ATH-DavisInvite-YH-040719 3.jpg

Yakima Herald-Republic file.

PASCO, Wash. — Eisenhower’s Jonas Price and West Valley’s Brayden Packard shared the frustrations of a weather-delayed training and racing season but they didn’t show much rust on Saturday.

Price captured the 1,600-meter victory and Packard later won the 800 at the 58th annual Pasco Invitational, which drew over 1,500 track athletes from 108 schools to Edgar Brown Stadium.

A junior, Price clocked a season-best 4 minutes, 16.03 seconds to beat four senior pursuers. Will Sheaffer from Jesuit of Oregon was second in 4:16.89.

Packard, a sophomore, easily won the 800 in a career-best 1:57.09. The runner-up time was 1:58.58. He earlier dropped his lifetime best in the 1,600 to 4:22.58.

Sunnyside junior Mike Rivera was a double medalist, placing third in the 100 and eighth in the 200.

Ellensburg’s Branden Wise was fifth in the javelin, reaching 171-4 as the top 2A thrower, and sixth-place finishes were turned in by La Salle’s Brian Buchanan (long jump), Prosser’s Oliver Davis (high jump) and Selah’s 4x100.

In just her second competition of the season, Selah junior Olivia Martin looked plenty sharp, placing third in the 200 and fifth in the 400 before anchoring the Vikings to fifth in the 4x100.

Selah’s relay of Baily Thompson, Isabelle Moultray, Kaylea Hartman and Martin timed 4:11.05, which leads the state among 2A teams. The Vikings tallied 14 points, which was good for 14th place out of 54 girls teams that scored points.

The CWAC had two medalists in the shot with Toppenish’s Micayla Wallahee (37-5) and Prosser’s Abby Rodriguez (37-1).

The big meet next Saturday for many local teams will be the 59th Prosser Rotary Invitational.

BOYS

Top teams: Walla Walla 55, Kamiakin 46, Jesuit 44. Local: Eisenhower 11, West Valley 10, Sunnyside 7, Ellensburg 4, Selah 3, La Salle 3, Prosser 1.

Local highlights

100: 3, Mike Rivera (Su) 11.33 (11.28 prelim); 12, Dimitri Rodriguez (Davis) 11.57; 20, Jon Watkins (Selah) 11.68.

200: 8, Mike Rivera (Su) 23.38 (23.29p); 31, Dimitri Rodriguez (D) 24.25.

400: 8, Demitrius Alford (Ike) 51.23; 12, Trenten Vernon (WV) 51.49; 22, Myles Newhouse (Su) 52.90; 26, Cameron Ditter (Selah) 53.45.

800: 1, Brayden Packard (WV) 1:57.09; 25, Wade Koerner (Zillah) 2:03.82; 28, Isaiah Lopez (Ike) 2:04.97.

1600: 1, Jonas Price (Ike) 4:16.03; 13, Brayden Packard (WV) 4:22.58; 26, Patrick Adkisson (Ell) 4:30.00.

3200: 18, Shea Mattson (Selah) 9:41.00; 23, Alfonso Cuevas (Ike) 9:50.80.

110H: 11, Aiden Wise (Ell) 15.90; 20, Justin Favilla (Zillah) 16.42; 26, Enrique Amaro-Jasso (Su) 17.16.

300H: 10, Wilber Perez (Topp) 41.57; 15, Stephen Farris (WV) 42.10; 19, Levi VerMulm (Pro) 42.33.

4x100: 6, Selah 44.39; 10, Prosser 44.96; 14, Davis 45.02; 21, Sunnyside 45.29.

4x400: 9, West Valley 3:34.34; 14, Selah 3:36.66.

DMR: 11, West Valley 10:59.68; 24, Zillah 11:22.47; 29, Eisenhower 11:42.79; 31, Selah 11:44.20.

Shot: 11, Skylar Rayburn (Selah) 46-5.75; 14, Cristian Soberanes (Ike) 46-0.

Jav: 5, Branden Wise (Ell) 171-4; 15, Dylan Greene (WV) 156-0; 18, Malaki Kautzman (EV) 153-3; 21, Nick Jacoby (LS) 147-9.

HJ: 6, Oliver Davis (Pro) 5-10.

PV: 16, James Copeland (Davis) and Will Koenig (WV) 13-0; 26, Pascual Mendoza (Ike) 12-0.

LJ: 6, Brian Buchanan (LS) 21-2.75; 14, Dion Hardeman (Ell) 20-1.25; 17, Dawson Husted (Zillah) 19-9.25; 18, Reggie Harris (WV) 19-6.5.

TJ: 9, Will Thompson (Pro) 41-9.5; 14, Manuel Delgadillo (Wap) 41-2; 17, Laron Love (Selah) 39-9; 20, Reggie Harris (WV) 39-1.25.

GIRLS

Top teams: Tahoma 82, Jesuit 59, Lake Stevens 34. Local: Selah 14, Toppenish 2, Prosser 1, La Salle 1.

Local highlights

100: 13, Shannon Curtis (WV) 13.07; 13, E’Lexis Hollis (Ell) 13.11; 15, Gillian Martin (LS) 13.20.

200: 3, Olivia Martin (Selah) 26.28 (26.21p); 25, Carli Short (WV) 27.67; 29, Caitlyn Cheney (Ell) 27.94.

400: 5, Olivia Martin (Selah) 59.52; 22, Kara Mickelson (Ike) 1:02.66.

800: 13, Ellie Rising (Go) 2:25.44; 17, Madison Elizondo (Zillah) 2:26.95; 18, Isabelle Moultray (Selah) 2:26.99; 28, Madison Thompson (Ell) 2:30.15.

1600: 11, Leah Holmgren (Ell) 5:13.87; 22, Kaylea Hartman (Selah) 5:27.85; 26, Crystal Colin (Wap) 5:30.14; 32, Lilly Fetzer (WV) 5:35.01.

3200: 14, Kate Laurent (Ell) 11:55.08; 20, Nicole DeHerrera (Selah) 12:03.01; 29, Renelle Christensen (Davis) 12:45.96.

100H: 15, Aubrie Meadors (EV) 16.32; 24, Tess Dietrich (Selah) 17.24.

300H: 22, Natalia VerMulm (Pro) 50.00; 25, Aleyna Quiroz (EV) 50.33; 28, Magali Guzman (Ike) 50.59.

4x100: 19, West Valley 52.35; 20, Ellensburg 52.47; 26, East Valley 52.96.

4x400: 5, Selah 4:11.05; 31, West Valley 4:22.47; 32, Eisenhower 4:25.60.

DMR: 12, Selah 13:41.36; 13, Eisenhower 13:42.63; 30, Ellensburg 14:32.63.

Shot: 7, Micayla Wallahee (Topp) 37-5; 8, Abby Rodriguez (Pro) 37-1.

Disc: 19, Kambria Hartrick (Ell) 99-8; 29, Kathaleen Croffut (Ike) 93-0.

Jav: 10, Tiana Watson (Go) 124-10; 15, Montana Dixon (Ike) 106-5; 17, Lauren Desmarais (LS) 102-10.

HJ: 8, Sarah Wilensky (LS) 5-2.

LJ: 11, Aubrie Meadors (EV) 15-11.25; 20, Katharine Whitman (WV) 15-5.25.

TJ: 22, Lilian Froese-Raihl (Su) 32-0; 25, Tess Dietrich (Selah) 31-8.5.

Cashmere Invite

BOYS

Local teams: 5, Naches Valley 40; 16, Cle Elum 5.

Local highlights — 4x400: 3, Naches Valley 3:44.13. HJ: 1, Micah Mayes (NV) 6-0. PV: 2, Joel Briscoe (NV) 11-0. LJ: 3, Alex Sloan (NV) 19-4.25. TJ: 3, Mayes (NV) 40-5.5.

GIRLS

Local teams: 10, Cle Elum 25; 12, Naches Valley 16.

Local highlights — 100: 2, Grace Jackson (CE) 12.74. 200: 3, Jackson (CE) 26.90. 300H: 1, Jackson (CE) 49.24. PV: 3, Faith Hahn-Landis (NV) 9-0.