GLF-GLH-Static-2017

Yakima Herald-Republic file

BASKETBALL

Yakima Valley AAU

THREE RIVERS SPRING LEAGUE

Results, April 6-7

1st Grade Boys: Ki-Be Bears-Torres 10, Sunnyside Grizzlies 8; Sunnyside RedStorm 32, Lower Valley Warriors 14.

2nd Grade Boys: Grandview Monstars 18, SunKings-Wapato 15; Triple City Ballers 15, Sunnyside Sonics 0.

2nd Grade Girls: Sunnyside Heat 16, Grandview Lil Lady Hounds 11.

3rd Grade Boys: Toppenish Wildcats 17, T-Town Toppenish 12; 509 Ballerz-Sunnyside 28, Junior Sonics–Yakima 8.

3rd Grade Girls: Wapato Thunder 37, Yakima Lady Warriors 0; Grandview Little Hounds-Rodriguez 14, Dub City Wapato 8; Sunnyside Lil Hoopsters 15, Ki-Be Bears-Mendoza 0; Hurricane Ballers-Yakima 16, Granger Little Spartans 11.

4th Grade Boys: Selah Pepper 30, Wapato Shadow Wolves 22; Ki-Be Bears 28, Highland Scotties 8; Union Gap Mighty Eagles 15, Mabton Mighty Viks 0; Wapato 15, Triple B-Sunnyside 0.

4th Grade Girls: Lil HawkTown Ballerz 17, Grandview Storm 6; Yakama Bumblebees 19, Toppenish Lady Wildcats 10.

5th Grade Boys: Wapato-Wapsheli 31, East Valley Daredevils 30; Yakima Wildcats 34, Toppenish Junior Wildcats 28; Yakama Spurs 25, Yakima Eclipse 8.

5th Grade Girls: Cougar Nation White Swan 27, Granger Raptors 17; Yakima Wildcats 15, Granger Spartans 0.

6th Grade Boys: Zillah Boys 57, 509 Insanity-Alvarez 15; Wapato Hawk Town Ballerz 46, Team Dime-Granger 18; Union Gap Sonics 54, Grandview Greyhounds 29; Yakima Squires 39, Naches 25.

6th Grade Girls: Lady Wildcats-Toppenish 50, Vikings-Selah 17; HD Basketball-Yakima 22, Naches Relentless 20.

7th Grade Boys: Valley Surge 35, Selah Pepper 28; Amongst Greats Burkhead (TC) 59, Taylor Strong-East Valley 26; 509 Grizz 45, Wapato Warriors 44; Naches 38, Highland Scotties 20; Amongst Greats JL (TC) 48, Grizzlies-Sunnyside 29.

7th Grade Girls: Bomb Squad 56, Yakima Hoop Queens 8.

8th Grade Boys: Wapato Shadow Wolves 56, White Swan Cougar Nation 29; Big River Pasco 37, The Royals-Yakima 27.

JV Boys: Wapato JV 76, Yakama Spurs 25.

High School Varsity Boys: Granger High School 73, Wapato High School 69; Toppenish Wildcats 83, Ike Boys Basketball 34; White Swan 60, Grandview High School 58; Riverview High School 48, Mabton Vikings 38.

High School Varsity Girls: Grandview Starzz 46, Mabton 36; Quincy High School Black 52, Davis High School JV 44; White Swan 59, Chiawana 55; Highland Scotties 55, White Swan Lady Cougars 24; Davis High School Varsity 42, Granger Lady Spartans 36; Kittitas Yotes 57, Quincy High School Black 31; Zillah Leopards 61, Selah Vikings 27.

 

BOWLING

Nob Hill Bowl

No-Wo-To: Marie Westbrook 485; Arletta Loucks 468; Ruth Pleasants 452; Donna Barr 452. HA-Shaffer 167. L-(tie) The 4’M’s 30-22, Old Broads 30-22.

Good Time Rollers — Men: John Nelson 638 (253, 217); Doug Hartshorn 634 (289); Steve Sybouts 625 (213, 227). Women: Samantha LaClair 513; Sherree Mickelson 504; Maurene Byers 491. HA-Duncan 207, LaClair 169. L-Sandlot.

Thursday Seniors — Men: John West 648 (233, 226); Jim Rein 599 (235, 202); Larry Rathjen 583 (209). Women: Gloria Fernandes 467; Jane Hartinger 467; Amelia Epperson 442. HA-Schimschat 200, Fernandes 157. L-Adjustables 35.5-20.5.

Thursday Nite Swingers — Men: Josh Chism 488; Alan Freauf 471; Rick Fry 449. Women: Tiffany Huard 481; Terry Sunderland 451; Rachel Chavez 446. HA-Freauf 160, C. Sunderland 172. L-Glitter Balls 22-2.

Ladies Star Classic: Lisa Pitner 568 (227); Nona Cook 543 (210); Lori Busby 536; Lisa Ryals 528 (234); Jerry Hill 501 (211). HA-Cook 177. L-Three Friends (Nita Mochel, Jan Vivian-Barb Rogers).

BAASMD — Men: Doug Fulp 673 (244, 258); Steven Duncan 665 (215, 255); Mel Burton Jr. 615 (206, 221). Women: Lisa Skiffington 683 (226, 234, 223); Lisa Ryals 540 (203); Ronnie Hammond 520. HA-Gilcher 217, Skiffington 203. L-Tap That (Lisa Skiffington, James Pitt, Mel Burton Jr., Steven Duncan).

Jr. Stars — Boys: Tyler Ficek 594 (245, 205); Chevy Nowlin 591; Ben Hoxie 582 (237, 203). Girls: Lexy Santiago 434; Samantha Hugill 426; Kitty McKinney 400. HA-Ficek 191, (tie) Hugill 158, Santiago 158. L-Gan Monkey Jr. 39-9.

Commercial: Jack Leeper 729 (257, 235, 237); Nick Gyles 649 (235, 235); Ben Thomas 639 (226, 222). HA-(tie) Gyles 218, Abhold 218. L-Dirty Words.

 

Valley Lanes

Sunny Valley Mixed — Men: Jaime Sarmiento 555; Juan Pacheco 523; Ricky Flett 479. Women: Judy Brulotte 466; Valerie Yarnell 441; Sheri Coder 429. HA-Sarmiento 175, Brulotte 158. L-Gutter Gals 16.5-7.5.

Superbowl — Men: Marcus Schaneman 694 (214, 258, 222); Rob Colley 676 (236, 248); Dave Huth 664 (201, 269). Women: Stephanie Luke 570 (208); Donna Lallashute 491; Judy Brulotte 485. HA-Rice 215, Luke 186. L-Lamps 172-78.

Coffee Trio: Sue Rice 537; Diane Turley 514; Sharon Schinkelshoek 467. HA-Rice 162. L-Seahawk Girls 34-18.

Commercial: Tanner Schaneman 637 (257, 227); Dusty Fox 617 (227); Brett Kunert 598 (201). HA-Schaneman 215. L-The Beginners 114.5-60.5.

Valley Lanes Jr’s: Dylan Clampitt 552 (241); Sydnee Colley 486; Kayecee Colley 422. HA-Clampitt 170, S. Colley 159. L-Team 7 22-2.

Lower Valley Scratch — Men: Rob Rice 979 (278, 239, 247, 215); Tanner Schaneman 889 (258, 247); Danilo Hernandez 869 (207, 233, 225, 204). Women: Rose Hudson 772 (227, 203); Gena Stephenson 715 (203); Marcy Carl 660 (200). HA-Rice 216, Luke 182. L-High Rollers 114.5-60.5.

 

GOLF

Apple Tree

MEN’S DIVISION

Kickoff Shamble, April 6

1, Jeff Heil-Casey Fewkes-Jeff Strausz-Mike Cronin 187; 2, Ray Knotts-Ron Ball-Anthony Acob-Jim Richartz 189; 3, Mark Donahue-Mike Cingle-Butch Lenberg-Andy Boen 192; 4, Mike Schlosser-Pete Pitzer-Mac Williams-Nick Gray 193; 5, (tie) Alan Walania-Jakob Vetsch-Jack Shaw-Don Snipes 196, John Harris-Jeff Vancil-John Borton-Stan Hixson 196.

Gross & Net, April 6

First Flight — Gross: 1, John Harris 73; 2, (tie) Kelly Holwegner 75, Mark Donadue 75, Mike Schlosser 75. Net: 1, Rob Schefter 67; 2, Alan Walania 68; 3, Steve Crow 69.

Second Flight — Gross: 1, Casey Fewkes 76; 2, Ron Ball 77; 3, Steve Hargreaves 78. Net: 1, Mac Williams 65; 2, Travis Vanderpool 66; 3, Mike Cingle 67.

Third Flight — Gross: 1, Anthony Acob 79; 2, Pete Pitzer 80; 3, Jim Gagoush 82. Net: 1, (tie) Randy Ammerman 64, Jack Shaw 64; 3, John Borton 66.

Fourth Flight — Gross: 1, (tie) Gary Wilson 87, Jim Milton 87, Stan Hixson 87. Net: 1, Mike Cronin 59; 2, Jim Richartz 62; 3, Andy Boen 64.

 

Mount Adams

MEN’S DIVISION

Bestball, April 6

Gross: 1, TJ Inions-Eric Inions 70; 2, Shawn Phelps-Ray Wolverton 74; 3, Ben Comer-Dave Story 76.

Net: 1, Dexter Rogers-James Rogers 62; 2, Doyle Wilson-Mike Pollock 65; 3, Dan Story-Tyler Story 67.

KP’s: George Geffe, Hole No. 8, 39”; Ben Comer, Hole No. 18, 7’0”.

Pick Your Pro, April 11

1, Ron Eakin-Justin Thomas 138; 2, (tie) Ron Eakin-Dustin Johnson 140, Chon Torres-Justin Thomas 140; 4, Chon Torres-Dustin Johnson 142; 5, (tie) Ron Eakin-Justin Rose 143, Ron Smith-Jordan Spieth 143, Chon Torres-Rickie Fowler 143; 8, Tony Washines-Patrick Reed 144.

WOMEN’S DIVISION

Net Plus Putts, April 10

Betty Carl 109.

 

SunTides

WOMEN’S DIVISION

Throw Out Par 3’s, April 10

Low Gross: Kristy Little 86.

Low Net: Karin Kohls 64.

First Flight — Gross: 1, Kristy Little 64; 2, Shaun Abbott 69. Net: 1, Karin Kohls 50; 2, Denise Helms 55.

First Flight — Gross: 1, Sandi Morris 80; 2, Mary Egan 81. Net: 1, EJ Angotti 50; 2, Pat Mosley 55.

 

Westwood West

WOMEN’S DIVISION

Throw Out Par 5’s, April 10

A Division: 1, Paula Bush 35; 2, (tie) Cathy Kehm 38, Pam Kingsboro 38.

B Division: 1, Paula Redd 38; 2, (tie) Trudy Ledwich 39, Yolanda Fulgham 39.

C Division: 1, Claudia Rohlfs 38; 2, Janie Richartz 43.

COUPLES DIVISION

Bestball, April 4

1, Lee & Paula Bush-Ron Monholland-Nancy Johannson 39; 2, Tom & Cathy Kehm-Delores Decoto-Diane Vilhauer 43.

 

Yakima Country Club

WOMEN’S DIVISION

All 18 Holes, April 9

Low Gross: Betty Gilmore 94.

Low Net: Barbara Walkenhauer 78.

First Flight — Gross: Terri Schaake 96. Net: Sally Berreth 80.

Second Flight — Gross: Cindy Houser 100. Net: Bonnie Prediletto 80.

Third Flight — Gross: Jan Mendenhall 112. Net: Barbara Heinzen 83.

 

Yakima Elks

MEN’S DIVISION

Chapman, April 6

Gross: Greg Lybeck-Derek Wood 69; Dusty Frontis-Aaron Adams 70; (tie) Daniel Gavic-Kyle Sager 74, Heath Reeves-Max vonZimmerman 74; Dan Marples-Steve Slaven 78.

Net: Lowell Leonard-Gene Newland 67; (tie) Jim Rowland-Al Rouse 69, Randy Meloy-Brett Sheffield 69, Earl Bellegante-Chris Jewett 69; (tie) Ken Tull-Janoah Nicholls 70, Tony Whitley-Kevin McKay 70.

Best 17, April 10

Gross: George Pechtel 69; (tie) Ron Eakin 72, Joel Elder 72.

Net: Tony Whitley 60; Al Rouse 61.

2-Man Bestball, April 10

Gross: (tie) George Pechtel-Billy Krapf 71, Joel Elder-Troy Wilmoth 71.

Net: Joel Elder-Tony Whitley 62.

WOMEN’S DIVISION

Odd or Even, April 4

First Flight — Gross: Susie DeShaw 39. Net: Chris Hall 32.5.

Second Flight — Gross: Dorothy Brink 53. Net: Lo Donaldson 41.5.

Third Flight — Gross: Torrie Melton 52. Net: Judy Stone 36.

Mutt & Jeff, April 11

First Flight — Gross: Shelly Yarbrough 41. Net: Janet Hall 40.

Second Flight — Gross: Marlene O’Halloran 47. Net: Janet Bassell 36.5.

Third Flight — Gross: Dorothy Brink 49. Net: Ruth Wilkins 38.