SCH-Toppenish-EastValley-YH-042018-2.JPG

Toppenish's Isai Rodriguez, left, attempts to steal from Alex Lopez of East Valley at East Valley High School in Yakima, Wash. on Tuesday, April 10, 2018.

ELLENSBURG, Wash. — Mosies Mancillas’ goal a minute after Ellensburg tied the match lifted Toppenish to a 2-1 victory and helped create a three-way tie for first place in CWAC boys soccer on Saturday.

Rivaldo Ceja got the Wildcats on the board quickly, but Ellensburg netted the equalizer early in the second half. Mancillas knocked in his eighth goal for the winner in the 46th minute.

With Selah’s 1-0 loss to Ephrata, Toppenish, East Valley and Selah are now tied atop the standings at 6-1.

One tiebreaker will come Tuesday when East Valley hosts Selah at 6 p.m.

Toppenish hosts Wapato on Tuesday while Ellensburg plays at Grandview.

First half: 1, Toppenish, Rivaldo Ceja, 8:00.

Second half: 2, Ellensburg, 45:00; 3, Toppenish, Mosies Mancillas, 46:00.

Saves: Alex Villafan (T) 2, Ellensburg 6.

EAST VALLEY 5, PROSSER 0: At Prosser, Riley Draper recorded a hat trick and Mackenzie Martinez and Alex Lopez scored a goal apiece to lead the Red Devils.

East Valley (6-1, 10-2-2) hosts Selah on Tuesday.

First half: 1, East Valley, Riley Draper (Alex Lopez), 10:00; 2, East Valley, Mackenzie Martinez (Christian Gordon), 19:00; 3, East Valley, Lopez (Rafael Cuevas), 22:00.

Second half: 4, East Valley, Draper (Juan Mendoza), 42:00; 5, East Valley, Draper (Efrain Pena) 77:00.

Saves: Amador Sanchez (EV) 0, Yahir Avila (EV) 1, Esteban Rodriguez (P) 3.

EPHRATA 1, SELAH 0: At Selah, the Tigers scored 34 seconds into the match and held on to hand the Vikings their first league loss.

Selah will play at East Valley on Tuesday.

First half: 1, Ephrata, 1:00.

Second half: No scoring.

Saves: Amedeo Flores-Pimentel (S) 3, Ephrata 3.

NONLEAGUE

LA SALLE 5, KIONA-BENTON 0: At Kiona-Benton, Marco Hernandez scored three goals and assisted two more for the Lightning in a nonleague match.

La Salle (11-2) plays at Zillah on Tuesday.

First half: 1, La Salle, Marco Hernandez, 19:00.

Second half: 2, La Salle, Hernandez (Nathaniel Ponce), 45:00; 3, La Salle, Hernandez (Ponce), 47:00; 4, Daniel O’Connor (Hernandez), 50:00; O’Connor (Hernandez), 69:00.

Saves: Will Richardson (L) 1; Kiona-Benton 9.

NACHES VALLEY 1, WARDEN 0: At Naches Valley, Luis Hernandez scored the deciding goal in the 45th minute to lift the Rangers.

Brian Andrade posted three saves to preserve the shutout for Naches Valley (5-8 overall, 3-4 league), which visits Granger on Tuesday.

First half: No scoring.

Second half: 1, Naches Valley, Luis Hernandez, 45:00.

Saves: Brian Andrade (NV) 3, Warden 14.

TRACK AND FIELD

EHS girls 2nd at Rotary

PROSSER — Led by their first-place 4x100 relay team, Ellensburg’s girls placed second behind Hanford at the 58th annual Prosser Rotary Invitational on Saturday at Fiker Stadium.

Elexis Hollis, Caitlyn Cheney, Abbey Roberts and Tia Hill lowered their Valley best to 50.85 in the 25-team team.

Hanford swept the boys and girls team titles.

BOYS

Team scores: Hanford 132.5, Richland 107.5, Kennewick 106, Connell 51, Selah 45, River View 33, Kittitas 21, Zillah 20, East Valley 19, Wapato 19, Ellensburg 18, Prosser 16, Grandview 15, Chiawana 14, Highland 13, Granger 11, Goldendale 8, Burbank 5.5, Chewelah 4, DeSales 2.5, Dayton 2.

Local highlights

200: 1, Cameron Ditter (Se) 23.97; 3, Tanner Phillips (Se) 24.54. 400: 2, Andrew Driver (Kitt) 53.53. 800: 2, Wade Koerner (Z) 2:04.38; 3, Lorenzo Alvarado (Wap) 2:05.78. 1600: 2, Daniel Callahan (Se) 4:30.16; 3, Dillon Rising (Go) 4:30.70. 3200: 3, Shea Mattson (Se) 9:53.31. 110H: 6, Justin Favilla (Z) 16.63. 300H: 7, Josh Steiner (Se) 43.70. 4x100: 2, Kittitas 44.68. 4x400: 3, Selah 3:38.36; 4, Zillah 3:38.82.

Shot: 7, Jose Mendoza (Grg) 42-0.75. Disc: 4, Lorenzo Cervantes (H) 129-3; 5, Mario Bermudez (Grg) 121-7. Jav: 4, Malaki Kautzman (EV) 146-4; 5, Orion Walker (Ell) 146-2. HJ: 3, Oliver Davis (P) 6-0; 4, Kyler Coleman (Se) 5-10. PV: 2, Ricardo Abarca (Grv) 13-0; 4, Peter Williams (H), Henry Donehue (Ell) and Cirilo Garcia (EV) 12-6. LJ: 4, Kenneth Lewis (EV) 20-0.75. TJ: 2, Manuel Delgadillo (Wap) 41-1.5.

GIRLS

Team scores: Hanford 108, Ellensburg 90, Richland 73.5, Kennewick 70, Connell 56, Selah 52.5, East Valley 49, Prosser 37, Zillah 35.5, Goldendale 28, River View 26, Chewelah 20.5, Grandview 15, Wapato 13, Highland 10, Kittitas 9.5, DeSales 5.5, Davis 2, Bickleton 1.

Local highlights

100: 2, Elexis Hollis (Ell) 13.27. 200: 1, Olivia Martin (Se) 26.28; 3, Natalie Norell (P) 27.54. 400: 2, Martin (Se) 59.92; 3, Audrey Piacsek (Ell) 1:00.26; 5, Emily Moon (P) 1:01.55. 800: 1, Madison Elizondo (Z) 2:23.62; 2, Madison Thompson (Ell) 2:23.85; 3, Ellis Rising (Go) 2:23.97. 1600: 2, Kalen Johnson (Z) 5:12.62; 3, Molly Mattson (Se) 5:13.61; 4, Leah Holmgren (Ell) 5:22.50. 3200: 1, Emelin Delgado (H) 12:01.75; 4, Emily Dittmer (Ell) 12:14.61. 100H: 3, Tia Hill (Ell) 16.10; 4, Aubrie Meadors (EV) 16.23. 300H: 3, Allison Gilliam (Go) 48.38; 6, Hannah Riel (EV) 50.19. 4x100: 1, Ellensburg 50.85; 3, Prosser 52.39. 4x200: 2, East Valley 1:49.23; 3, Zillah 1:51.75; 4, Ellensburg 1:52.73. 4x400: 2, Zillah 4:10.60; 3, Selah 4:11.23.

Shot: 1, Abby Rodriguez (P) 37-4; 4, Avery Fisk (Ell) 36-1.5. Disc: 2, Fisk (Ell) 111-4; 6, Samantha Goveia (Ell) 98-11. Jav: 3, Tiana Watson (Go) 116-8; 4, Alejandra Espinoza (Kitt) 114-1. HJ: 4, Taylor Dekoning (Kitt) 4-10. PV: 3, Martin (Se) 9-0; 4, Natalia VerMulm (P) 9-0; 7, Eliza Buttars (P) 9-0. LJ: 1, Meadors (EV) 16-11.75; 3, JojeAnn Rabanal (EV) 16-3.5; 4, Grace Oldham (Ell) 15-10. TJ: 2, Alana Newborn (EV) 34-5.5; 4, Gilliam (Go) 33-11; 5, Tia Andaya (Ell) 33-9.5.

Blue Devil Invite

AT WALLA WALLA

BOYS

Local highlights

800: 1, Moise Cook (Eisenhower) 1:59.72; 3, Jonas Price (E) 2:01.08. 1600: 1, Price (E) 4:20.72; 6, Fernando Anaya (Davis) 4:38.87. 300H; 6, Jesus De La Torre-Aguilar (D) 43.88. Distance medley: 4, Eisenhower 11:13.06.

Shot: 7, Nasario Heredia (D) 43-10.25. Jav: 5, Mackenzie Korevaar-Dorsey (E) 151-6. HJ: 2, De La Torre-Aguilar (D) 6-0; 4, Drew Reyes (E) 6-0; 7, Collin Kelley (D) 5-10. PV: 2, De La Torre-Aguilar (D) 13-0. TJ: 4, Francisco Mercado-Hernandez (D) 40-7.

GIRLS

Local highlights

800: 5, Grace Gerardi (D) 2:28.43. 1600: 3, Sophia Abb (E) 5:26.82. 4x100: 6, Davis 52.44. Distance medley: 2, Eisenhower 14:17.47.

Shot: 4, Kahlani Schloss (D) 34-2.75. Disc: 5, Schloss (D) 127-0. Jav: 5, Elsi Kusima (D) 96-7; 6, Kelly Martin (D) 96-2.

Quincy Invite

BOYS

Local highlights

800: 1, Anthony Sanchez (Toppenish) 2:00.47. 300H: 1, Wilber Perez (T) 41.96; 4, Eric Merkel (Cle Elum) 43.47. 4x100: 1, Toppenish 45.05. 4x400: 1, Toppenish 3:34.19.

Shot: 2, Evan Foust (CE) 42-7. LJ: 1, Merkel (CE) 19-5. TJ: 1, Merkel (CE) 43-11; 3, Aaron Valdez (T) 40-5.

GIRLS

Local highlights

100: 3, Alina Vlahovich (CE) 13.73. 200: 1, Grace Jackson (CE) 26.47. 4x100: 1, Cle Elum 51.79. 4x200: 1, Cle Elum 1:47.71. 4x400: 3, Toppenish 4:38.62.

Shot: 1, Micayla Wallahee (T) 37-6. Disc: 2, Wallahee (T) 109-10. LJ: 2, Jackson (CE) 16-1.75; 4, Grace Terrill (CE) 15-4.75. TJ: 1, Terrill (CE) 34-3.5.

Mount Si Invite

BOYS

West Valley highlights — 100: 4, Cameron Willey 11.30. 200: 5, Willey 22.76. 400: 7, Trenten Vernon 52.90. 1600: 7, Steven Dray 4:37.68. 3200: 8, Quentin Rickey 10:05.48. 300H: 7, Stephen Farris 43.96.

GIRLS

West Valley highlights — 100: 3, Shannon Curtis 12.77; 7, Carli Short 13.14. 800: 6, Lilly Fetzer 2:31.13. 4x100: 4, West Valley 51.31. Jav: 2, Alyssa Miles 103-0.

TENNIS

CWAC

Selah boys 5, Prosser 0

Singles: Jared Kieser (S) d. Peter Felicijan 6-0, 6-2; Bo Beecroft (S) d. Lisandro Santillan 6-0, 6-0.

Doubles: Tristan McDevitt-Zak Donato (S) d. Roman Rodriguez-Jett Hatch 6-1, 6-0; Cole Christianson-Logan LeVon (S) d. Sam Avalos-Ryan Winder 6-1, 6-0; Dalton Whelan-Riley Corbin (S) d. Caleb McMurtrey-Levi Stallcop 6-1, 6-1.

Selah girls 4, Prosser 1

Singles: Mary-Frances Ballew (S) d. Rachel Blount 6-1, 6-0; Margaret Ballew (S) d. Meagan Inions 6-1, 6-0.

Doubles: Ashlynn Hall-Tyler Ann Darling (S) d. Karina Acosta-Syndal Johnson 7-5, 3-6, 6-2; Clara-Beth Hamill-Hannah Walter (S) d. Johanna Ramos-Valeria Covarrubias 6-2, 6-2; Leslie Jacobo-Esther Barragan (P) d. Tanna Bond-Sydnie Gates 3-6, 7-5, 7-6 (12-10).

Grandview boys 3, East Valley 2

Singles: Marc Martinez (G) d. Alex Nagle 6-1, 6-0; Devin Amaro (G) d. Jorge Medina 6-1, 6-1.

Doubles: Jaren Hooper-Hunter Leslie (EV) d. Nathan Barrientes-Abisai Mendoza ​6-3, 6-2; Jimmy Scherschligt-Garrett Martinez (EV) d. Augustin Cortes-Nathan Moreno 6-4, 7-6 (6); Felipe Ayala-Anthony Hernandez (G) d. Robbie Kershaw-Jonas Stipp d. 6-2, 6-1.

Grandview girls 3, East Valley 2

Singles: Vivianna Gill (G) d. MaKayla Gordon 6-0, 6-2; Briseida Espindola (G) d. McKenzie Maybee 6-4, 6-1.

Doubles: Kalli Willet-Allison Manion (EV) d. Maria Ramos-Alexa Rodriguez 6-0, 6-2; Kaitlyn O’Bara-Hallie Hoffert (EV) d. Wendy Garcia-Diana Diaz 6-0, 6-0; Christin Alvarez-Yanet Cortez (G) d. Baylee Rogers-Isabella Johnson 6-2, 6-1.

Toppenish boys 5, Ephrata 0

Singles: Aaron Gonzalez (T) d. Griffin Allen 7-5, 6-2; Manny Vasquez (T) d. Joseph Qualls 6-4, 6-3.

Doubles: Parker Reynolds-Eliab Garza (T) d. Ryan Pugh-Kaden Johnson 6-0, 6-0; Angel Amarillas-Diego Ruiz (T) d. Andres Ramirez-Colton Murray 6-0, 6-0; Jesus Barragan-Josue Garcia (T) d. Gage Whitmus-Robbie Pugh 6-0, 6-0.

Ephrata girls 4, Toppenish 1

Singles: Kenzie O’Donnell (E) d. Savannah Maltos 6-1, 6-1; Kayla Mullings (E) d. Yaritza Maravilla 6-0, 6-0.

Doubles: Taylor Perez-Chloe Davis (E) d. Arissa Diaz-Berenice Hernandez 7-5, 6-0; Hannah Goodspeed-Roslyn Martin (E) d. Julie Romero-Lillie Wesley 6-3, 7-5; Briana Sanchez-Carolina Irebe (T) d. Elana Duffner-Emily Alsopp 4-6, 6-1, 7-5.

Quincy boys 4, Wapato 1

Singles: Louis Merred (Q) d. Jalen Olney 6-0, 6-1; Efrem Roseburg (Q) d. Gerry Dosono 6-0, 6-0.

Doubles: Randy Hodges-Gates Petersen (Q) d. Ben Erickson-Naujae Pineda 6-2, 6-2; Xavier Garza-Aaron Gonzalez (W) d. Josham Fregosa-Noah Hoeger 7-5, 3-6, 7-5; Taggart Hodges-Sam Ronish (Q) d. Israel Martinez- Dominic Payer 7-5, 6-1.

Wapato girls 3, Quincy 2

Singles: Alexis Mondragon (Q) d. Ruby Colin 6-2, 4-6, 6-3; Arianna Cordova (W) d. Esme Aguilar 6-0, 6-0.

Doubles: Karina Flores-Bianca Gonzalez (W) d. Brynn Niewwenhuis-Hailey McKee 1-6, 6-1, 6-2; Daisy Ramirez-Dani Ronish (Q) d. Angelina Quijencio-Carolina Rodriguez 6-4, 6-4; Laika Diego-Ashley Estrada (W) d. Ashli Arellano-Hannah Bensch 6-3, 3-6, 6-1.

NONLEAGUE

West Valley girls 5, Southridge 2

Singles: Alisha Shetty (WV) d. Emma Hamaker 6-2, 6-1; Johanna Shieh (WV) d. Sydney Tran 7-6, 6-2; Reagan Brown (SR) d. Shea Rubright 4-6, 6-3, 12-10; Maisy Robinson (WV) d. Mia Degarmo 6-3, 6-1

Doubles: Nicole Rasmussen-Lexi Maison (WV) d. Grace Hamaker-Teals-Anna Dickin 6-1, 6-4; Emma Hamaker-Teals-Anna Dickin (SR) d. Mitali Kumar-Sophie Milford 6-4, 6-2; Courtney Campbell-Carolynn Dotson (WV) d. Mailee Bui-Heidea Vaudt 6-3, 6-3.

Mercer Island girls 6, West Valley 1

Singles: Alisha Shetty (WV) d. Abby Benman 6-3, 6-2; Emma Koves (MI) d. Maisy Robinson 4-6, 2-6; Kendall Baeblen (MI) d. Sydney Campbell 6-0, 6-0; Anna Bolgen (MI) d. Elena Glover 6-3, 6-1

Doubles: Grace Beturds-Claire Mansfield (MI) d. Nicole Rasmussen-Lexi Maison 6-4, 6-3; Caroline Harkins-Celia Stewhasen (MI) d. Johanna Shieh-Shea Rubright 6-4, 2-6, 10-6; Abby Fahey-Sarah Clark (MI) d. Mitali Kumar-Sophie Milford 7-5, 7-5.