static-vsw-golf.jpg

Stock photo.

Golf

Mount Adams

MEN’S DIVISION Non T’s and F’s, July 8

Gross: 1, Dean Jorgensen 34; 2, Kevin Frazier 36; 3, Shawn Phelps 38.

Net: 1, (tie) Dennis Besel 32, Ron Smith 32; 3, Vern Stephenson 33; 4, Jerry Besel 34; 5, (tie) Greg Cannon 35, Bob Beregron 35, Chon Torres 35.

SunTides

MEN’S DIVISION Senior Best Ball, June 26-27

Gross: 1, Ward Jackson-Jeff Louman (YCC) 66-64—130; 2, Chris Degrazia-Duane Diede (EGCC) 66-66—132; 3, Greg McCormick-Perry McCormick (ST) 67-66—133; 4, Bill Adkison-Ray Gallipo (YCC) 70-65—135; 5, Keith Crimp-Troy Wilmoth 67-70—137; 6, Jeffrey Heil-Perry Page-ST 69-70—139; 7, Will Curley-Bruce Hiatt (ST) 73-67-140; 8, (tie) Gregory Bickel-Kevin Frazier (ST) 74-68—142, Don Dufault-David Greig (ST) 70-72—142; 10, (tie) Greg Eide-Carey Weedman (TNGC) 73-70—143, Ron Eakin-Joel Elder (YE) 73-70—143.

Net: 1, Rod Johnston-Tim Lacy (ST) 59-60—119; 2, Troy Herbst-Terry Speer (ST) 62-58—120; 3, Ron Knight-Greg White (GMGC) 63-58—121; 4, (tie) J. Ball-Don Fisher (ST) 63-61—124, Jim Johnson-Derek Pemberton (ST) 63-61—124; 6, (tie) Ty Noble-Jerry Speer (ST) 60-65—125, Stephen Pfau-Alex Popov (ST) 63-62—125; 8, (tie) John Garcia-Phil Lugtu (ST) 67-59—126, Don Dufault-David Greig (ST) 62-64—126; 10, Gregory Bickel-Kevin Frazier (ST) 67-60—127.

WOMEN’S DIVISION Selective 9, July 6

Low Gross: (tie) Susie DeShaw, Hannah Cobleigh.

Low Net: DJ Angotti.

A Division — Gross: 1, Susie DeShaw; 2, Hannah Cobleigh. Net: 1, Ann Bowen; 2, Kris Sterns.

B Division — Gross: 1, DJ Angotti 45; 2, Joanna Calderwood 46. Net: 1, Carol Storkel 31; 2, Pat Mosley 32.

C Division — Gross: 1, Betsy Kelly 47; 2, Linda DeYoung 51. Net: 1, Tina Goodwin 30; 2, Elsie Pearson 31.

COUPLES DIVISION Stars & Stripes, July 4

Gross: Perry & Mikala Page 144; John Garcia-Kristy Little 153; Isaac Barragan-Hannah Cobleigh 156; Bill & Kathy Adkison 158.

Net: Bick & Robyn Berndt 122; Mark & Ava Olszewski 123; Ray & Terri Gallipo 128; (tie) Jeff & Aimy Dowdy 133, Rod Johnston-Shaun Abbott 133.

KP’s: Buck Berndt-Connie Rogers

Westwood West

WOMEN’S DIVISION Qualify for Apple Jack & Low Net, July 7

A Division: 1, (tie) Marilee Sinclair 32, Sue Martin 32; 3, (tie) Paula Bush 35, Nancy Johannson 35.

B Division: 1, (tie) Trudy Ledwich 33.5, Pam Kingsboro 33.5, Gaye Pryse 33.5; 4, Marilee Brothers 34.

C Division: 1, Ellen Mattich 34; 2, Claudia Rohlfs 35.

Qualified for Apple Jack: Pam Kingsboro 33.5; Ellen Mattich 34; Marilee Brothers 34; Paul Bush 35.

COUPLES DIVISION Scramble, July 8

1, Tom & Cathy Kehm 37; 2, Lee & Paula Bush 38; 3, Jim & Janie Richartz 40; 4, Michael Sparling-Ellen Mattich 45; 5, Gary & Pamala Kingsboro 46.

Yakima Country Club

MEN’S DIVISION Summer Series, July 3

Gross: 1, Mike Van Wingerden 64; 2, Brad Blakley 70.

Can’t recall when your school won that state title? Need to settle a bet? One place for decades of Valley sports.

Net: 1, Ron Senn 69; 2, Rob Stewart 70; 3, Bruce Simpson 70; 4, (tie) Jason Dills 72, Charlie Eglin 72; 6, (tie) Bob Dipietro 73, Jeff Dieleman 73.

Choose Up, July 7

1, Bill Boggess; 2, (tie) Mike Buehler, Tom Carnevali, Jime Case, Bill Galbraith; 1, Jack Lovern; 1, Bill Rowley; 2, Ron Senn.

Summer Series, July 7

Gross: 1, Mike Van Wingerden 72; 2, (tie) Shane Snell 74, Steve Mercy 74.

Net: 1, (tie) Bill Rowley 69, Charlie Eglin 69; 3, Rob Stewart 70; 4, (tie) Dan Welk 73, Mike Cole 73, Bob Price 73; 7, (tie) Ron Hoffman 74, Ron Senn 74, Mark Dipietro 74.

Horserace Results, July 7

1, Lance Dodeward-Bill Gilmore; 2, Jason Dills-Steve Mercy; 3, Shane Snell-Travis Allan; 4, Erik Holden-Doug Barduhn.

WOMEN’S DIVISION Grannies on the Green, July 8

Low Gross: 1, Mary Roche 82.

Low Net: 1, Ellen Gibson 64.

First Flight — Gross: 1, Cindi Stewart 85. Net: 1, Terri Jackson 70; 2, Linda DePew 71.

Second Flight — Gross: 1, Janine Connell 91. Net: 1, Barb Walkenhauer 67; 2, Barb Fortier 73.

Third Flight — Gross: 1, Lilly Lee Anderson 107. Net: 1, Barb Heinzen 65; 2, Gay Dorsey 73.

1-Net Best Ball Game: 1, Ann Hall-Shirley Boggess-Merilee Buehler 55.

COUPLES DIVISION Fourth of July Tournament, July 4

Team Gross: 1, (tie) Bill Boggess-Shirley Boggess-Hugh Mackenzie-Caren Mackenzie 63, Jason Dills-Campbell Thorner-Jonathan Ripplinger 63; 3, (tie) Ward Jackson-Terri Jackson-Lance Dodeward-Renee Dodeward 64, Terry Harrington-Kristelle Harrington-Willie Edwards-Sara Edwards 64.

Team Net: 1, (tie) Don Gibson-Ellen Gibson-Bob Price-Brenda Price 53, Mike Moore-Dana Moore-Gene Newland-Julia Newland 53; 3, Mike Buehler-Merilee Buehler-Robi Raab-Jennifer Raab 54; 4, Charles Gilmore-Judi Gilmore-Dave Connell-Janine Connell 55; 5, (tie) Brian Warren-Andrea Warren-Tom Fleming-Stephanie Fleming 56, Bill Keeter-Melissa Keeter-Ken Leingang-Michele Leingang 56.

Yakima Elks

MEN’S DIVISION Flag Tournament, July 4

Dusty Frontis, Hole No. 1, 1 1/2 inches; Dan Murphy, Hole No. 1, 6 feet; Neal Schlect, Hole No. 1, 15 ft.; Tim Speer, Hole No. 1, 34 ft.; Jerry Runge, Hole No. 1, 16 yards; Mike Melton, Hole No. 1, 106 yds.; Denny Stone, Hole No. 1, 111 yds.

Softball

Yakima Parks & Recreation

MEN’S ASA SUMMER LEAGUE Final Standings

A Division: Alcobalics 7-1, Maverick Gaming 6-2, Vance Heating & AC 5-3, Old School 1-7, TBD 1-7.

B Division: The Orange Shirts 7-1, (WBM) Western Building Maint 7-1, Desperado’s 5-3, Hawks 2-6, Caballero’s 1-7, CWR/RRI Superheat 0-8.

C Division: The Dutch 7-1, Ligma 6-2, Mud Sharks 4-4, Lonesome Spring Ranch 2-6, ODB’s 1-7, Most Dope 1-7.

WOMEN’S ASA SUMMER LEAGUE Final Standings

Platinum Division: CKC 8-0, T&T Lounge Mickey’s Misfits 3-5, Dirty Aunties 1-7.

Gold Division: Warrior Divas 8-0, Diamond Dolls 5-3, Lucky Ladies 3-5, Squintz 3-5, Uglies 1-7.