robert Dresker-Jason Dresker 86.

WOMEN’S DIVISION Gross & Net, May 22

Low Gross: Marlene O’Halloran 96.

Low Net: Barb Kinloch 80.

Mount Adams

MEN’S DIVISION 2-Man Bestball, May 23

Gross: 1, Dean Jorgenson-Greg Cannon 75; 2, Tony Washines-Greg Cannon 76.

Net: 1, Ron Smith-Greg Cannon 61; 2, (tie) Ron Smith-Dean Jorgenson 63, Mike Pollock-Doyle Wilson 63, Conrad Besel-Mike Chambers 63; 5, Stu Williams-Chet Terrel 64; 6, (tie) Denver Campbell-Ron Smith 66, Jerry Besel-Troy Wilmoth 66, Jerry Besel-Dennis Besel 66; 9, (tie) Dave Arcano-Rick Sifuentes 67, Vern Stephenson-Gary Hyatt 67, Bob Bergeron-Jerry Besel 67.

WOMEN’S DIVISION T’s and S’s, May 22

Gross: 1, Gloria Hintze 54.

Net: 1, Betty Carl 40.

SunTides

MEN’S DIVISION Thursday League, May 16

1, Bushwood 22; 2, Off Constantly 21.5; 3, Weapons of Grass Destruct 18.5; 4, KWL Brokerage 16.5; 5, Average Joes 15.5; 6, Haley MFG. 15; 7, The Culls 15; 8, Pexco Aerospace 14; 9, Fore Players 10.5; 10, Freedom 35 9.5.

Wally Johnson Memorial, May 18-19

Low Gross: Perry McCormick.

Low Net: Don Fisher.

First Flight — Gross: 1, Dustin Cass; 2, Don Dufault; 3, Bick Berndt. Net: 1, Jeff Davis; 2, Vern Millican; 3, Don Clark.

Second Flight — Gross: 1, Monty Carl; 2, Gary Kirk; 3, Tony Frontis. Net: 1, Rod Johnston; 2, Don Wagoner; 3, Gus Flores.

Third Flight — Gross: 1, Bob McCutcheon; 2, Tim Lacey; 3, (tie) Terry Speer, Ron Storkel. Net: 1, Rick Mason; 2, Danny Bender; 3, Ron Berg.

KP’s — Saturday: Roy Williams, hole No. 3; Isaiah Barragan, hole No. 7; Roy Williams, hole No. 13; Bob McCutcheon, hole No. 16; Don Wagoner, hole No. 17. Sunday: Don Kline, hole No. 3; Steve Pfau, hole No. 7; Dick McDonald, hole No. 13; Perry McCormick, hole No. 16; Jeff Davis, hole No. 17.

Westwood West

WOMEN’S DIVISION 3 Clubs & Putter, May 22

A Division: 1, Marilee Sinclair 49; 2, Kay Sterns 53.

B Division: 1, Marci Snyder 51; 2, Yolanda Fulgham 52.

C Division: 1, Claudia Rohlfs 59; 2, Janie Richartz 63.

COUPLES DIVISION Scramble, May 23

1, Lee & Paula Bush 38; 2, Ron Monholland-Nancy Johannson 40; 3, Merl & Marilee Brothers 42; 4, (tie) Pamala Kingsboro-Yolanda Fulgham 45, Trudy Ledwich-Diane Vilhauer 45.

Yakima Country Club

WOMEN’S DIVISION Team 1-Net Bestball, May 21

Low Gross: Barbara Walkenhauer 96.

Low Net: Gay Dorsey 40

Lilly Lee Anderson-Barb Heinzen-Barbara Walkenhauer 63.

Chip-in: Lilly Lee Anderson, hole No. 9; Cindy Houser, hold No. 9.

Yakima Elks

MEN’S DIVISION Member-Guest, May 19

Low Gross: Dusty Frontis-Evan Dailey 206.

Low Net: Ron Gunner-RJ Gunner 192.

First Flight — Gross: Derek Wood-Max Turnquist 209; Mark Blore-Ward Jackson 213; Gary Hutchins-Jeff Heil 216; Corey DeGrood-Fred Mercy 218. Net: Greg Lybeck-Jeff Louman 201; George Pechtel-Steve Mercy 205; Duke Fenton-Ryan Torres 209; John Ripplinger-Rick Escalera 210.

Second Flight — Gross: Lincoln White-Tyler White 236; (tie) Ryan Steltz-Kevin Lee 245, Jason Dodd-Chad Lakey 245; Kevin McKay-Doug Burge 248. Net: Dan Murphy-John Bleichner 204; Lee Scrimgeour-Keith Larsen 206; (tie) Mike Melton-James Rogers 208, Jeff Labissoniere-Chris Miller 208.

Closest to Pin — Saturday: Derek Wood, holes 0-6, 9’10”; Greg Lybeck, holes 7-11, 10’5”l John Bleichner, holes 12-15, 28’. Sunday: Steve Mercy, holes 0-6, 1’9”; Bruce Rogers, holes 7-11, 5’8”; Doug Doty, holes 12-15, 1’10”; Jeff Rathjen, holes 16+, 22’9”.

Either 9, May 22

Gross: (tie) George Pechtel 34, Joe Plaisance 34; Troy Wilmoth 36; Tim Speer 38.

Net: Mike Melton 30.5; Larry Gargett 31.5; Gary Erb 32; (tie) Mark Mochel 33, Randy Lariviere 33.

2-Man Bestball, May 22

Gross: Joe Plaisance-George Pechtel 63; Joe Plaisance-Duke Fenton 66.

Net: (tie) Tony Whitley-Larry Gargett 62, Troy Wilmoth-Mick Panerello 62, Steve Swanson-Larry Gargett 62.

WOMEN’S DIVISION T’s and F’s, May 16

First Flight — Gross: Nancy Pollock 42. Net: Susie DeShaw 39.5.

Second Flight — Gross: Nora Matthews 54. Net: Torrie Melton 37.5.

Third Flight — Gross: Judy Stone 51. Net: Lo Donaldson 40.

Criss Cross, May 23

First Flight — Gross: Gloria Cronkhite 38. Net: Marlene O’Halloran 35.5.

Second Flight — Gross: Nora Matthews 41. Net: Christy Fordyce 32.5.

Third Flight — Gross: Torrie Melton 46. Net: Lo Donaldson 32.

Volleyball

Yakima Parks & Recreation

MEN’S SUMMER LEAGUE Standings, May 20

A Division: Advocare Hawks 2-0, Caribbean Casino 2-0, Bomb Squad 1-1, Grizzly Espresso 1-1, 24/7 Security Solutions 0-2, Domex Superfresh Growers 0-2.

B Division: Grim Rippers 2-0, Wilson Irrigation 1-1, Rez Pack 1-1, Desperado’s 0-0, Dirty Dozen 0-2.

C Division: The Dutch 2-0, Dirt Bags 2-0, Below Average Joe’s 1-1, Alcobalics 1-1, Little Dutch Inn 1-1, Hawks 1-1, Little Dutch Mudsharks 0-2, Brew Jays 0-2.

D Division: Novolex 2-0, NW Freight 1-1, Raptors 1-1, T&T Lounge 1-1, Del Monte 1-1, CWR Superheat 0-2, Farwest Fabricators 0-2, The Strangers 0-2.

WOMEN’S SUMMER LEAGUE Standings, May 20

Platinum/Gold Division: CKC 2-0, Little Dutch Inn 2-0, Pitches B Crazy 2-0, T&T Lounge Mickey’s Misfits 1-1, Base-Ic-Pitches 1-1, S & S 0-2, Squintz 0-2, Big Al’s Lucky Ladies 0-2.

CO-REC SUMMER LEAGUE Standings, May 20

A Division: Cascade 8-1, Notorious D.I.G. 7-2, Dig This 7-2, Apathy Rules 4-5, The Kick Aces 1-8, 12 Bad Knees 0-9.

B Division: TY 12G Bigs 9-0, Friday Night Spikes 5-4, Low Expectations 3-6, Unprotected Sets 1-8.

C Division: Serves You Right 9-3, Set Me, Bro 9-3, No Dig’ity 6-6, How I Set Your Mother 5-7, I’d Hit That 5-7, Halverson NW 2-10.

D Division: Odd Squad 8-1, Lemme Hit It 6-3, Spikearoni N Cheeze 3-6, Iguanas 1-8.