191101-yh-sports-districtcross-3.jpg

Yakima Herald-Republic file photo.

NACHES HEIGHTS — Selah's Shea Mattson and Ellensburg's Leah Holmgren both broke course records and Ellensburg swept the team titles at Saturday's Class 2A regional cross country meet at Apple Ridge Run.

Mattson and defending 2A state champion Eliason Kabasenche worked together in an effort to take down the 13-year-old course record of 14:54, but it was the Selah senior who powered away for the victory in 14:49 while Kabasenche followed in 15:05.

Holmgren repeated as regional champion and was pushed by sophomore teammate Kate Laurent as both dipped under the previous record of 17:59. Holmgren clocked 17:35 when Laurent seven seconds back.

Ellensburg's top-ranked girls were true to form, earning a 20-point victory over West Valley of Spokane, and Selah nabbed fourth place and a state berth with Nicole DeHerrera's third-place effort leading the way.

Ellensburg's boys had four runners in the top 14 and won by 14 points over Cheney. Selah will also have a double entry at state with the boys placing third.

The top four teams and first 28 individuals qualified for the state championships in Pasco next Saturday.

BOYS

Team scores: Ellensburg 61, Cheney 75, Selah 98, Pullman 108, Toppenish 125, Prosser 146, Wapato 181, East Valley 204, Ephrata 230, Othello 251, Quincy 318, Grandview 344.

Winner: Shea Mattson (Se) 14:49.

Local highlights: 4, Cooper Quigley (Se) 15:20; 6, Haiden Drury (T) 15:34; 8, Patrick Adkisson (Ell) 15:53; 9, Baylen Bean (Ell) 15:54; 11, Gabe Fjellstad (Ell) 16:12; 12, Lukkes Hultberg (Pro) 16:17; 14, Reese Braman (Ell) 16:19; 17, Kyle Parries (EV) 16:26; 19, Connor Deveny (EV) 16:27; 21, Cesar Loza (Wap) 16:28; 22, Jesus Virrueta (Wap) 16:29; 24, Andru Zepeda (Pro) 16:30; 26, Andrew Sandoval (T) 16:33; 27, Jackson Yates (Se) 16:34; 28, Jack Whitefoot (T) 16:36; 29, Ethan Denny (Pro) 16:37; 30, Isak Larson (Ell) 16:38; 35, Zachary Mathias (Ell) 16:53; 36, Gabriel Valdez (T) 16:53; 37, Jorge Morales (Gr) 16:56; 41, Sam Anderson (Se) 17:01; 42, Theo Dittmer (Ell) 17:02; 43, Eric Swedin (Se) 17:02.

GIRLS

Team scores: Ellensburg 39, West Valley-Spokane 59, Pullman 69, Selah 109, Ephrata 128, Wapato 166, Prosser 177, Othello 216, Grandview 258.

Winner: Leah Holmgren (Ell) 17:35.

Local highlights: 2, Kate Laurent (Ell) 17:42; 3, Nicole DeHerrera (Se) 18:20; 5, Rylee Leishman (Ell) 18:27; 6, Isabela Alvarado (Wap) 18:29; 7, Crystal Colin (Wap) 18:31; 18, Madison Thompson (Ell) 19:42; 22, Holly Fromherz (Ell) 19:52; 23, Kaleigh Dalrymple (Se) 19:55; 25, Elisa Wallace (Ell) 19:58; 27, Alex Hall (Ell) 20:08; 28, Nati VerMulm (Pro) 20:09; 30, Elizabeth Humberstad (Pro) 20:26; 32, Aryanna Gonzalez (Se) 20:35; 35, Charis Williams (Se) 20:59; 39, Jenna Bond (Se) 21:26; 40, Makayla Sauve (Se) 21:33; 43, Avery Hartman (Se) 21:53; 45, Cami Anderson (Pro) 22:07.

---

FOOTBALL

CWAC DISTRICT

TOPPENISH 34, EAST VALLEY 32: At Grandview, Manuel Felan's 11-yard touchdown run with 4:06 left gave the Wildcats the lead and Ricardo Gonzalez's interception stopped EV's go-ahead bid in the final minute.

EV's Tyler Stone ran for 212 yards and his second touchdown rallied the Red Devils to a 32-28 lead in the fourth quarter.

Isaac Perez passed for 195 yards with two scores and ran for 58 yards to lead Toppenish, which led 28-13 in the third period.

Toppenish's opponent in the CWAC-GNL crossovers has yet to be determined.

East Valley=7=6=13=6=—=32

Toppenish=0=20=8=6=—=34

EV — Tyler Stone 6 pass from Aiden Estill (Dillan Morrow kick).

Topp — Isaiah Ramirez 1 run (kick failed)

EV — Kevin Nguyen 60 pass from Estill (run failed)

Topp — Jesus Jimenez 8 run (Manuel Felan pass from Isaac Perez)

Topp — Matt Ramirez 45 pass from Perez (run failed)

Topp — Felan 34 pass from Perez (Perez run)

EV — Estill 7 run (run failed)

EV — Estill 3 run (Morrow kick)

EV — Stone 1 run (kick failed)

Topp — Felan 11 run (kick failed)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — EV, Stone 32-212, Estill 17-74, Alexander 2-4. Toppenish, Perez 7-58, I. Ramirez 15-75, Felan 3-43, Jimenez 3-40, M. Ramirez 3-76.

PASSING — EV, Estill 8-17-3-154. Toppenish, Perez 9-23-1-195.

RECEIVING — EV, Ramirez 4-69, Hooper 2-19, Nguyen 1-60, Stone 1-6. Toppenish, Jason Grant 4-96, Nick Garza 2-7, M. Ramirez 2-58, Felan 1-34.

---

OTHELLO 13, SELAH 10: At Grandview, Rollin Levon's touchdown run in the third quarter put the Vikings ahead 10-7, but the Huskies rallied with two field goals, including the 40-yard winner as time expired.

Selah's opponent in Week 10 hasn't been decided yet. No other details were available.

---

GIRLS SOCCER

CBBN

DAVIS 3, WEST VALLEY 2: At Davis, Alexis Olivas and Itzel Islas had a goal and assist apiece as the Pirates locked up fourth place in Saturday's league finale.

Davis (8-8) will host No. 5 seed West Valley (5-9) in a district play-in match on Tuesday at 3 p.m.

In other CBBN action Saturday, Sunnyside edged Eisenhower 2-1 and Eastmont clipped Moses Lake 4-3.

Eisenhower will play at Moses Lake in Tuesday's other district play-in game.

First half: 1, Davis, Alexis Olivas (Itzel Islas), 13:00; 2, Davis, Islas, 38:00.

Second half: 3, Davis, Arlene Mendez (Olivas), 50:00; 4, WV, Shannon Curtis, 60:00; 5, WV, Gracie Brownell, 72:00.

Saves: Isabella Huarte (D) 6, Izzy Roberts (WV) 6.

---

SCAC DISTRICT

LA SALLE 7, CONNELL 0: At Marquette Stadium, Gillian Martin scored another hat trick to lead the unbeaten Lightning in a first-round district match.

La Salle (15-0) could punch its ticket back to the 1A state tournament with a win over Cle Elum in Tuesday's district semifinal.

First half: 1, La Salle, Gillian Martin (Ellie Larsen); 2, La Salle, Lily Lancaster; 3, La Salle, Martin.

Second half: 4, La Salle, Martin (Kendall Moore); 5, La Salle, Moore; 6, La Salle, Larsen (Moore); 7, La Salle, Bella Stephens (Alaina Heneghen).

---

CLE ELUM 2, ROYAL 0: At Royal, Grace Jackson assisted on Grace Terrill's first-half goal and then knocked one in herself in the 70th minute in the first-round match.

Goalkeeper Meadow Stone made three saves in the shootout for Cle Elum (13-4), which advances to the semifinals and will play at La Salle on Tuesday.

First half: 1, CE, Grace Terrill (Grace Jackson), 13:00.

Second half: 2, CE, Jackson, 70:00.

Saves: Meadow Stone (CE) 3, Samantha Fitzhugh (R) 1, Chenoa Louie (R) 6.

---

HIGHLAND 3, WARDEN 1: At Highland, Denise Pimentel scored twice to propel the Scotties into the district semifinals.

Highland (13-4) will play at Wahluke on Tuesday with a state berth on the line.

First half: 1, Denise Pimentel (Gaby Gutierrez), 20:00; 2, Pimentel (Jackie Naranjo), 27:00.

Second half: 3, Warden, Aaliagh Escamilla (PK), 47:00; 4, Highland, Naranjo (Pimentel) 51:00.

Saves: Brecka Erdmann (H) 5; Carolina Arceo (H) 6.

---

WAHLUKE 2, NACHES VALLEY 1: At Wahluke, Faith Hahn-Landis scored for the Rangers in the 75th minute, but the East's top seed on for the first-round victory.

Torrie Hoover assisted on the goal and Tanara Ziebach finished with five saves for the Rangers, who finished the season with a 7-8-2 record.

First half: 1, Wahluke, 37:00.

Second half: 2, Wahluke, 62:00; 3, NV, Faith Hahn-Landis (Torrie Hoover), 75:00.

Saves: Tanara Ziebach (NV) 5.

--

VOLLEYBALL

GREATER COLUMBIA

SUNNYSIDE CHRISTIAN 3, TROUT LAKE 1: At Trout Lake, Grace Van Belle and Ella Alseth combined for 33 assists and 26 digs as the Knights wrapped up league play at 6-2 with a 25-17, 23-25, 25-23, 25-21 victory on Thursday.

SC highlights: Brooklon Struikmans 21-22 serving, 4 aces, 5 kills, 12 perfect passes, 21 digs; Sydney Banks 11-14 serving, 4 aces, 11 kills, 6 pp, 26 digs; Jenna Andringa 11-12 serving, 2 aces, 4 kills, 14 digs; Haylie Wolters 10-11 serving, 3 aces, 5 kills, 9 digs; Grace Van Belle 18-18 serving, 1 ace, 16 assists, 13 digs; Ella Alseth 6-7 serving, 17 assists, 13 digs; Kylie Tolman 9-11 serving, 1 ace, 7 kills, 7 digs; Breya Faber 12 pp, 17 digs; Brea Rip 3-3 serving, 3 pp.