SCH-SunnysideDavis-YH-051218-27.jpg

Yakima Herald-Republic file

YAKIMA, Wash. -- Sunnyside rallied to beat Davis 3-2 thanks to Sergio Rodriguez’s goal off a corner kick in the first overtime of a CBBN match Tuesday night at Zaepfel Stadium.

Angel Huerta opened the scoring for the Pirates off an assist from Gabriel Galindo less than three minutes after the opening kickoff. That lead held for nearly 50 minutes before Mario Negrete found the equalizer for the Grizzlies and Diego Cervantes put Sunnyside ahead in the 63rd minute.

Davis (1-3 CBBN, 1-3 overall) responded with a goal from Edwin Perez to force sudden-death overtime but couldn’t prevent its third one-goal loss of the season. The Grizzlies (2-1, 2-1) picked up their second straight win and will host Wenatchee on Friday while the Pirates travel to Moses Lake.

First half: 1, Davis, Angel Huerta (Gabriel Galindo), 3:00.

Second half: 2, Sunnyside, Mario Negrete, 50:00; 3, Sunnyside, Diego Cervantes, 63:00; 4, Davis, Edwin Perez (Jacob Magana).

Overtime: 5, Sunnyside, Sergio Rodriguez.

Saves: Sunnyside (goalie not reported) 5, Nestor Ramos (D) 6.

 

CWAC

GRANDVIEW 6, WAPATO 0: At Grandview, Mario Jacobo opened and closed the scoring, Javier Correa had two second-half goals, and Javier Dominguez added a goal and an assist as Grandview (1-0, 4-0-1) won its league opener.

First half: 1, Grandview, Mario Jacobo (Javier Dominguez), 7:00; 2, Grandview, Dominguez (Christian Valencia) 20:00; 3, Grandview, Carlos Saucedo (Pedro Villanueva) 27:00.

Second half: 4, Grandview, Javier Correa (pk) 52:00; 5, Grandview, Correa (Anthony Gonzalez) 60:00; 6, Grandview, Jacobo (Jodani Osuna) 76:00.

Saves: Eduardo Melendrez (W) 10, Jose Corona (G) 2.

OTHER SCORES (DETAILS NOT REPORTED): Ellensburg 4, Ephrata 1; Othello 7, Prosser 0.

 

SCAC

HIGHLAND 4, GRANGER 0: At Granger, Jesus Silva had a hat trick, and Israel Diaz also scored to lead Highland (2-0, 3-3-1) over Granger (1-1, 1-1). Omar Ramos made six saves to earn the shutout.

First half: 1, Highland, Jesus Silva (PK) 10:00; 2, Highland, Israel Diaz, 13:00.

Second half: 3, Highland, Silva, 67:00; 4, Highland, Silva, 70:00.

Saves: Omar Ramos (H) 2, Adonis Hurtado (G) 18.

 

LA SALLE 5, NACHES VALLEY 1: At Naches Valley, Marco Hernandez had a hat trick, and Hayden Seaman scored twice to lead La Salle.

Jovanni Gonzalez scored the lone goal for Naches Valley (0-2 SCAC, 1-3 overall), which plays Mabton on Friday.

First half: 1, La Salle, Marco Hernandez (Sam Bartels) 1:00; 2, La Salle, Hernandez (Nathaniel Ponce) 10:00; 3, NV, Jovanni Gonzalez, 23:00; 4, La Salle, Hayden Seaman (Miguel Gomez) 35:00.

Second half: 5, La Salle, Seaman (Hugo Renteria) 63:00; 6, La Salle, Hernandez, 74:00.

Saves: Brian Andrade (NV) 12.

 

MABTON 4, ZILLAH 3: At Zillah, Jose Morales scored the winning goal in the 72nd minute to lead the Vikings past the Leopards.

Salvador Vasquez, Saul Macias and Cristobal Alejandre all scored second-half goals for Zillah.

First half: 1, Mabton; 2, Mabton; 3, Mabton.

Second half: 4, Zillah, Salvador Vasquez, 61:00; 5, Zillah, Saul Macias, 62:00; 6, Zillah, Cristobal Alejandre, 66:00; 7, Mabton, Jose Morales, 72:00.

Saves: Angel Soto (Z) 13.

 

TENNIS

CBBN

West Valley boys 7, Sunnyside 0

Singles: James Morton (WV) d. Reece Davis 6-0, 6-0; Henry Preacher (WV) d. Saul Apolinar 6-0, 6-0; Tyler Ditto (WV) d. William Shelley 6-2, 6-2; Grant Pickett (WV) d. Jared Salmeron 6-2, 6-3.

Doubles: Logan Kinloch-Caden Rubright (WV) d. Justin Rios-Jared Case 6-0, 6-0; Kade Griffiths-Russell Ridd (WV) d. Toby Rodriguez-Carlos Pacheco 6-0, 6-2; Kel Griffiths-Malachy Caffrey (WV) d. Diego Benitez-Blake Perez 6-1, 6-0.

West Valley girls 6, Sunnyside 1

Singles: Malika Warnick (WV) d. Jennifer Montoya 6-0, 6-0; Allison Davis (WV) d. Marianna Garcia 6-3, 6-4; Saige Roylance (WV) d. Natalie Campbell 6-5, retired, injury; Hellen Palma (S) d. Daniella Valdivia 2-6, 7-5 (10-5).

Doubles: Kat Cooper-Kylee Christee (WV) d. Erika Santiago-Vivian Ramos 6-4, 6-3; Julia Pimite-Natalia James (WV) d. McKensie Nguyen-Briteny Zhu 6-2, 6-3; Adella Holt-Ava Jenks (WV) Naalia Becho-Sarah Schaneman 6-4, 7-6 (7-5).

 

Eisenhower boys 5, Eastmont 2

Singles: Thomas Oplinger (Eis) d. Jake Pearsons 6-0, 6-3; Nolan Yee (Eis) d. Alex Kirkpatrick 6-3, 6-2; Isaac Coronado (Eis) d. Derek Payne 6-1, 6-0; Jase Phillips (Eis) d. Emmett Anderson 6-4, 6-2.

Doubles: Andrew Kirkpatrick-Tyler Seitz (Eas) d. Brysen Parker-Camden Wilson 6-2, 4-6, 6-2; Owen Burns-Tad Patrick (Eas) d. Jorge Alvarez-Colin Xiao 6-4, 6-4; Jesus Soto-Joaquin Tobia-Sanchez (Eis) d. Cameron Scott-Gage Santa Cruz 6-4, 6-4.

Record: Eisenhower 2-2 CBBN, 3-2 overall.

Eisenhower girls 7, Eastmont 0

Singles: Ana Perez Allende (Eis) d. Emily Hardie 6-0, 6-1; Sara Gonzalez (Eis) d. Isley Kuske 6-1, 6-1; Valentina Aznar (E) d. Alexis Baird 6-0, 6-2; Eyleen Hurtado (E) d. Elena Tucker 6-0, 6-0.

Doubles: Dayja Sanchez-Jarely Aragon-Ramirez (Eis) d. Kaitlyn Harasek-Karyme Guerrero 6-1, 6-1; Marinna Sanchez-Lucia Cuevas Ramos (Eis) d. Jemima Guerrero-Sydney De La Cruz 6-2, 6-1; Maria Navarro-Jackie Gutierrez (Eis) d. Ariana Komro-Allison Price 6-0, 6-3.

Record: Eisenhower 2-1 CBBN, 3-2 overall.

 

Wenatchee boys 7, Davis 0

Singles: Luke Andrewjeski (W) d. Zach Bethel 6-2, 6-0; Max Yount (W) d. Conor Lincoln 6-2, 6-1; Joseph Bernard (W) d. Jason Borges 6-4, 6-0; Evan Mueller (W) d. Joey Padron 6-0, 6-2.

Doubles: John Thrapp-Spencer VanderSchalie (W) d. Carlos Zavala-Shawn Calkins 6-0, 6-1; John Albert-Jared Hedding (W) d. Luis Giles-Dario Lopez 6-0, 6-1; Joe Locatelli-Adam Fadich (W) d. Ethan Emerson-Nacho DeLaTorre 6-4, 6-1.

Wenatchee girls 7, Davis 0

Singles: Chloe Andrewjeski (W) d. Trinity Willsey 6-0, 6-0; Kara Nelson (W) d. Jordyn Hilton 6-2, 6-0; Adeline Vejvoda (W) d. Maddie Valdez 6-0, 6-0; Paige Yount (W) d, Nataly Torres 6-3, 6-2.

Doubles: Kaylynn Noyd-Lisa Tchitkan (W) d. Fiona Naughton-Rylee Kappenman 6-0, 6-1; Shelby Fromm-Luella Moutan (W) d. Valeria Panduro-Dulce Brito 6-1, 6-0; Heather Hayes-Katie Nordt (W) d. Carly Mattson-Emily Kissel 6-0, 6-0.

 

CWAC

Selah boys 3, Grandview 2

Singles: Devin Amaro (G) d. Logan LeVon 6-1, 6-0; Aidan Franklin (S) d. Anthony Hernandez 6-3, 6-2.

Doubles: Anjhellow Ampil-Agustin Cortes (G) d. Caden Harris-Quentin Garretson 6-3, 7-6; Dustin Bishop-Logan Godfrey (S) d. Saul Campuzano-Alex Ibarra 6-2, 6-2; Juan Carlos Morales-Kellam Adams (S) d. Dylan Cavazon-David Lepez 6-0, 6-0.

Record: Selah is 1-0 CWAC, 2-1 overall.

Selah girls 4, Grandview 1

Singles: Mary-Frances Ballwe (S) d. Alexa Rodriguez 6-0, 6-0; Ashlyn Hall (S) d. Yanet Cortez 6-3, 7-5.

Doubles: Hannah Walter-Clara-Beth Hamill (S) d. Briseda Espinola-Wendy Garcia (G) 6-1, 6-4; Tanna Bond-Sydnie Gates (S) d. Monica Macias-Daisey Lara 6-2, 6-4; Monique Ledesma-Christin Alvarez (G) d. Maya Hall-Evani Valencia 2-6, 6-4, 6-4.

Record: Selah is 1-0 CWAC, 3-0 overall.

 

Quincy boys 3, Toppenish 2

Singles: Louis Merred (Q) d. Angel Ramirez 6-1, 6-0; Efrem Roseburg (Q) won by forfeit.

Doubles: Diego Ruiz-Matthew Perez (T) d. Joahan Fregoso-Taggart Hodges 6-3, 6-3; Manuel Vasquez-Hector Martinez (T) d. Sam Ronish-Drew Rigby 6-1, 7-5; Izaac Solano-Juan Silvas (Q) d. David Rosas-David Luna 6-0, 6-1.

Toppenish girls 3, Quincy 2

Singles: Savannah Maltos (T) d. Hannah Bensch 6-0, 6-1; Samahara Aguilar (Q) d. Isabella Aguayo 6-3, 7-6 (3).

Doubles: Arissa Diaz-Berenice Hernandez (T) d. Dani Ronish-Hailey McKee 6-7 (3), 6-2, 6-0; Carolina Iribe-Lillie Wesley (T) d. Grace Bews-Vivian Geesey 6-1, 6-1; Vanessa Morga-Ashli Arellano (Q) d. Zuzeth Jimenez-Yaritza Maravilla (T) 6-4, 6-2.

 

Wapato boys 4, East Valley 1

Singles: Jorge Medina (EV) d. Dominic Payer 6-4, 7-5; Wesley Fate (W) d. Nate Andreas 6-1, 6-2.

Doubles: Xavier Garza-Aaron Gonzalez (W) d. Joren Hooper-Jimmy Scherschlight 6-4, 6-3; Humberto Hinojosa-Naujae Pineda (W) d. Michael Mesler-Jacob Walser 6-1, 6-1; Reginal Johnson-Anthony Sarandi (W) d. Robby Kershaw-Nick Pearson 6-1, 6-0.

Wapato girls 4, East Valley 1

Singles: Arianna Cordova (W) d. McKenzie Maybee 6-0, 6-4; Morgan Brown (EV) d. Astrid Zarco 6-1, 6-2.

Doubles: Ashley Estrada-Elizabeth Rojas (W) d. Jia Smith-Jasmine Shipley 7-6, 6-2; Laika Diego-Lenny Dosono (W) d. Jasjot Gill-Baylee Rogers 7-6, 6-1; Gizela Gaspar-Karina Pinkham (W) d. Alexa Miller-Ashlynne Pearson 6-2, 3-6, 6-1.

 

Prosser boys 3, Ellensburg 2

Singles: Peter Felicijan (P) d. Andrew Hull 6-0, 6-4; Ethan Price (E) d. Bennett Berg 6-1, 6-4.

Doubles: Mike Nelson-Josh Rosen (E) d. Elisandro Santillan-Jose Montano Jr. 4-6, 6-2, 7-5; Ryan Winder-Sam Avalos (P) d. Ben Johnson-Collin Marsh 6-4, 6-3; Jett Hatch-Landon Curtis (P) d. Thomas Lonowski-Drew Bland 6-4, 6-2.

Prosser girls 5, Ellensburg 0

Singles: 1)Karina Acosta (P) d. Anna Winter 6-0, 6-1; Rachel Blount (P) d. Gillian Sigle-Hall 6-1, 6-1.

Doubles: Meagan Inions-Esther Parraga (P) d. Amitie Davis-Blake Johnson 6-3, 6-1; Kate Ashton-Jeemin Choi (P) d. Kiya Donson-Melissa Lopez 6-0, 6-3; Leslie Jacobo-Cally Chen (P) d. Alora Sulla-Zoe Ihrke 6-2, 5-7, 6-3.

Monday’s nonleague match

Prosser girls 3, Cascade (Leavenworth) 2

Singles: Karina Acosta (P) d. Kolby Hunt 6-2, 6-0; Molly Wiser (C) d. Rachel Blount 7-6 (7-5), 3-6, 7-4.

Doubles: Dorthy Espinosa-Meagan Evans (C) d. Esther Parraga-Lilianna Arroyo 6-1, 6-1; Kate Ashton-Jeemin Choi (P) d. Lily Keziah-Stella Johnson 6-2, 0-6, 7-5; Leslie Jacobo-Cally Chen (P) d. Olivia Cappellini-Xitlai Espinosa 6-1, 6-0.

 

SCAC

Granger boys 3, La Salle 1

Singles: Trennen Slade (G) d. Jared Ball 6-3, 6-1; Alvaro Campos (G) won by forfiet.

Doubles: Tommy Vargas-Joe Morrier (LS) d. AJ Cardenas-Adam Asher 6-2, 6-1; Josh Ramirez-Malik Cantu (G) won by forfeit.

La Salle girls 4, Granger 1

Singles: Naya Roettger (G) d. Emily Splawn 6-0, 6-0; Tracy Do (LS) d. Idaly Cardoza 6-0, 6-1.

Doubles: Vienne Morales-Izzy Alegria (LS) d. Cierra Middleton-Mya Rodriguez 6-3, 6-1; Courtney Standley-Reece Vetsch (LS) d. Karime Flores-Jasslyn Ramos 6-0, 6-0; Jocelyn Verhey-Emilie Mungia (LS) d. Destiny Alegria-Hannah Valenzuela 6-0, 6-1.

 

Highland boys 4, Zillah 1

Singles: Fernando Godoy (Z) won by forfeit; Highland won by forfeit.

Doubles: Luis Cobian-Joel Acosta (H) d. Wesley Avila-Samuel Santos 7-5, 5-7, 7-6 (2); Highland won by forfeit; Highland won by forfeit.

Highland girls 3, Zillah 2

Singles: Makilie Hernandez (Z) d. Anna Silva 6-0, 6-0; Jesica Robles (Z) d. Elizabeth Cox 6-0, 6-2.

Doubles: Emma Rassmussen-Taya Stonecipher (H) d. Mikayla Fernandez-Kaylin Torres 6-1, 6-1; Yakira Colin-Ruby Terreza (H) d. Celisse Cunningham-Alondra Sanchez 6-0, 6-2; Maddie Monson-Josie Diaz (H) d. Natalie Malzahn-Diana Cardenad 6-1, 6-1.

 

Goldendale boys 3, Naches Valley 2

Singles: Casey Brown (NV) d. Alden Bothamley 6-3, 6-4; Cody Farmer (G) d. Jackson Rienmuth 7-6 (7-5), 6-1.

Doubles: Dawson Mathes-Dalton Hiatt (NV) d. Brian Waddell-Avery Christensen 6-4, 7-5; Mark Blunt-Sam McCandless (G) d. Braden Stanton-Devin Neibuhr 6-1, 6-0; Sterling Beasley-Rogen Bothamley (G) won by forfeit.

Naches Valley girls 3, Goldendale 2

Singles: Amy Leonard (NV) d. Jenna Bradwell 6-0, 6-0; Taylor Beam (G) d. Hannah Flory 6-4, 6-3.

Doubles: Kelli Bighorn-Kristen Bighorn (G) d. Makenna Rowe-Johanna Simmons 6-1, 6-3; Emily Stout-Katie Stout (NV) Oliva Erland-Taylor Rising 6-2, 6-1; Sitlali Cortes-Kat Cartmell (NV) d. Ashley Bartkowski-Kinley Mitchell 6-3, 6-2.

 

GOLF

Nonleague

GRANDVIEW GIRLS INVITE

Late Monday Results

Team scores: Ephrata 404, Selah 437, Hanford 441, Richland 459, Prosser 478, Othello 508, Wapato 530, Toppenish 615, East Valley 620, Warden 648, Royal 649, Grandview 659, Zillah inc.

Medalist: Bella McDermott (H) 90.

Local highlights: Whila Ray (W) 100; Piper Lukas (S) 107; Jade Wold (S) 107; Bailey Watkins (S) 108; Lauren Jones (Z) 110; Lindsey Hefner (S) 115; Gabby Record (S) 116; Marin Bender (G) 118.