190707-equestrian.jpg

Yakima Herald-Republic file.

Equestrian

Yakima Valley

TEAM PENNING CLUB Results, June 22-23

OPEN CLASS (27 Teams): 1, J.R. Hunsaker, Dan Hunsaker, Gene Hill, 6 Cows, 76.42 Sec.; 2, Teresa Long, Connie Martinez, Darrell Winters, 6, 82.13; 3, Teresa Long, Darrell Winters, Barb Nelson, 6, 82.26.

AMATEUR CLASS (25 Teams): 1, Connie Hauver, Pam Bright, Jane Bouchey, 6 Cows, 87.86 Sec.; 2, Connie Hauver, Mike Buttrey, Matt Vachon, 6, 93.29; 3, Matt Vachon, Ron Davis, Jeff Oyarzo, 6, 95.60.

NOVICE CLASS (17 Teams): 1, Al Ford, Vicki Gatliff, Barbie Tallman, 6 Cows , 110.36 Sec.; 2, Evin Harvey, Rory Calhoon, Tori Calhoon, 6, 115.32; 3, Joyce Roberts, Mike Brown, Vicki Gatliff, 5, 120.10.

GREEN NOVICE (6 Teams): 1, Keeley Leite, Tori Calhoon, Mark Crowley, 6 Cows, 107.50 Sec.; 2, Keeley Leite, Juliann Hinkle, Mark Crowley, 3, 142.16.

YOUTH CLASS (7 Teams): 1, Evin Harvey, Haley Bundrant with Mark Crowley, 6 Cows, 113.95 Sec.; 2, Juliann Hinkle, Carson Hauver with Mark Crowley, 6, 114.36; 3, Kassidey Brownlee, Jason Ortiz, Teresa Long, 6, 132.88.

PAN CLASS (55 Teams): 1, Connie Martinez, Matt Vachon, Jason Ortiz, 6 Cows, 69.24 Sec.; 2, Justin Hauver, Wyatt Crowley, Carson Hauver, 6, 74.86; 3, Kelley Irwin, Jason Robinson, Evin Harvey, 6, 78.28; 4, Teresa Long, Amelia Haller, Evin Harvey, 6, 81.02; 5, Jay Cartmell, Matt Vachon, Jason Ortiz, 6, 81.25; 6, Barb Nelson, Netta Haller, Kassidey Brownlee, 6, 90.25.

STANDINGS

OPEN CLASS: 1, Darrell Winters 319; 2, Dan Hunsaker 311; 3, Larry Hauver 285; 4, Connie Martinez 279; 5, J.R. Hunsaker 259.

AMATEUR CLASS: 1, Wyatt Crowley 192; 2, Wally Nelson 190; 2, Connie Hauver 190; 4, Jeff Oyarzo 188; 5, Jessica Martinez 177.

NOVICE CLASS: 1, Al Ford 149; 2, Ron Morse 146; 3, Evin Harvey 142; 4, Mike Brown 138; 5, Bev Schieche 130.

GREEN NOVICE CLASS: 1, Keeley Leite 91; 2, Tori Calhoon 86; 3, Juliann Hinkle 45.

YOUTH CLASS: 1, Jason Ortiz 85; 2, Evin Harvey 59; 3, Laynie Metheny 55.

PAN-OPEN CLASS: 1, Mark Crowley 450.5; 2, Jay Cartmell 356; 3, Justin Hauver 311; 4, Darrell Winters 253; 5, Denis Gamache 202.

PAN-AMATEUR CLASS: 1, Marvin Bright 343.5; 2, Amelia Haller 339; 3, Wyatt Crowley 327.5; 4, Ron Davis 308.5; 5, Jane Bouchey 305.

PAN-NOVICE CLASS: 1, Tori Calhoon 475; 2, Jason Ortiz 343.5; 3, Evin Harvey , 341; 4, Heather Calhoon 296; 5, Rory Calhoon 201.

Golf

Apple Tree

WOMEN’S DIVISION Red, White & Blue, July 3

Low Gross: Claudette Haubner 90.

Low Net: (tie) Marlene O’Halloran 76, Linda Matthis 76.

Gross: 1, Barb Kinloch 34; 2, (tie) Lara Clayton 48, Linda Lensiegne 48; 4, Susan Dasher 49.

Net: 1, Jan Shuel 36; 2, Cricket Callorman 37; 3, (tie) Helen Tweedy 38.5, Helen Wendt 38.5.

Mount Adams

WOMEN’S DIVISION T’s & S’s, July 3

Gross: 1, Shelley Alcala 49.

Net: 1, Connie Rogers 35.

SunTides

MEN’S DIVISION Tuesday League, July 2

1, Better Haul Auto Logistics 49.5; 2, Aubrey’s RV 43.5; 3, Washington DOT 42; 4, Yakima Landlords 41; 5, Gavins Baggers 39.5; 6, Pepsi Cola 39; 7, Financial Mngt. 38; 8, Yakima Valley Hops 37; 9, (tie) Arctic Circle 36.5, Little Dutch Inn 36.5; 11, PLSA 34.5; 12, (tie) AR Const. 33, Get A Grip 33; 14, McGuires Pub 32; 15, AB Transmission 31; 16, Better Air Lawn Care 28; 17, (tie) Fore Slicers 20.5, Legal Couriers 20.5.

KP’s: Jeff Smith, Hole No. 3, 12’-1”; Dave Marek, Hole No. 7, 9’-2”; Bruce Hiatt, Hole No. 16, 5’-9”.

Senior 2-Man

Gross: 1, Ward Jackson-Jeff Louman 129; 2, (tie) Chris DeGrazia-Duane Diede 133, Gregory Mccormick-Perry Mccormick 133; 4, Mike Hickok-Bob Fallis 134; 5, Jeffrey Heil-Perry Page 135; 6, (tie) Jeff Lynn Davis-Ron Wyles 137, Troy Wilmoth-Gary Hutchins 137, Ken Jenson-Todd Tibke 137.

Net: 1, Buck Berndt-Don Fisher 112; 2, Phil Lugtu-Terry Cruz 116; 3, (tie) Anthony Ball-Robin Cushing 121, Ray Gallipo-Dean Law 121; 5, (tie) Cal Anderson-Bruce Damaskos 123, Glenn Thompson-Andy Boen 123, Jim Johnson-Derek Pemberton 123.

KP’s: Jeff Steger, Hole No. 3; Alex Podruzny, Hole No. 7; Jim Johnson, Hole No. 13; Todd Tibke, Hole No. 16; Walt Wegener, Hole No. 17.

WOMEN’S DIVISION Red, White & Blue, July 3

Low Gross: Kristy Little 80.

Low Net: Carol Hammermeister 62.

1, Suzanne Lowery-Sally Anderson-Carol Hammermeister 70; 2, Helen Wendt-DJ Angotti-Grace Wagoner 71; 3, Shaun Abbott-Sharon Anderson-Elsie Pearson 72; 4, Mary Egan-Claudette Haubner-Marilyn Mason 73.

Westwood West

WOMEN’S DIVISION Least Putts, July 3

A Division: 1, Cathy Kehm 14; 2, (tie) Jennifer Walsh 15, Paula Bush 15, Kay Sterns 15.

B Division: 1, Trudy Ledwich 14; 2, Gaye Pryse 16.

C Division: 1, Delores Decoto 15; 2, Jill Perry 18.

Qualified for Apple Jack: Kay Sterns 33; Janie Richartz 34; Marilee Brothers 35.

COUPLES DIVISION Scramble, July 4

1, Lee & Paula Bush-Paula Redd-Gaye Pryse 34; 2, Jim & Janie Richartz-Gary & Pamala Kingsboro 35; 3, Monty & Vivian Carl-Merle & Marilee Brothers 36.

Yakima Country Club

WOMEN’S DIVISION Monthly Medal, July 2

Captain’s Cup: Judy Nagle.

Low Gross: Barbara LaBissoniere 89.

Low Net: Judy Nagle 67.

First Flight — Gross: (tie) Melissa Keeter 92, Caren Mackenzie 92, Cindi Stewart 92. Net: Terry Schaake 70.

Second Flight — Gross: Judy Rozelle 99. Net: Bonnie Prediletto 75.

Third Flight — Gross: Gay Dorsey 104. Net: Judi Gilmore 72.

Yakima Elks

MEN’S DIVISION Back 9, June 29

Gross: Aaron Adams 36; Derek Wood 37; (tie) Heath Reeves 38, Max vonZimmermann 38.

Net: Dave Crouch 33.5; Greg Lybeck 35.5; Mike Melton 36.

2-Man Bestball, June 29

Gross: (tie) Aaron Adams-Joe Plaisance 65, Aaron Adams-Max vonZimmermann 65.

Net: Aaron Adams-Heath Reeves 63; Greg Lybeck-Derek Wood 64.

2-Man Bestball, July 3

Gross: George Pechtel-Billy Krapf 65.

Net: Barry Woodard-Randy Lariviere 64.

Best 16, July 3

Gross: George Pechtel 59; Troy Wilmoth 61.

Net: (tie) Ron Eakin 57, Tony Whitley 57.

WOMEN’S DIVISION Green Tees, July 27

First Flight — Gross: Susie DeShaw 79. Net: Barb Hannon 74.

Second Flight — Gross: Dorothy Brink 103. Net: Christy Fordyce 79.

Third Flight — Gross: Judy Stone 99. Net: (tie) Ruth Wilkins 71, Evva Lange 71.