SCH-Selah-EastValley-YH-042518-14.JPG

Action from the CWAC boys soccer match-up between East Valley and Selah at East Valley High School in Yakima, Wash. on Tuesday, April 24, 2018. Selah defeated East Valley 3-0. (Jake Parrish, Yakima Herald-Republic)

ELLENSBURG, Wash. — Breaking out with all three goals in the second half, Selah defeated Ellensburg 3-1 to capture the program’s first league title in boys soccer on Thursday.

Marco Mereu, Nicolas Hernandez and Andrew Hall scored goals for the Vikings, who finished 8-1 in league and a game ahead of East Valley and Toppenish, which fell to Grandview 4-1 on Thursday.

Selah (12-2-1 overall) will have the No. 1 seed for next week’s district tournament and will host a semifinal match on May 4.

First half: No scoring.

Second half: 1, Selah, Marco Mereu (Brandon Vallejo); 42:00; 2, Selah, Nicolas Hernandez (Keegan Morford), 51:00; 3, Ellensburg, 80:00; 4, Selah, Andrew Hall (Brian Vasquez), 81:00.

Saves: Amedeo Flores-Pimentel (S) 3, Ellensburg 4.

EAST VALLEY 1, QUINCY 0 (SO): At Quincy, the Red Devils prevailed 4-2 in a shootout to edge out the Jackrabbits in their regular-season finale.

East Valley (7-2 league, 11-3-2 overall) earned the No. 3 seed and will host Ephrata in the opening round of districts on Tuesday.

First half: No scoring.

Second half: No scoring.

Shootout: East Valley 4 (Alex Lopez, Rafael Cuevas, Fabian Kirby, Christian Gordon), Quincy 2 (Jose Lopez, Jordie Coronel).

Saves: Amador Sanchez (EV) 4, Tyson Beaumont (Q) 1.

GRANDVIEW 4, TOPPENISH 1: At Toppenish, Anthony Gonzalez scored twice and Pedro Villanueva and Alex Benitez scored a goal each for the Greyhounds.

Diego Cuevas posted nine saves for Grandview, which will have the No. 4 district seed and will host No. 5 Quincy on Tuesday in the first round of district.

First half: 1, Grandview, Anthony Gonzalez, 2:00; 2, Grandview, Pedro Villanueva, 20:00.

Second half: 3, Grandview, Gonzalez, 62:00; 4, Toppenish, Rivaldo Ceja, 76:00; 5, Grandview, Alex Benitez, 78:00.

Saves: Diego Cuevas (G) 9, Alex Villafan (T) 7.

SOFTBALL

CWAC

SELAH 18-21, GRANDVIEW 0-1: At Selah, Taryn Mathews was 4 for 4 with two doubles, a triple, three runs, and five RBI in game one and Sydney Wells was 3 for 3 with a triple, solo home run, seven runs, and four RBI on the day for the Vikings.

Selah (14-0) hosts White River on Monday.

Game 1

Grandview 000 00 — 0 1 1

Selah 466 2x — 18 12 1

Alaniz, and Padgham; Tipton, and Ice.

Highlights: Emily Tipton (S) 8 K; Sydney Wells (S) 2-2, 4 runs, RBI, HR; Kayle Ice (S) 1-2, 2 runs, RBI, 2b; Katie Noble (S) 1-2, 3 runs, RBI; Taryn Mathews (S) 4-4, 3 runs, 5 RBI, 2 2b, 3b; Lizzy Hull (S) 2-2, 3 RBI; Bree Terrill 2-3, 2b, 3b.

Game 2

Grandview 000 1 — 1 3 1

Selah (11)50 5 — 21 14 2

Mendoza, and Padgham; Tipton, Cousins (4), and Ice.

Highlights: Sydney Wells (S) 1-1, 3 runs, 3 RBI, 3b; Kayle Ice (S) 2-2, 4 runs, 2 RBI, 2 3b; Katie Noble (S) 1-2, 2 runs, 3 RBI; Gracie Hull (S) 1-1, run, RBI, 3b; Ryan Hutchison (S) 3-4, 3 RBI; Alysa Cousins (S) 3-4, 2 run; Lizzy Hull (S) 1-2, 3 RBI.

SCAC

NACHES VALLEY 14-16, ZILLAH 5-6: At Naches Valley, Megan Davis was 6 for 8 with two doubles and nine RBI and Katrina Johns was 7 for 7 with three doubles, a solo homer, and six RBI on the day for the Rangers.

Naches Valley (5-7) hosts La Salle on Saturday.

Game 1

Zillah 001 121 0 — 5 14 2

Naches Valley 240 602 x — 14 19 0

Kibbe, Robillard (6), and Place; Fridley, and Gunter, Kyle-Reini (5).

Highlights: Megan Davis (NV) 3-4, 2 2b, 4 RBI; Katrina Johns (NV) 3-3, 2 RBI, 3 2b; Audrey Kime (NV) 3-3, 2 RBI, HR; Sydney Coyne (NV) 2-3, 2 RBI; Olivia Smith (Z) 2-3, RBI; Madison Grenz (Z) 1-4, 2-run HR.

Game 2

Zillah 300 36 — 6 14 1

Naches Valley 543 31 — 16 20 1

Kibbe, Gauley (5), and Place; Fridley, Kime (5), and Gunter, Kyle-Reini (4).

Highlights: Katrina Johns (NV) 4-4, 4 RBI, HR; Megan Davis (NV) 3-4, 5 RBI; Cheyenne Breshears (NV) 3-3, RBI; Lacee Fridley (NV) 2-3, RBI; Jaycie Husted (Z) 3-4; Erin Gauley (Z) 3-3, 2 RBI.

NONLEAGUE

CLE ELUM 17, CONNELL 3: At Connell, Bricky McBride hit a grand slam, Natalya Lombardi hit a two-run home run, and KeMesha Howard had 11 strikeouts as the Warriors defeated Connell to improve to 12-0 on the season.

Cle Elum, which travels to Goldendale on Saturday.

Cle Elum 426 50 — 17 15 2

Connell 003 00 — 3 4 6

Howard, and Lombardi; Smith, Andrewjelski (4), and Egbert.

Highlights: Bricky McBride (CE) grand slam; Anna Kelly (CE) HR, 6 RBI; Natalya Lombardi (CE) 2-run HR; Katelyn Nass (CE) 4 RBI; KeMesha Howard (CE) 11 K, 2 ER; Emily Lussier (CE) 2 hits, RBI.

BASEBALL

NONLEAGUE

ZILLAH 5, BREWSTER 3: At YVC, Ben Kibbe had 10 strikeouts and Ryan Hernandez went 2 for 3 with two RBI to lead the Leopards.

Zillah (14-4 overall) will host a yet-to-be-determined opponent in the first round of districts on May 8.

Brewster 000 020 1 — 3 6 2

Zillah 300 011 x — 5 8 0

Qureny, and Logan; Kibbe, Greene (7), and Hernandez.

Highlights: Ben Kibbe (Z) 10 K; Ryan Hernandez (Z) 2-3, 2 RBI; Eric Greene (Z) 3-3.

TRACK AND FIELD

CBBN

AT WEST VALLEY

BOYS

Team scores: Eisenhower 80, Davis 65; Eisenhower 78, West Valley 67; West Valley 90, Davis 55; Davis 76, Eastmont 69; Eisenhower 94, Eastmont 51; West Valley 79, Eastmont 66.

Local highlights

100: Cameron Willey (WV) 11.22. 200: Willey (WV) 22.87. 400: Moise Cook (E) 51.79. 800: Jonas Price (E) 2:02.61, Rogelio Mares (E) 2:03.22. 1600: Alfonso Cuevas (E) 4:43.78. 3200: Price (E) 9:58.98. 110H: Jesus De La Torre-Aguilar (D) 15.91. 300H: Stephen Farris (WV) 41.84. 4x100: Eisenhower 45.32. 4x400: Eisenhower 3:32.07, West Valley 3:33.68.

Shot: Nick Haviland (WV) 45-4. Disc: Seneca Binauea (D) 123-0. Jav: Dylan Greene (WV) 154-5. HJ: De La Torre-Aguilar (D) 6-2, Drew Reyes (E) 6-0. PV: De La Torre-Aguilar (D) 13-0, Benjamin Parsons (D) 12-6. LJ: Edward Ramos (WV) 19-8. TJ: Francisco Mercado-Hernandez (D) 42-1.

GIRLS

Team scores: Eisenhower 93, Davis 54; Eisenhower 94, West Valley 55; West Valley 84, Davis 53; Eastmont 103.5, Davis 42.5; Eastmont 87, Eisenhower 63; Eastmont 89, West Valley 55.

Local highlights

100: Shannon Curtis (WV) 12.96. 200: Curtis (WV) 26.84. 400: Olivia Holmes (D) 59.38, Erica Simison (E) 1:02.06. 800: Sophia Abb (E) 2:28.43, Grace Gerardi (D) 2:30.26. 1600: Abb (E) 5:24.26, Simison (E) 5:24.42, Lilly Fetzer (WV) 5:28.72. 3200: Molly Stephenson (E) 13:29.27. 100H: Kaitlyn Ditter (E) 15.68. 300H: Curtis (WV) 49.98. 4x100: West Valley 50.78. 4x200: Davis 1:55.08. 4x400: Eisenhower 4:18.04.

Shot: Kahlani Schloss (D) 33-11. Disc: Schloss (D) 123-4, Makenna Helseth (E) 102-3. Jav: Kelly Martin (D) 100-6. HJ: Ditter (E) 5-2. PV: Pia Rothermund (WV) 8-0.

CWAC

AT TOPPENISH

BOYS

Team scores: Wapato 74, Quincy 68; Toppenish 74, Wapato 66; Toppenish 73, Quincy 63; Quincy 71, Grandview 64; Wapato 73, Grandview 62.

Local highlights

100: Chris Grant (T) 11.76. 200: Manuel Delgadillo (W) 23.90. 800: Anthony Sanchez (T) 2:03.24. 1600: Adrian Benitez (G) 4:57.11. 3200: Jesus Virrueta (W) 11:20.99. 300H: Wilber Perez (T) 42.42. 4x400: Wapato 3:40.93.

Disc: Daniel Trejo-Sanchez (T) 115-0. PV: Ricardo Abarca (G) 13-0. LJ: Abarca (G) 20-2. TJ: Delgadillo (W) 41-7.

GIRLS

Team scores: Wapato 79, Quincy 55; Wapato 101, Grandview 29; Quincy 80, Grandview 43; Quincy 77, Toppenish 44; Wapato 83, Toppenish 37.

Local highlights

100: Selene Alvarez (T) 13.68. 200: Lakota Miller (W) 27.46. 400: Ashtynn Husted (W) 1:07.12. 1600: Janealle Sutterlict (W) 5:57.32. 3200: Doreen Dogsleep (W) 14:53.09. 300H: Andrea Laurean (G) 51.36. 4x100: Toppenish 54.92. 4x200: Wapato 2:01.98. 4x400: Wapato 4:30.56.

Shot: Micayla Wallahee (T) 39-0. Disc: Wallahee (T) 111-2, Estrella Pulgarin (W) 105-2. LJ: Madicin Vivette (W) 14-0.5. TJ: Patricia Hickey (W) 31-4.

AT ELLENSBURG

BOYS

Local highlights

100: Trent Smith (EV) 11.60. 200: Smith (EV) 23.86. 800: Patrick Adkisson (Ell) 2:10.82. 3200: Reese Braman (Ell) 10:55.29. 110H: Taliesin Tenerelli (Ell) 17.52. 4x100: East Valley 45.57.

PV: Henry Donahue (Ell) 13-3, Wyatt Hillemann (Ell) 12-0. LJ: Kenneth Lewis (EV) 19-9.5. TJ: Kevin Nguyen (EV) 39-2.

GIRLS

Local highlights

100: Tia Hill (Ell) 12.66, Elexis Hollis (Ell) 12.94. 200: Caitlyn Cheney (Ell) 27.36. 400: Audrey Piacsek (Ell) 59.15, Alana Newborn (EV) 1:02.12. 800: Uhuru Hashimoto (Ell) 2:31.95. 1600: Leah Holmgren (Ell) 5:17.83, Hashimoto (Ell) 5:28.11. 3200: Emily Dittmer (Ell) 12:30.79. 100H: Hill (Ell) 15.54, Aubrie Meadors (EV) 15.81. 300H: Hill (Ell) 45.05, Aleyna Quiroz (EV) 48.06. 4x100: Ellensburg 49.98, East Valley 50.72. 4x200: East Valley 1:48.96. 4x400: Ellensburg 4:26.60.

Shot: Avery Fisk (Ell) 36-4.5. Disc: Fisk (Ell) 110-6. Jav: Spencer Green (Ell) 96-8. LJ: Meadors (EV) 16-7. TJ: Grace Oldham (Ell) 34-7.75.

AT OTHELLO

BOYS

Team scores: Selah 89, Prosser 56; Selah 95, Othello 50; Othello 82, Prosser 63.

Local highlights

100: Jon Watkins (S) 11.76. 200: Paul Hudak (P) 23.97. 110H: Levi VerMulm (P) 17.07. 300H: VerMulm (P) 42.73, Josh Steiner (EV) 42.95. 4x100: Selah 45.00. 4x400: Selah 3:43.72.

Shot: CJ Ramos (S) 46-10.5, Skylar Rayburn (S) 46-8.5. Disc: Ramos (S) 135-3. HJ: Oliver Davis (P) 6-0. PV: Michael Wiedler (S) 12-0. TJ: Will Thompson (P) 39-1.5.

GIRLS

Team scores: Selah 84, Prosser 65; Selah 117, Othello 29; Prosser 112, Othello 33.

Local highlights

100: Olivia Martin (S) 12.83. 200: Martin (S) 26.17, Emily Moon (P) 26.33. 400: Moon (P) 1:01.11, Isabelle Moultray (S) 1:02.03. 100H: Tess Dietrich (S) 17.35. 300H: Natalia VerMulm (P) 50.36. 4x100: Selah 53.43. 4x200: Prosser 1:51.64. 4x400: Selah 4:25.24.

Shot: Abby Rodriguez (P) 37-5. Disc: Elena Fresco (S) 90-4. HJ: Halle Hull (S) 4-8. PV: Martin (S) 9-6, Natalia VerMulm (P) 9-0.

TENNIS

CBBN

Moses Lake boys 4, Davis 3

Singles: Canon Gregoire (ML) d. Zach Bethel 6-0, 3-6, 6-4; Jason Borges (D) d. Josh Banda 6-0, 6-2; Carlos Zavala (D) d. Mark Fedorchuk 6-2, 6-2; Tyler Wiseman (ML) d. Ono Vasquez 6-4, 3-6, 6-2.

Doubles: Jed Young-Austin Hyer (ML) d. Hayden Tweedy-Shawn Calkins 6-3, 6-3; Dylan Roylance-Matthew Zimmer (ML) d. Joey Padron-Mason Dominguez 7-6, 6-1; Luis Giles-Dario Lopez (D) d. Zach Henninger-Dricher Von Gesulga 6-2, 6-2.

Davis girls 6, Moses Lake 1

Singles: Katarina Platt (D) d. Cora Bruneel 6-4, 4-6, 10-3; Jordyn Hilton (D) d. Sara Mengist 6-2, 6-4; Trinity Willsey (D) d. Mikena Loutherback 6-0, 6-0; Saige Roylance (ML) d. Marlen Hernandez 6-3, 6-1.

Doubles: Molly Monahan-Hannah Whitmer (D) d. Allison Davis-Kat Cooper 6-2, 6-1; Rylee Kappenman-Fiona Naughton (D) d. Alayna Cole-Caitlyn Loyd 6-1, 6-2; Nataly Torres-Maddie Valdez (D) d. Daniel Valdivia-Kylee Christee 6-1, 6-2.

Eisenhower girls 6, Sunnyside 1

Singles: Ashlee Maldonado (S) d. Sara Gonzalez 2-6, 6-4, 6-0; Kylee Lombness (E) d. Alexis Rodriquez 1-6, 6-3, 6-3; Lucia Cuevas-Ramos (E) d. Mariana Garcia 6-1, 6-3; Marinna Sanchez (E) d. Hellen Palma 6-4, 7-6

Doubles: Dayja Sanchez-Eyleen Hurtado (E) d. Olivia Chavez-Yulianna 6-7, 7-6, 6-2; Alicia Garcia-Jarely Aragon-Ramirez (E) d. Julia Olmedo-Erika Santiago 6-0, 6-1; Angela Gonzalez-Maria Sedano (E) d. Vivian Ramos-Natalia Becho 6-3, 5-7, 6-4.

SCAC

Naches Valley boys 5, Cle Elum 0

Singles: Casey Brown (NV) d. Karver DeWitt 6-1, 6-4; Kyler Tripp (NV) d. Neiko Bennett 6-4, 6-7, 7-6.

Doubles: Dawson Mathes-Dalton Hiatt (NV) won by f.; Manny Canseco-Jackson Reinmuth (NV) won by f.; Braden Stanton-Miguel Torres (NV) won by f.

Record: Naches Valley 8-3.

Naches Valley girls 5, Cle Elum 0

Singles: Mechelle Busey (NV) d. Marissa Wolf 8-6, 6-3; Amy Leonard (NV) d. Amanda Carl 6-0, 6-0.

Doubles: Simranjett Kaur-Katie Stout (NV) d. India Briggs-Chris Black 6-3, 6-1; Makenna Rowe-Johanna Simmons (NV) d. Peyton Ryan-Haley Maldonado 6-1, 6-3; Isabelle Cuevas-Kathrine Cartmell (NV) d. Emma Fedina-Mckinlay Brawley 6-1, 6-0.

Record: Naches Valley 11-0.

GOLF

CBBN

GIRLS POD NO. 5

Team scores: Wenatchee 407, Davis 411, West Valley 437, Eastmont 441, Sunnyside 507, Moses Lake inc., Eisenhower inc.

Medalist: Cassie Kim (D) 75. At Three Lakes.

Local highlights: Allie Fay (WV) 104, Courtney Stratton (WV) 108, Gisselle Martinez (WV) 109, Gigi James (D) 110, Hannah Meister (D) 112, Kiana Hellerer-Gomez (S) 114.

CWAC

GIRLS

Team scores: Othello 488, Toppenish 538, East Valley inc.

Medalist: Morgan Baum (EV) 77. At Yakima Country Club.

Local highlights: Koral Smartlowit (T) 116, Lydia Dockins (EV) 127.