FPH-Class2AFirstDay-YH-052618-3.jpg

Yakima Herald-Republic file.

QUINCY, Wash. — Sophomore Sydney Wells was 4 for 5 with two doubles, a triple, three runs and eight RBI to lead Selah to a 23-0 win over Quincy in CWAC softball on Thursday.

Freshman Aerin Lee pitched a two-hitter for Selah with eight strikeouts for the Vikings (2-1 CWAC, 2-5 overall), who host unbeaten Othello for a league doubleheader on Saturday.

Selah 177 62 — 23 15 0

Quincy 000 00 — 0 2 0

Lee and Ice; Quastro, Tarra (3) and Guerrero.

Highlights: Aerin Lee 5 IP, 8 K; Sydney Wells 4-5, 3 runs, 2 3b, 2b, 8 RBI; Kayle Ice 2-3, 3 runs, 2 RBI, 2b, 3b; Mia Peralta 1-2, 2b, 3b; Maddy Okelberry 2-2, 2 runs, 2 RBI, 2b; Kanoa Braunger 2-2, 3 runs, 2 RBI.

PROSSER 11-13, WAPATO 1-3: At Prosser, Ashley Ripplinger was 5 for 5 for the day and teammate Elle Yanez drove in five runs in the nightcap for the Mustangs (2-1, 5-3), who travel to Quincy on Saturday.

Game 1

Wapato 100 00 — 1 2 6

Prosser 220 16 — 11 16 0

Garza and Martinez; Yager and Campos.

Highlights: Rivers Hawker (P) 2-3, 2b, 2 RBI; Tiffany Calhoon (P) 3-4, 2 RBI; Ashley Ripplinger (P) 3-3.

Game 2

Wapato 020 01 — 3 7 0

Prosser 410 35 — 13 17 1

Garza and Martinez; Bestebreur and Campos.

Highlights: Grace Bestebreur (P) 3-3, 2 2b, 3 runs; Elle Yanez (P) 3-4, 3b, run, 5 RBI; Ashley Ripplinger (P) 2-2, 3 runs; Lexi Garza (W) 1-2, 2b; Janae Martinez (W) 2-3, run.

TOPPENISH 39, GRANDVIEW 10: At Grandview, Nakota Whalowitsa’s grand slam was one of five home runs for the Wildcats.

The second game was suspended in the third inning due to darkness with Toppenish leading 12-0.

Toppenish 8(20)7 13 — 39 na na

Grandview 270 10 — 10 na na

Jackson, Maldonado (3) and Schwartz.

Highlights: Marlyna Hernandez (T) HR; Jasminda Gastanon (T) HR; Natalia Villanueva (T) HR; Katie Chavez (T) HR; Nakota Whalowitsa (T) GS.

EPHRATA 3-1, EAST VALLEY 0-11: At Ephrata, the Red Devils bounced back from Ephrata’s one-hitter in the opener to rack up 12 hits in the second game to earn a split.

East Valley scored four runs in the third inning and five in the sixth frame.

EV (3-1, 5-2) travels to Moses Lake for two games on Saturday.

NONLEAGUE

SOUTHRIDGE 12, WEST VALLEY 10: At West Valley, Sydney Remsberg was 3 for 4 with two runs and three RBI and Anika Garcia had two hits, a double, run and two RBI to lead the Rams in the nine-inning game.

West Valley (6-2) hosts Sunnyside on Friday for a CBBN doubleheader.

Southridge 030 006 012 — 12 12 1

West Valley 051 003 010 — 10 8 3

Purdy, Crum (4), Monteith (8) and Phillips; Espinoza, Epperson (6) and Yates.

Highlights: Anika Garcia 2-4, 2b, run, 2 RBI; Sydney Remsberg 3-4, 2 runs, 3 RBI; Katie Arnold 1-2, run, RBI.

ZILLAH 17-24, RIVER VIEW 10-11: At River View, Shelby Place was 7 for 10 with four RBI for the day to lead Zillah (4-2) to the sweep.

Also for Zillah, Bryawna Fletcher drive in three runs in the first game, while in the second game, Madison Grenz was 5 for 5 with four doubles and five RBI, and Tori Zapien and Gracie Salverda both had three RBI.

Game 1

Zillah 160 531 1 — 17 18 3

River View 310 420 0 — 10 7 6

Ward, Robillard (5) and Place; Coates and Prescott.

Highlights: Shelby Place (Z) 3-5, 2 2b, 2 RBI; Kadence Ward (Z) 3-4, 2b; Bryawna Fletcher (Z) 2-3, 2b, 3 RBI.

Game 2

Zillah 546 81 — 24 23 5

River View 631 01 — 11 7 6

Gauley, Robillard (3) and Place; Coates and Prescott.

Highlights: Gracie Salverda (Z) 3-4, 4 runs, 3 RBI; Madison Grenz (Z) 5-5, 4 2b, 5 RBI; Place (Z) 4-5, 2 RBI; Tori Zapien (Z) 3-5, 3 RBI.

WHITE SWAN 17, WAHLUKE 16: At White Swan, Lovey Van Pelt’s walk-off, two-run double in the bottom of the seventh lifted the Cougars to victory.

Maria Fernandez was 2 for 2 with a triple and three RBI for White Swan, which hosts Liberty Christian on Saturday.

Wahluke 522 232 0 — 16 8 3

White Swan 405 303 2 — 17 9 4

Ruvalcaba, Cruz (5) and Gonzales, Delgado (7); Jackson, Van Pelt (2) and Hegler.

Highlights: Amanda Carey 2-2; Lexi Hegler 2-2; Maria Fernandez 2-2, 3b, 3 RBI; Lovey Van Pelt 2-run 2b.

CLE ELUM 20-15, TRI-CITIES PREP 4-0: At Cle Elum, Katelyn Nass homered and drove in three runs in the opener and Marissa Nass threw a no-hitter in the second game with nine strikeouts for the Warriors.

Cle Elum opens SCAC West play at home on Saturday against Naches Valley.

Game 1

Tri-Cities Prep 310 — 4 4 1

Cle Elum (10)82 — 20 12 2

Dilly, Valencia (2) and Higareda; Howard and Terrill.

Highlights: Katelyn Nass 2 hits, 3 RBI, HR; Natali Baker 2 hits, 2 RBI, 2b; KeMesha Howard 2b; Madison Taylor 2b.

Game 2

Tri-Cities Prep 000 0 — 0 0 4

Cle Elum 009 6 — 15 7 0

Valencia, Dilly (3) and Higareda; M. Nass and Terrill.

Highlights: Marissa Nass 9 K, 1 BB; Grace Terrill 3 hits, 3 RBI, 2b, 3 SB; Davi Vaughn 2b, RBI.

BASEBALL

SCAC WEST

LA SALLE 17, GOLDENDALE 11: At Eisenhower, Nick Rios was 3 for 4 with three RBI, and Joey McKinney was 2 for 4 with two RBI to lead La Salle (4-0 league). The Lightning host Highland on Saturday.

Goldendale 202 430 0 — 11 7 12

La Salle 283 013 x — 17 10 4

Thompson, Blain (2), McKune (3), Phillips (6) and Blain, Clark (2), Blain (3); Hemenway, Nedrow (3) Newstead (5), Barker (6) and Rios.

Highlights: Nick Rios (LS) 3-4, 3 RBI; Joey McKinney (LS) 2-4, 2 RBI; M. Blain (G) 2-3, N. McKune 1-3, 3b.

NONLEAGUE

GRANDVIEW 8, CLE ELUM 0: At Cle Elum, Mason Dion threw a three-hitter with 12 strikeouts for the Greyhounds (7-3), who play at Ephrata on Tuesday.

Grandview 201 022 1 — 8 12 0

Cle Elum 000 000 0 — 0 3 4

Dion and Corona; Rinaldi, Everett (4) and Moen.

Highlights: Matthew Suave (G) 3-3, 3 RBI; Ruben Corona (G) 2-3, RBI; Mason Dion (G) CG, 12 K.

TRACK

CWAC

AT EAST VALLEY

BOYS

100: Kevin Nguyen (EV) 11.1. 200: Cameron Ditter (S) 23.50. 400: Jon Watkins (S) 53.02. 800: Shea Mattson (S) 2:02.38. 1600: Zachary Garcia (S) 4:51.64. 3200: Izak Garza (G) 10:57.95. 110H: Maleek Morfin (S) 16.7. 300H: Elijah Pepper (S) 45.38. 4x100: Selah 44.7. 4x400: Selah 3:40.20.

Shot: Skylar Rayburn (S) 52-5. Disc: Malaki Kautzman (EV) 130-8. Jav: Kautzman (EV) 149-1. PV: Morfin (S) 10-6. LJ: Nguyen (EV) 19-4.5. TJ: Laron Love (S) 39-5.

GIRLS

100: Olivia Martin (S) 12.3. 200: Martin (S) 26.78. 400: Isabelle Moultray (S) 1:03.61. 800: Sierra Richardson (S) 2:39.92. 1600: Nicole DeHerrera (S) 5:32.84. 3200: Natalie Andreas (EV) 12:38.64. 100H: Aubrie Meadors (EV) 15.7. 300H: Aleyna Quiroz (EV) 51.78. 4x100: Selah 53.2. 4x200: East Valley 1:52.88. 4x400: Selah 4:24.65.

Shot: Sierra Newell (S) 30-4. Disc: Newell (S) 91-4. Jav: Mollee Weddle (G) 98-7. HJ: Rohey Leigh (S) 4-8. PV: Newell (S) 7-1. LJ: Meadors (EV) 16-4.5. TJ: Tess Dietrich (S) 32-10.

AT WAPATO

BOYS

Team scores: Toppenish 72, Wapato 70; Wapato 89, Quincy 51; Toppenish 70, Quincy 70; Othello 79, Wapato 61; Othello 85, Toppenish 52.

100: Ramiro Campos (W) 11.76. 200: Wilber Perez (T) 23.43. 400: Anthony Veliz (O) 53.94. 800: Daniel Martinez (O) 2:08.81. 1600: Lorenzo Alvarado (W) 4:52.64. 3200: Bryan Carmona (W) 11:39.10. 110H: Bridger Lawson (O) 17.30. 300H: Perez (T) 42.27. 4x100: Quincy 45.70. 4x400: Quincy 3:45.37.

Shot: Elijah Roylance (O) 38-11. Disc: Isaiah Perez (O) 137-3. Jav: Jose Flores (O) 161-8. HJ: Manuel Delgadillo (W) 5-6. PV: Alejandro Gonzalez (O) 10-6. LJ: Delgadillo (W) 18-7.5. TJ: Delgadillo (W) 41-2.5.

GIRLS

Team scores: Wapato 69, Toppenish 63; Wapato 73, Quincy 59; Quincy 74, Toppenish 55; Othello 74, Wapato 70; Othello 83, Toppenish 59.

100: Noemi Mendoza (T) 13.86. 200: Madisen Douglas (O) 29.81. 400: Douglas (O) 1:06.46. 800: Crystal Colin (W) 2:32.80. 1600: Colin (W) 5:44.26. 3200: Doreen Dogsleep (W) 15:43.69. 100H: Unique Orozco (W) 19.41. 300H: Orozco (W) 57.51. 4x100: Toppenish 56.04. 4x400: Othello 4:42.34.

Shot: Micayla Wallahee (T) 38-0.5. Disc: Wallahee (T) 103-0. Jav: Jacqueline Dearie (Q) 96-0. HJ: Kassandra Garza (T) 4-8. PV: Shannon Workinger (Q) 7-0. LJ: Patricia Hickey (W) 14-5. TJ: Hickey (W) 32-6.

AT PROSSER

BOYS

100: Carter Cox (Eph) 11.84. 200: Cox (Eph) 23.33. 400: Patrick Adkisson (Ell) 51.93. 800: Damien Anderson (Ell) 2:13.54. 1600: Reese Braman (Ell) 4:47.30. 3200: Lukkes Hultberg (P) 11:05.34. 110H: Aiden Wise (Ell) 15.62. 300H: Wise (Ell) 41.69. 4x100: Prosser 44.98. 4x400: Ellensburg 3:44.34.

Shot: Hunter James (Eph) 41-6. Disc: Wyatt Franklin (Ell) 123-7. Jav: Branden Wise (Ell) 164-9. HJ: Oliver Davis (P) 6-2. PV: Andy Savage (Ell) 11-6. LJ: Cox (Eph) 20-8. TJ: Valerio Barajas (Eph) 41-2.

GIRLS

100: E’lexis Hollis (Ell) 12.90. 200: Karissa Littke (Ell) 27.07. 400: Mya Spencer (Eph) 1:01.55. 800: Madison Thompson (Ell) 2:32.25. 1600: Kate Laurent (Ell) 5:49.06. 3200: Adrianna Redstar (Eph) 13:18.36. 100H: McCall DeChenne (Eph) 15.61. 300H: DeChenne (Eph) 47.55. 4x100: Ellensburg 50.86. 4x200: Ellensburg 1:50.40. 4x400: Ellensburg 4:27.69.

Shot: Abby Rodriguez (P) 37-9.25. Disc: Kambria Hartrick (Ell) 92-10. Jav: Kendall Steele (Ell) 101-0. HJ: Grace Oldham (Ell) 4-6. PV: Taylin Chamberlin (Eph) 9-0. LJ: DeChenne (Eph) 16-6. TJ: Oldham (Ell) 32-6.

TENNIS

CBBN

West Valley boys 7, Moses Lake 0

Singles: James Morton (WV) d. Mark Fedorachuk 6-0; 6-0; Tyler Ditto (WV) d. Riley Bousson 6-0, 6-0; Grant Pickett (WV) d. Matt Humphreys 6-2, 6-1; Kyle Murdock (WV) d. Wilem Kersey 6-2, 6-0.

Doubles: Logan Kinloch-Caden Rubright (WV) d. Matt Zimmer-Josh Banda 6-1, 6-3; Kade Griffiths-Russell Ridd (WV) d. Austin Hyer-Tyler Wiseman 6-2, 6-2; Kel Griffiths-Mal Caffrey (WV) d. Chris Hedletvedt-Wyatt Voss 6-2, 6-1.

West Valley girls 7, Moses Lake 0

Singles: Alisha Shetty (WV) d. Malika Warnick 6-3, 6-3; Ellie Tweedy (WV) d. Adella Holt 6-0, 6-0; Maddie Pickett (WV) d. Danielle Valdivia 6-1, 6-0; Gracie Joffs (WV) d. Ava Jenks 6-0, 6-0.

Doubles: Katelyn Moen-Emma Kraft (WV) d. Kat Cooper-Kylee Christie 6-2, 6-1; Jane Eichwald-Carolynn Dotson (WV) d. Allison Davis-Saige Roylance 6-0, 6-2; Haelee Jenft-Elena Glover (WV) d. Natalia James-Julia Pimentel 6-0, 6-3.

Records: West Valley 4-1 league, 5-1 overall.

Davis boys 5, Eastmont 1

Singles: Zach Bethel (D) d. Jake Pearsons 6-0, 6-2; Hayden Tweedy (D) d. Tyler Seitz 6-1, 6-2; Conor Lincoln (D) d. Colton Rush 6-1, 6-1; Jason Borges (D) d. Emmett Anderton 6-0, 6-2.

Doubles: Nolan Carter-Logan West (Ea) d. Carlos Zavala-Shawn Calkins 7-6, 6-2; Luis Giles-Dario Lopez (D) d. Owen Burns-Cameron Scott 6-3, 6-3.

Davis girls 4, Eastmont 2

Singles: Trinity Willsey (D) d. Emily Hardie 6-1, 6-3; Jordyn Hilton (D) d. Isley Koske 6-1, 6-1; Nataly Torres (D) d. Alexis Baird 7-6, 6-0; Elly Little (Ea) d. Marien Hernandez 6-1, 2-6, 7-5.

Doubles: Maddie Valdez-Rylee Kappenman (D) d. Jazmin Mejia-Rosy Valdovinos 6-3, 6-2; Kaitlyn Harasek-Rachel Marquis (Ea) d. Valeria Panduro-Dulce Brito 6-2, 6-0.

CWAC

Selah boys 4, East Valley 1

Singles: Logan LaVon (S) d. Jorge Medina 6-1, 6-1; Aidan Franklin (S) d. Robby Kershaw 6-0, 6-1.

Doubles: Caden Harris–Kyle Berreman (S) d. Joren Hooper-Jimmy Scherschligt 6-1, 6-4; Malachi Young–Quentin Garretson (S) d. Michael Mesler–Jacob Walser 6-1, 6-7, 7-6; Dustin Bishop–Logan Godfrey (S) d. Nick Pearson–Kaleb Thorson 6-2, 4-6, 7-5.

Selah girls 5, East Valley 0

Singles: Mary-Frances Ballew (S) d. McKenzie Maybee 6-0, 6-0; Ashlyn Hall (S) d. Morgan Brown 6-0, 6-0.

Doubles: Hannah Walter–Clara-Beth Hamill (S) d. Jasmine Shipley-Jia Smith 6-0, 6-1; Tana Bond–Maya Hall (S) d. Jasjot Gill–Baylee Rogers 6-0, 6-1; Sydnie Gates–Evani Valencia (S) d. Alexa Miller–Ashlynne Pearson 6-2, 6-4.

SCAC WEST

Naches Valley boys 5, Cle Elum 0

Singles: Casey Brown (NV) d. Nikko Bennett 6-0, 6-1; Kyler Tripp (NV) d. William Mosima 6-0, 6-0.

Doubles: Dawson Mathes-Dalton Hiatt (NV) won by forfeit; Jackson Reinmuth-Miguel Torres (NV) won by forfeit; Braden Stanton-Kyle Young (NV) won by forfeit.

Record: Naches Valley 6-1.

Naches Valley girls 5, Cle Elum 0

Singles: Amy Leonard (NV) d. Maddie McBride 6-0, 6-0; Kat Cartmell (NV) d. Brook Wolf 6-1, 6-1.

Doubles: Makenna Rowe-Johanna Simmons (NV) d. Emma Fedina-Selena Gronka 6-0, 6-1; Emily Stout-Katie Stout (NV) d. Kylee Cuffe-Amanda Board 6-0, 6-2; Simranjeet Kaur-Sitlali Cortes (NV) d. Peyton Ryan-Ellie Bates 6-0, 6-1.

Record: Naches Valley 7-0.

Goldendale boys 2, Zillah 2

Singles: Fernando Godoy (Z) d. Alden Bothamley 6-0, 6-3; Avery Christensen (G) d. Samuel Santos 6-0, 6-0.

Doubles: Wesley Avila-Brock Ellis (Z) d. Brian Waddell-Sterling Beasley 6-1, 6-2; Jedd Lawrence-Rogen Bothamley (G) won by forfeit.

Goldendale girls 4, Zillah 1

Singles: Kelli Bighorn (G) d. Makilie Hernandez 6-3, 6-3; Jesica Robles (Z) d. Olivia Erland 6-3, 6-4.

Doubles: Ashley Bartkowski-Kristin Bighorn (G) d. Mikayla Fernandez-Kaylin Torres 6-0, 6-0; Kinley Mitchell-Taylor Rising (G) d. Celisse Cunningham-Alondra Sanchez 6-1, 6-0; Faith Bartkowski-Leslie Smith (G) won by forfeit.

White Swan boys 3, Highland 2

Singles: Roger Alvarez (H) d. Alex Villanueva 6-0, 6-0; Favian Lamas (H) won by forfeit.

Doubles: Oscar Sockzehigh-Oscar Velazquez (WS) d. Luis Cobian-Joel Acosta 6-3, 4-6, 7-5; Cesar Fernandez-Eric Vazques (WS) d. Adan Yanes-Emilio Castellanos 6-3, 7-5; Cesar Ponse-Sidonio Moreno (WS) won by forfeit.

Highland girls 3, White Swan 2

Singles: Jayenell Lee (WS) d. Anna Silva 6-3, 6-3; Jimena Gutierrez (WS) d. Elizabeth Cox 6-2, 6-0.

Doubles: Taya Stoneciphes-Emma Rassonussen (H) d. Maria Torres-Hailey Sanchey 6-0, 6-0; Yakira Colin-Ruby Tereza (H) d. Rhena Mae Wheeler-Michelle Gutierrez 6-1, 6-2; Josie Dias-Madison Monson (H) d. Divina Ramirez-Joselyn Vasquez 6-0, 6-2.

NONLEAGUE

Prosser girls 4, Kiona-Benton 0

Singles: Karina Acosta (P) d. Ayu Fukishima 6-0, 6-0; Rachel Blount (P) d. Bianca Castillo 6-0, 6-0.

Doubles: Kaitlyn Ott-Naomi Akinbade (P) d. Sigi Roberg-Kristine Holten 6-3, 4-6, 7-5; Monique Alvarez-Lilianna Arroyo (P) d. Dayana Salmeron-Baille Martin 6-3, 6-0.

GOLF

CBBN

BOYS POD AT APPLE TREE

Team scores: Davis 356, Wenatchee 357, West Valley 365, Eastmont 377, Moses Lake 393, Eisenhower 473, Sunnyside inc.

Local highlights: John Kim (D) 76, Rae Park (D) 80, Tyler Carlson (WV) 87, Jack Sutton (WV) 89, Asher Layton (D) 92, Rylan Nunn (WV) 92, Ian Vickers (WV) 97, Carson Freisz (WV) 101, Lincoln White (Ike) 103.

CWAC

BOYS AT MOUNT ADAMS

Team scores: Ellensburg 365, East Valley 417, Wapato 425.

Leaders: Drew Davis (EV) and Tyson Hatfield (Ell) 82, Jacob Saiz (W) 90, Blake Willard (Ell) 92, Robert Crimp (Ell) 95, Tate Morris (Ell) 96, Frank Canapo (W) 99, Khale Calhoun (EV) 107.