VSW-Bowl

Yakima Herald-Republic file

Basketball

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS FALL LEAGUE Results, Nov. 23

1st Grade Boys: Zillah 20, Yakama-Toppenish 2; Dream Team-Yakima 29, Prosser Red Titans 2; Grandview Lil Hounds 21, Sunnyside Grizzlies 17; Yakima Bulldogs 33, Yakama-Toppenish 0.

1st Grade Girls: Prosser Mustang’s 19, Grandview Hoop Stars 0; Valley Squad-Sunnyside 19, Wapato-Valley Surge 13.

2nd Grade Boys: Men in Black II-East Valley 31, Sunnyside Redstorm 20; Zillah Sky Force 19, Ki- Be Bears Craven 16; Young Gunz-Grandview 17, Naches Rangers 10; Ellensburg Splash 10, West Valley Swish-Hill 8; Selah Vikings 27, Warriors-White Swan 6.

2nd Grade Girls: 509 Ballerz 40, Ki-Be Bears H & I 0; Tri City Sparks 31, Grandview Starzz 0; Toppenish Angels 26, Zillah Flight 7.

3rd Grade Boys: Zillah Leopards 15, Sunnyside Christian 0; West Valley Swish 18, Selah-Lil Ballerz 12; Mid Valley Surge-Wapato 23, Grandview Monstars 20; Naches Rangers 19, Sunnyside Grizzlies 16; East Valley Little Devils 26, Prosser-Net Ninjas 11; Lower Valley Flight 15, Ki Be Bears-McGary 0; Zillah Lions 25, Selah Sonics 17.

3rd Grade Girls: Wapato-Dub City 40, West Valley Swish 2; Zillah Leopards 17, Ki-Be Bears Mendoza 14; Grandview Lil Lady Hounds 17, Prosser Mustangs 16.

4th Grade Boys: Prosser Mavericks 40, Sunnyside Stealth 7; Yakima NightHawks 41, 509 Insanity-Hauver 7; T-Town-Toppenish 31, Prosser Mustangs 20; Zillah Leopards 19, Junior Sonics-Yakima 16; Naches 15, Kiona Bears MC 0.

4th Grade Girls: Zillah Leopards 20, Granger Little Spartans 17; Sunnyside Hoopsters 23, Prosser Lady Hoopsters 8; Grandview Greyhounds 36, Sunnyside Christian 2; West Valley Swish 28, Wapato Thunder 14; Sunnyside Heat 24, Toppenish Mighty Cats 10.

5th Grade Boys: Naches 15, Triple B-Sunnyside 0; Yakima Warriors 33, West Valley Runnin Rebels 9; Grandview Hounds 27, Mabton Lil Vikes 21; Selah Vikings-Hartung 37, Ki-Be Bears-Johansen 22; Grandview Hounds 33, Prosser Midnight Hoopsters 10; Selah 36, Zillah Leopards 33; Sunnyside Christian 34, Prosser Raptors 29.

5th Grade Girls: Toppenish Lady Wildcats 36, East Valley She Devils 7; East Valley Rip City 34, Naches Ranger Cubs 9; Selah Warriors 24, Grandview Storm 17; Granger Lil Lady Sparks 59, Sunnyside Christian 0; Selah Warriors 38, Ki-Be Bears-Valdez 10; Lil HawkTown Ballerz-Wapato 30, Yakima Wildcats 27; Zillah Leopards 34, Yakama Bumblebees 13; Prosser 509 Insanity 21, East Valley Rip City 15.

6th Grade Boys: Wapato Garza 49, Selah Vikings/Stevens 24; Zillah Leopards 67, Yakima Wildcats 22; West Valley Rams 44, Sunnyside Sonics 28; Cornerstone Ranches LOB Yakima 47, Ki-Be Bears 18; East Valley Daredevils 40, Grandview Warriors 34; Yakama Spurs 15, Sunnyside Christian 0; Selah Viking Nighthawks 63, Zillah Orange 13.

6th Grade Girls: Ellensburg Bulldogs 50, Yakima Rebels 5; Grandview Hounds-Clara 31, Granger Lady Spartans 8; Union Gap Cougars 25, East Valley Hurricanes 12; Medicine Valley Bears 28, East Valley Jaguars 7; Ellensburg Bulldogs 28, Toppenish Lady Cats-White 23; Sunnyside Hoopsters 31, Selah Vikings 14; Grandview Hounds-Lopez 36, West Valley Swish 7; Prosser Lady Mustangs 25, Yakima Rebels 16; Medicine Valley Bears 19, Ki-Be Ballers 10; Toppenish Lady Cats-White 34, Union Gap Cougars 24.

7th Grade Boys: Toppenish Wildcats 39, Sunnyside Grizz 25; Yakima Squires 61, Grandview Greyhounds 37; Hoopsters Elite-Sunnyside 43, Union Gap Sonics 32; Yakima Runnin Rebels 44, Sunnyside Grizz 41; Toppenish Wildcats 58, Mabton Lil Vikes 16; Union Gap Sonics 38, Grandview Greyhounds 33.

7th Grade Girls: Toppenish Lady Cats 6th Black 33, HD Basketball-Yakima 27; Lady Wildcats-Toppenish 44, Mabton Little Vikettes 32; Prosser Stampede 44, Yakima Lady Hoyas 37; Sunnyside Christian 15, Mabton Little Vikettes 0; Wapato Wolves 35, Zillah Leopards 17; Naches Relentless 39, HD Basketball-Yakima 36.

8th Grade Boys: Naches 46, HawkTown Ballerz-Wapato 26; Yakima Eclipse 51, Taylor Strong-East Valley 32; 509 Insanity Zavala 59, HawkTown Ballerz-Wapato 44.

8th Grade Girls: Grandview Lady Hounds 41, Prosser Lady Storm 29; Ellensburg Rapids 26, Sunnyside 509 Weets 18; Selah Vikings 51, Fusion-Harrah 20; Mabton Ballers 57, Ellensburg Wildcats 18.

Bowling

Nob Hill Bowl

Ladies Star Classic: Jerry Hill 542; Arletta Loucks 511; Leisa Pitner 509; Lisa Ryals 502. HA-Cook 181. L-Off Kilter 29-15.

BAASMD — Men: Billy Buchholz 655 (247, 205, 203); Gabe Rodriguez 630 (233, 236); Matt Buchholz 627 (201, 233). Women: Lisa Pietkauskis 592 (222); Diana Boen 560; Nona Cook 537. HA-B. Buchholz 212, Pietkauskis 197. L-Addison Marie LLC 31-13.

Ladies Star Classic: Nona Cook 567 (210, 201); Lisa Ryals 502; Lori Busby 496; Andrea Westling 492 (205). HA-Cook 181. L-Off Kilter 32-16.

BAASMD — Men: Doug Fulp 713 (234, 257, 222); Kelvin Gant 651 (202, 235, 214); Joe Spence 632 (239, 201). Women: Lisa Pietkauskis 658 (211, 225, 222); Jerry Hill 525 (205); Tami Davis 496 (204). HA-B. Buchholz 214, Pietkauskis 197. L-Addison Marie LLC 34-14.

Valley Lanes

Sunny Valley Mixed — Men: Ricky Flett 616 (223); Nathan Shipley 504; Tim Shipley 455. Women: Ellen Curtiss 501; Krisi Dodgson 432; Cassie Coder 423; Leslie Torrez 423. HA-Flett 179, Curtiss 158. L-Tickle Fuzzies 16-4.

Superbowl — Men: Antone Honanie 657 (269); Rob Rice 606 (223); Marcus Schaneman 601 (247). Women: Sue Rice 503; Stephanie Luke 494; Ellen Curtiss 487. L-One Board Off 42-8.

Commercial: Dylan Clampitt 604 (221); Dean Huth 601 (231); Charles Jacobs 579. HA-Cerna 186. L-Markham Taxidermy 99-26.

Coffee Trio: Sue Rice 509; Sharon Schinkelshoek 498; Juanita Schleive 488. HA-Rice 163. L-Split Ends 30-18.

Valley Lanes Jr’s — Boys: Pedro Canales 580 (213); Devlon Kitzke 376; Ethan Munoz 335. Girls: Sydnee Colley 536; Kayecee Colley 423; Darlene Lopez 189. HA-Canales 166, S. Colley 156. L-Team 8 14-2.

Lower Valley Scratch — Men: Shane Huth 895 (258); Brett Kunert 889; Rob Rice 781. Women: Stephanie Luke 804 (216); Gena Stephenson 706 (208); Stacee Isaac 679 (223). L-Compadres 34-16.

Volleyball

Yakima Parks & Recreation

CO-RED FALL LEAGUE Standings, Nov. 25

A Division: Cascade 14-7, Ashley’s Team 12-9, Dig This 11-10, Apathy Rules 5-16.

B Division: 12 Bad Knees 18-3, Victor’s Raiders 14-7, Set Me Bro 10-11, Ace Ace Baby 10-14, Low Expectations 10-14, Friday Night Spikes 4-17.

C Division: I’d Hit That 16-5, Team Volleyball 14-10, Unprotected Sets 12-9, Set It Off 11-10, Set Addicts 8-13, One Hit Wonder 2-16.

D Division: Spiked Punch 19-2, Spanks On You 17-4, Halverson NW Law Group 5-16, All About That Ace 1-20.

E Division: Odd Squad 18-3, Iguanas 13-8, The Revengers 8-13, Ball Burnishers 3-18.