TOPPENISH — Moises Mancillas just keeps scoring goals for Toppenish.

The senior forward tallied another hat trick to lead the Wildcats to a 4-1 win over Quincy, bringing his season total to a valley-best 18 goals. Isai Rodriguez scored what turned out to be the game-winner in the 35th minute and Toppenish moved into a three-way tie for first place in the CWAC.

Three games remain for the Wildcats, who will play at Ellensburg on Saturday.

First half: 1, Toppenish, Moises Mancillas, 15:00; 2, Quincy, Omar Rodriguez, 18:00; 3, Toppenish, Isai Rodriguez, 35:00.

Second half: 4, Toppenish, Mancillas, 60:00; 5, Toppenish, Mancillas, 67:00.

Saves: Quincy 7; Hector Godinez (T) 4.

EAST VALLEY 4, PROSSER: At Prosser, Juan Mendoza scored twice with two assists for the Red Devils.

Efrain Pena and Diego Lopez added goals for East Valley, which will host Othello on Saturday.

First half: 1, East Valley, Juan Mendoza (PK), 3:00; 2, East Valley, Efrain Pena (Mendoza), 34:00.

Second half: 3, East Valley, Diego Lopez (Mendoza), 51:00; 4, East Valley, Mendoza (Pena), 68:00.

Saves: Yahia Avila (EV) 4, Estaban Rodriguez (P) 3.

SCAC WEST

LA SALLE 5, MABTON 1: At Mabton, Eric Cuevas added two more goals to give him 15 this season for La Salle.

Daniel O’Connor, Sam Bartels and Marco Hernandez all scored for the Lightning, which hosts Naches Valley on Friday.

First half: 1, La Salle, Eric Cuevas (Hugo Renteria), 19:00; 2, La Salle, Cuevas, 22:00; 3, Mabton, 26:00; 4, La Salle, Daniel O’Connor (Miguel Gomez), 29:00; 5, La Salle, Sam Bartels (Marco Hernandez), 40:00.

Second half: 6, La Salle, Hernandez (Castellanos), 73:00.

Saves: Will Richardson (LS) 2; Mabton 2.

GRANGER 2, ZILLAH 1: At Granger, Juan Zuniga’s tally with two minutes left in regulation was the difference for the Spartans, who got a first-half goal from Ian Serrano to start the scoring.

Granger plays at Highland on Friday.

First half: 1, Granger, Ian Serrano, 11:00; 2, Zillah, Raul Macias, 37:00.

Second half: 3, Granger, Juan Zuniga (Javier Ramirez), 78:00.

Saves: Adonis Hurtado (G) 4, Anfel Soto (Z) 14.

TENNIS

CBBN

West Valley boys 6, Davis 1

Singles: James Morton (WV) d. Hayden Tweedy 6-0, 6-0; Henry Preacher (WV) d. Donor Lincoln 6-1, 6-2; Jason Borges (D) d. Tyler Ditto 6-3, 4-6, 7-6 (5); Grant Pickett (WV) d. Ethan Emerson 6-3, 6-2.

Doubles: Logan Kinloch-Caden Rubright (WV) d. Carlos Zavala-Shawn Calkins 6-0, 6-2; Kade Griffiths-Russell Ridd (WV) d. Luis Giles-Joey Padron 6-3, 6-0; Kel Griffiths-Mal Caffrey (WV) d. Lincoln Holland-Boone-Nacho DeLaTorre 6-1, 6-4.

Wenatchee boys 7, Eisenhower 0

Singles: Luke Andrewjeski (W) d. Jorge Alvarez 6-0, 6-0; Max Yount (W) d. Colin Xiao (E) 6-0, 6-0; Joseph Bernard (W) d. Jesus Soto 6-1, 6-1; Evan Mueller (W) d. Joaquin Tobia-Sanchez 6-1, 6-1.

Doubles: Spencer Vander Schalie-John Thrapp (W) d. Thomas Oplinger-Isaac Coronado 6-0, 6-2; Jared Hedding-Joe Locatelli (W) d. Jase Phillips-Nolan Yee 4-6, 6-3, 7-5; Adam Fadich-Kai Brooklyn (W) d. Brysen Wilson-Brysen Parker 6-4, 6-0.

Record: Eisenhower 3-3 CBBN, 4-4 overall.

Wenatchee girls 7, Eisenhower 0

Singles: Kaylynn Noyd (W) d. Ana Perez Allende 6-2, 6-1; Lisa Tchitchan (W) d. Sara Gonzalez 6-3, 6-0; Adeline Vejvoda (W) d. Eyleen Hurtado 6-2, 6-0; Heather Hayes (W) d. Valentina Aznar 6-1, 6-0.

Doubles: Shelby Fromm-Kara Nelson (W) d. Dayja Sanchez-Jarely Aragon Ramirez 6-1, 6-2; Luella Moultan-Katie Nordt (W) d. Marinna Sanchez-Lucia Cuevas-Ramos 6-1, 6-0; Kailee Spoelestra-Daniella Macias (W) d. Maria Navarro-Jackie Gutierrez 6-0, 6-2.

Record: Ike is 3-3 CBBN, 4-4 overall.

CWAC

Wapato boys 3, Elllensburg 2

Singles: Andrew Hull (E) d. Gerry Dosono 7-6, 6-7, 6-4; Mike Nelson (E) d. Dru Moses 4-6, 6-2, 7-6.

Doubles: Xavier Garza-Aaron Gonzalez (W) d. Jaiden Duby-Josh Rosen 6-1, 3-6, 6-2; Bert Hinojosa-Naujae Pineda (W) d. Ben Johnson-Collin Marsh 6-0, 6-0; Reginal Johnson-Anthony Sarandi (W) d. Thomas Lonowski-Ethan Price 6-1, 6-2.

Wapato girls 4, Ellensburg 1

Singles: Arianna Cordova (W) d. Ahna Winter 6-4, 6-3; Laika Diego (W) d. Kiya Dobson 7-5, 6-4.

Doubles: Ashley Estrada-Elizabeth Rojas (W) d. Amelie Davis-Blake Johnson 6-0, 6-2; Gillian Sigle-Hall-Melissa Lopez (E) d. Gladys Corona-Astrid Zarco 7-5, 6-0; Gizela Gaspar-Karina Pinkham (W) d. Ava Stuart-Zoe Ihrke 7-5, 6-4.

Prosser boys 4, East Valley 1

Singles: Peter Felicijan (P) d. Jorge Medina 6-1, 6-0; Lisandro Santillan (P) d. Nate Andeas 6-0. 6-1.

Doubles: Joren Hooper-Jimmy Scherschligt (EV) d. Sam Avalos-Levi Stallcop 6-1, 6-2; Jett Hatch-Jose Montano (P) d. Michael Mesler-Jacob Walser 1-6, 6-2, 7-6 (3); Landon Curtis-Bennett Berg (P) d. Nick Pearson-Robby Kershaw 6-2. 6-4.

Prosser girls 4, East Valley 1

Singles: Karina Acosta (P) d. McKenzie Maybee 6-0, 6-1; Rachel Blount (P) d. Morgan Brown 6-0, 6-2

Doubles: Meagan Inions-Esther Parraga (P) d. Jasmine Shipley-Jia Smith 6-1, 6-1; Jeemin Choi-Kate Ashton (P) d. Jasjot Gill-Baylee Rogers 6-2, 7-5; Alex Miller-Ashlynne Pearson (EV) d. Cally Chen-Leslie Jacobo 1-6, 6-2, 6-3.

Ephrata boys 3, Toppenish 2

Singles: Masato Kuroshima (E) d. Manuel Vasquez 6-0, 6-0; Griffin Allen (E) d. David Rosas 6-0, 6-0.

Doubles: Diego Ruiz-Matthew Perez (T) d. Clay Johns-Nathan Todaro 2-6, 6-4, 6-3; Angel Ramirez-Hector Martinez (T) d. Kyle Stewart-Andrew Secure 6-3, 6-0; Joseph Qualls-Tony Amaya (E) d. Jeronimo Perez-David Luna 6-2, 6-1.

Toppenish girls 3, Ephrata 2

Singles: Savannah Maltos (T) d. Kendra Mullings 6-1, 4-6, 6-3; Joey Erwin (E) d. Isabella Aguayo 4-6, 6-3, 7-5 tiebreaker.

Doubles: Chloe Davis-Emily Allsopp (E) d. Arissa Diaz-Berenice Hernandez 6-3, 6-4; Carolina Iribe-Lillie Wesley (T) d. Gina Todaro-Anna Pugh 6-4, 6-1; Yaritza Maravilla-Zuzeth Jimenez (T) d. Kay Anderson-Bri Fuller 6-3, 6-2.

Othello boys 3, Selah 2

Singles: Aaron Villarreal (O) d. Logan LeVon 6-1, 4-6, 6-0; Aidan Franklin (S) d. Axel Rivera 6-4, 6-1.

Doubles: Abraham Albarez-Josh Lewis (O) d. Caden Harris-Kyle Berreman 6-7, 6-0, 6-4; Malachi Young-Quentin Garretson (S) d. Eric Mendoza-Danny Faustino 6-3, 6-1; Eli Sanchez-Saul Mendoza (O) d. Dustin Bishop-Logan Godfrey 7-5, 7-5.

Records: Selah 2-2, 4-3.

Othello girls 3, Selah 2

Singles: Mary-Frances Ballew (S) d. Amaia Peralta 6-0, 6-0; Ashlyn Hall (S) d. Maciah Tovar 6-3, 6-1.

Doubles: Macy Hampton-Julissa Cantu (O) d. Hannah Waler-Clara-Beth Hamill 6-3, 7-5; Alyssa Freeman-Janeisse Alvarez (O) d. Ranna Bond-Maya Hall 6-1, 6-2; Ameyali Diaz-Zinnia Huerta (O) d. Sydnie Gates-Evani Valencia 6-4, 4-6, 6-4.

Record: Selah 3-1, 7-1.

SCAC WEST

Zillah boys 2, La Salle 1

Singles: Fernando Godoy (Z) d. Jared Ball 6-0, 6-1; Samuel Santos (Z) won by forfeit.

Doubles: Tommy Vargas-Joe Morrier (LS) d. Wesley Avila-Brock Ellis 6-3, 6-2.

La Salle girls 4, Zillah 1

Singles: Emily Splawn (LS) d. Makilie Hernandez 6-3, 6-1; Jesica Robles (Z) d. Eden Moreno 7-5, 4-6, 7-2.

Doubles: Izzy Alegria-Vienne Morales (LS) d. Mikayla Fernandez-Kaylin Torres 6-0, 6-2; Courtney Standley-Reese Vetsch (LS) d. Celisse Cunningham-Alondra Sanchez 6-0; 6-0; La Salle won by forfeit.

Granger boys 4, Highland 0

Singles: Trennen Slade (G) d. Roger Alvarez 7-6 (7-4), 6-0; AJ Cardenas (G) d. Favian Lamas 6-0, 6-0.

Doubles: Trenton Valenzuela-Adam Asher (G) d. Luis Cobian-Joel Acosta 6-4, 6-4; Malik Cantu-Josh Ramirez (G) d. Adan Yanez-Emilio Castellanos 6-1, 6-3.

Highland girls 3, Granger 2

Singles: Naya Roettger (G) d. Anna Silva 6-0, 6-0; Karime Flores (G) d. Elizabeth Cox 6-0, 6-0.

Doubles: Emma Rasmussen-Taya Stone Cipher (H) d. Cierra Middleton-Mya Roettger 6-3, 6-2; Yakinez Colin-Ruby Teresa (H) d. Hannah Valenzuela-Jasslyn Ramos 6-2, 6-1; Josie Diaz-Madison Moreno (H) d. Destiny Alegria-Taniya Millan 6-3, 6-7 (1-7), 7-6 (9-7).

Naches Valley boys 5, Goldendale 0

Singles: Casey Brown (NV) d. Alden Bothamley 6-2, 6-0; Kyler Tripp (NV) d. Avery Christensen 1-6, 6-4, 6-4.

Doubles: Dawson Mathes-Dalton Hiatt (NV) d. Brian Waddell-Mark Blunt 6-3, 6-1; Miguel Rojas-Jackson Reinmuth (NV) d, Sam McCandless-Rogen Bothamley 6-1, 6-1; Braden Stanton-Kyle Young (NV) d, Jedd Lawrence-Justin Foster 6-0, 6-1.

Naches Valley girls 4, Goldendale 1

Singles: Amy Leonard (NV) d. Olivia Erland 6-0, 6-1; Kat Cartmell (NV) d. Kinley Michell 3-6, 7-6 (5), 10-8.

Doubles: Kelly Bighorn-Kristan Bighorn (G) d. Simarnjeet Kaur-Sitlali Cortes 6-3, 4-6, 6-1; Makenna Rowe-Johanna Simmons (NV) d. Ashley Bartkowski-Taylor Rising 6-4, 6-2; Katie Stout-Emily Stout (NV) d. Faith Bartkowski-Jenna Bradwell 6-1, 6-2.

Golf

CBBN

BOYS POD

Team scores: Wenatchee 316, Davis 322, Eastmont 337, West Valley 347, Moses Lake 359, Eisenhower 389.

Medalist: Rae Park (D) 69. At Highlander GC.

Local highlights: John Kim (D) 75, Jack Sutton (WV) 79, Asher Layton (D) 85, Ian Vickers (WV) 87, Caleb Vantassel (E) 90, Easton Mulvaney (WV) 90, Lincoln White (E) 91, Tyler Carlson (WV) 91, Braedon Masset (D) 93, Carson Freisz (WV) 93, Kyle Polange (D) 95, Tayden White (WV) 98.

GIRLS POD

Team scores: West Valley 408, Eastmont 426, Davis 432, Wenatchee 472, Eisenhower 503, Moses Lake 537, Sunnyside 537.

Medalist: Cassie Kim (D) 76. At Black Rock Creek.

Local highlights: Courtney Stratton (WV) 89, Adysen Burns (WV) 92, Campbell Thorner (WV) 113, Kailey Moen (WV) 114, Hannah Meiser (D) 115, Gigi James (D) 116, Samarah Wolney (E) 117, Maudie Clark (E) 118.

CWAC

At Ellensburg

Girls team scores: Ephrata 389, Ellensburg 395, Wapato 543

Medalist: Kathryn Crimp (E) 73.

Local highlights: Kalli Jones (Ell), Cassey Lewis (Ell), Jaden Burroughs (Ell) 120, Marissa Tillequots (W) 126, Whila Ray (W) 127, Madi Briggs (Ell) 128.

TRACK

SCAC WEST

AT ZILLAH

BOYS

100: Juan Avalos (Z) 11.9h. 200: Justin Favilla (Z) 24.3. 400: Ethan Boisselle (Z) 55.8. 800: Wade Koerner (Z) 1:59.7. 1600: Trey Connolly (H) 4:51.7. 3200: Devante Martinez (H) 11:00.3. 110H: Favilla (Z) 15.7. 300H: Camden Orozco (Go) 47.1. 4x100: Zillah 46.0. 4x400: 3:38.9.

Shot: Brendan Rubalcaba (Z) 39-7.5. Disc: Anthony Nehls (H) 115-5. Jav: Napoleon Owen (Go) 141-7. HJ: Parker VanDeGraaf (Z) 6-0. LJ: Ken Cisneros (H) 18-8.5. TJ: Cisneros (H) 38-2.5.

GIRLS

100: Addison Krueger (Z) 13.5. 200: Krueger (Z) 28.8. 400: Gabriela Gutierrez (H) 1:09.3. 800: Madison Elizondo (Z) 2:41.3. 1600: Elizondo (Z) 5:44.4. 3200: Ellie Rising (Go) 11:57.9. 100H: Jay Equihua (Z) 18.8. 300H: Jessica McDonald (Z) 56.9. 4x100: Zillah 57.5. 4x200: Zillah 2:03.3. 4x400: Highland 4:36.8.

Shot: Yarelli Sanchez (Z) 25-9. Disc: Kelsea Nunes (Z) 97-4. Jav: Tiana Watson (Go) 121-3. HJ: Angelica Cortes (Z) and Viivi Kurppa (H) 4-4. LJ: Gutierrez (H) 14-4.5. TJ: Yailin Alvarez (H) 28-11.5.