ATH-CBBNfinals-YH-052018-8.JPG

Yakima Herald-Republic file.

PROSSER, Wash. — Trenten Vernon and Steven Dray won their individual specialities and joined forces on the winning 4x400 to lead West Valley’s boys to the team title at Saturday’s 58th annual Prosser Rotary Invitational at Fiker Stadium.

Vernon won the 400, Dray captured the 800 and the Rams clocked 3:30.52 in the 4x400.

Prosser sophomore Haden Hicks set a school record in the high jump by clearing 6-61/4.

Ellensburg’s girls finished second to Richland and notched a win in the 4x100. Leah Holmgren turned in a fine 3,200 effort of 11:17.26.

• At the Blue Devil Invite in Walla Walla, Eisenhower’s Jonas Price clocked a career-best 1:55.83 in the 800 and then doubled back on short rest to set a meet record of 9:20.64 in the 3,200.

Davis’ boys won the 4x100 in 44.37, and Ike’s Demitrius Alford topped the 400 field in 50.74.

Rotary Invite

AT PROSSER

BOYS

Team scores: West Valley 93, Connell 89, Ellensburg 83, Richland 74, Zillah 58, Hanford 42, Prosser 42, Umatilla 34, East Valley 32, Wapato 27, La Salle 18, Kiona-Benton 15, Grandview 14, River View 13, Chewelah 12, Granger 10, Bickleton 9, Chiawana 9, Burbank 7, Riverside 2, Sunnyside 2.

Local highlights

100: 2, Case Reinmuth (Pro) 11.63; 3, Paul Hudak (Pro) 11.64; 4, Trent Smith (EV) 11.69.

200: 1, Ramiro Campos (Wap) 23.36; 4, Justin Favilla (Z) 24.04.

400: 1, Trenten Vernon (WV) 51.21; 3, Noe Medina (Grd) 53.75.

800: 1, Steven Dray (WV) 2:00.10; 2, Wade Koerner (Z) 2:00.68; 3, Patrick Adkisson (Ell) 2:02.06; 4, Sydney John (Z) 2:03.14.

1600: 2, Anthony Carlascio (WV) 4:34.61.

3200: 2, Brayden Packard (WV) 9:49.11; 3, Quentin Rickey (WV) 9:59.46; 4, Reese Braman (Ell) 10:29.74.

110H: 1, Aiden Wise (Ell) 15.25; 2, Justin Favilla (Z) 15.56.

300H: 2, Stephen Farris (WV) 41.25.

4x100: 1, Prosser 44.59; 3, Ellensburg 45.74; 4, East Valley 45.96.

4x400: 1, West Valley 3:30.52; 2, Zillah 3:35.47.

Shot: 3, Wyatt Franklin (Ell) 43-3.25.

Disc: 1, Mario Bermudez (Grg) 135-4; 3, Malaki Kautzman (EV) 134-5.

Jav: 1, Branden Wise (Ell) 176-0; 2, Nick Jacoby (LS) 173-0; 3, Dylan Greene (WV) 170-9; 4, Malaki Kautzman (EV) 160-8.

HJ: 1, Haden Hicks (Pro) 6-6.25; 2, Oliver Davis (Pro) 6-2; 4, Jace Durand (EV) 6-0.

PV: 3, Will Koenig (WV) 13-0.

LJ: 2, Haden Hicks (Pro) 20-4.5; 3, Dawson Husted (Z) 20-3; 4, Carson Townsend (Ell) 19-11.75.

TJ: 1, Manuel Delgadillo (Wap) 42-7; 4, Ramiro Campos (Wap) 38-8.5.

GIRLS

Team scores: Richland 161, Ellensburg 82, Connell 70, West Valley 54, East Valley 45, Chewelah 41, Hanford 40, Prosser 39, La Salle 30.5, Goldendale 29, Umatilla 21, River View 16, Kittitas 16, Zillah 14, Wapato 11, Chiawana 8, Sunnyside 6, Granger 5, Grandview 3, Davis 3, Burbank 2, Dayton 1, Bickleton 1.

Local highlights

100: 2, E’lexis Hollis (Ell) 12.69; 3, Gillian Martin (LS) 12.96; 4, Shannon Curtis (WV) 13.07.

200: 2, Carli Short (WV) 27.21; 4, Emily Moon (Pro) 28.01.

400: 2, Shannon Curtis (WV) 1:04.15; 3, Abigail Selby (Ell) 1:04.27; 4, Madison Elizondo (Z) 1:04.39.

800: 1, Ellie Rising (Go) 2:25.69; 3, Crystal Colin (Wap) 2:30.82; 4, Madison Elizondo (Z) 2:31.44.

1600: 2, Ellie Rising (Go) 5:25.95; 4, Crystal Colin (Wap) 5:27.86.

3200: 2, Leah Holmgren (Ell) 11:17.26; 4, Natalie Andreas (EV) 12:33.43.

100H: 3, Aubrie Meadors (EV) 16.13.

300H: 3, Aleyna Quiroz (EV) 48.59.

4x100: 1, Ellensburg 50.40; 3, East Valley 52.28; 4, West Valley 52.37.

4x200: 1, East Valley 1:51.04; 4, Kittitas 1:56.71.

4x400: 3, East Valley 4:27.61; 4, Prosser 4:30.76.

Shot: 1, Abby Rodriguez (Pro) 38-0.5; 3, Kambria Hartrick (Ell) 36-11.

Disc: 3, Kambria Hartrick (Ell) 100-9.

Jav: 1, Tiana Watson (Go) 121-11; 3, Lauren Desmarais (LS) 115-10.

HJ: 1, Sarah Wilensky (LS) 5-2; 2, Grace Oldham (Ell) 5-0; 4, Taylor Dekoning (K) 4-10.

PV: 1, Natalia VerMulm (Pro) 9-6; 2, Jordyn Tuning (LS) 9-0; 4, Maile Lancaster (LS) 8-6.

LJ: 2, Morghan Nass (Ell) 17-4.5; 4, Aubrie Meadors (EV) 16-7.

TJ: 2, Grace Oldham (Ell) 33-5; 3, Taylor Perez (Ell) 32-7.75.

Blue Devil Invite

AT WALLA WALLA

BOYS

Team scores: Walla Walla 111, Central Valley 105, Coeur d’Alene 62. Local: 6, Davis 56, Eisenhower 51.

Local highlights

100: 3, Dimitri Rodriguez (D) 11.50; 4, Francisco Mercado (D) 11.67. 400: 1, Demitrius Alford (E) 50.74. 800: 2, Jonas Price (E) 1:55.83. 1600: 2, Alfonso Cuevas (E) 4:25.71. 3200: 1, Jonas Price (E) 9:20.64. 4x100: 1, Davis 44.37.

Shot: 6, Cristian Soberanes (E) 45-8.25. HJ: 2, Jesus De La Torre (D) 6-0; 5, Drew Reyes (E) 5-10. PV: 2, Jesus De La Torre (D) 14-0. TJ: 2, Jonathan Rivas (D) 43-0.25; 3, Francisco Mercado (D) 40-0; 4, Isaiah Lopez (E) 39-10.5.

GIRLS

Team scores: Walla Walla 120, Central Valley 94, Lake City 76. Local: Eisenhower 13.5, Davis 12.25.

Local highlights

800: 6, Ciera Reyes (E) 2:28.73. 3200: 6, Madi Oliva (E) 11:57.01. DMR: 3, Eisenhower 14:22.39.

Shot: 6, Kahlani Schloss (D) 34-0. Disc: 5, Kahlani Schloss (D) 120-7. Jav: 4, Kelly Martin (D) 107-3.

CLA Invite

AT QUINCY

BOYS

Team scores: Ephrata 91.5, Cashmere 82.5, Quincy 64.5. Local: Naches Valley 37.5, Toppenish 36.5, Cle Elum 7.

Local highlights — 200: 1, Wilber Perez (T) 23.21. 300H: 1, Perez (T) 41.27. HJ: 1, Micah Mayes (NV) 6-0. PV: 2, Joel Briscoe (NV) 11-0.

GIRLS

Team scores — Ephrata 107, Okanogan 101, Cashmere 98. Local: Cle Elum 33, Naches Valley 25, Toppenish 20.

Local highlights — 100: 1, Grace Jackson (CE) 12.70. 200: 1, Jackson (CE) 26.44. 3200: 4, Joelle Sheilds (NV) 12:48.5h. 300H: 2, Jackson (CE) 50.21. Shot: 2, Micayla Wallahee (T) 36-7.5. HJ: 3, Kassandra Garza (T) 4-8. PV: 3, Faith Hahn-Landis (NV) 9-0. LJ: 4, Jackson (CE) 16-2.75. TJ: 3, Hahn-Landis (NV) 32-6.5.

BOYS SOCCER

CWAC

GRANDVIEW 5, PROSSER 0: At Grandview, junior Mario Jacobo recorded a hat trick and added an assist as the Greyounds moved to 6-1 in league and 9-1-1 overall.

Grandview wraps up CWAC play next week with back-to-back matches, traveling to Othello on Tuesday and hosting Toppenish on Wednesday.

• In other matches Saturday, Selah prevailed 2-1 at Ephrata and Toppenish earned a 2-1 win at Ellensburg.

First half: 1, Grandview, Mario Jacobo, 20:00; 2, Grandview, Jacobo, 33:00.

Second half: 3, Grandview, Carlos Saucedo, 47:00; 4, Grandview, M. Jacobo (Justin Jacobo), 54:00; 5, Grandview, Diamond Carrasco (M. Jacobo), 65:00.

Saves: Diego Cuevas (G) 0, Omar Mendorz (P) 8.

EAST VALLEY 2, OTHELLO 0: At East Valley, Fabian Kirby and Juan Mendoza scored goals in the second half and goalkeeper Yahir Avila made four saves in the shutout for the Red Devils (4-3, 6-6), who play at Toppenish on Tuesday.

First half: No scoring.

Second half: 1, EV, Fabian Kirby (Juan Mendoza), 68:00; 2, EV, Mendoza, 75:00.

Saves: Yahir Avila (EV) 4, Juan Arechiga (O) 2.

CBBN

SUNNYSIDE 2, DAVIS 0: At Sunnyside, the Grizzlies scored in the 33rd and 79th minutes on Friday to push their second-place record to 7-2 heading into Tuesday’s trip to Wenatchee.

Goalkeeper Nestor Ramos made five saves for Davis, which hosts Moses Lake at Zaepfel Stadium on Tuesday at 7 p.m.

TENNIS

NONLEAGUE

West Valley boys 5, Southridge 2

Singles: James Morton (WV) d. Adam Dickman 6-3, 7-5; Ryan Gavino (S) d. Caden Rubright 6-3, 6-1; Elijah Edwards (S) d. Tyler Ditto 6-2, 6-2; Grant Pickett (WV) d. AJ Varughese 6-0, 6-0.

Doubles: Henry Preacher-Logan Kinloch (WV) d. Ryley Cramer-Owen Ogden 6-0, 6-1; Kade Griffiths-Russell Ridd (WV) d. John Barreat-Jose Piedra 6-0, 6-2; Kel Griffiths-Mal Caffrey (WV) d. Daniel Yi-Miles Garofola-Lam 6-0, 6-1.

West Valley boys 7, Richland 0

Singles: James Morton (WV) d. Gray Evans 6-1, 6-1; Henry Preacher (WV) d. Max Kobiesa 6-0, 6-0; Tyler Ditto (WV) d. Matt Kump 6-1, 6-0; Grant Pickett (WV) d. Bryce Johnson 6-2, 6-3.

Doubles: Logan Kinloch-Caden Rubright (WV) d. Garett Streufert-Gabe Haynie 6-2, 6-1; Kade Griffiths-Russell Ridd (WV) d. Nathan Cahoon-Mark Almond 6-3, 6-0; Kel Griffiths-Mal Caffrey (WV) d. David Shi-Zack Goldberg 6-0, 6-2.

West Valley girls 5, Southridge 2

Singles: Alisha Shetty (WV) d. Kiera Gale 6-1, 6-1; Ellie Tweedy (WV) d. Sydney Tran 6-0, 6-1; Brianna Cousineau (S) d. Sophie Milford 6-4, 6-2; Morgan Calahan (WV) d. Abby Draper 6-2, 6-0.

Doubles: Katelyn Moen-Emma Kraft (WV) d. Reagan Brown-Mia DeGarmo 7-5, 6-3; Jane Eichwald-Carolynn Dotson (WV) d. Kassidy Gale-Mailee Bui 6-0, 6-1; Lauralai Pellman-Julia Crawford (S) d. Elena Glover-Haelee Jenft 7-6, 0-6, (8), 10 pt tiebreak.

Mercer Island girls 6, West Valley 1

Singles: Alisha Shetty (WV) d. Celia Steinhauer 6-2, 6-2; Ella Simpson (MI) d. Ellie Tweedy 6-2, 6-2; Izzy Roe (MI) d. Morgan Calahan 6-1, 7-5; Kendall Baebler (MI) d. Carolynn Dotson 6-1, 6-1.

Doubles: Maya Wong-Emma Kores (MI) d. Emma Kraft-Katelyn Moen 6-2, 6-1; Ava Chatalas-Mira Patel (MI) d. Sophie Milford-Jane Eichwald 6-1, 6-1; Abby Bermann-Sarah Clark (MI) d. Elena Glover-Haelee Jenft 6-1, 6-3.