Honors

The following local students were named to the Montana State University Spring honor roll:

Cle Elum – Mitchell Burrows

Ellensburg -  Benjamin Bottcher, Ryland Higdon, Troy Morris, Samuel Shissler

Prosser – John Hanlon

Selah – Brendan Stewart

Yakima – Madison Alderman, Chloe Goyette, Kyrsten Wolterstorff

Spokane Falls Community College 2017 Spring honor roll:

Ellensburg — Garrett Hull, Cody Woodward, Gese Gruber

Selah — Dustin Yates

Spokane Community College 2017 Spring honor roll:

Prosser — Kiora Steinbock

Yakima — Erika Palmer, James Swanson, Sean Singco

Zillah — Derrick Phelps

President’s List

• Ellensburg — Morgan Shiver named to the President’s List at the University of Alabama

Dean’s List

• Yakima — Georgia Gempler named to Dean’s List at Macalester College; Kathleen Heinlen named to the Dean’s List at the University of New Haven

• Nicholas Whites of Selah named to the University of Wyoming Spring Semester Dean’s List

The following local students were named to the Dean’s List at Azusa Pacific University Spring 2017:

Ellensburg — Brooke Sinner

Grandview — Alexander Brouwer, Annie Brouwer

Sunnyside — Danika DeGroot

The following local students were named to the Dean’s List at George Fox University

Moxee – Ariana Faith

Yakima – Megan Bos, Shawn Durham, Jakob Michael

The Honor Society of Phi Kappa Phi

The following local students were initiated into the Honor Society of Phi Kappa Phi at Central Washington University:

Ellensburg – Alexis Arrabito, Jonathan Belford, Suzette Johnson, Warren Murray, Tessa VanDerHorn, Patricia Snyder, Sara Carroll, Emily-Jo Mancinelli, Jordan Weiberg, Joshua Terry, Kristen Clippinger, Michael Smith, Sky Corby, Trevor Richards

Goldendale – Bailey Ihrig, William Spencer

Selah – Laura Taylor,

Yakima – Kimberly Dezellem, Cristy Rasmussen, Holly Sutton, Marissa Radford

Graduates

Cle Elum — Katheryn Levy graduated from the University of San Diego with a bachelor’s degree in Computer Science

Ellensburg — Kaung Kof received a Doctor of Physical Therapy degree from American International College

Goldendale — Colton Green graduated from Bismarck State College with a Bachelor of Applied Science in Energy Management

Selah — Ashley Anderson graduated from Bethel University with a BS

Yakima — Paige Albrecht graduated from Central Methodist University with a BS Degree in Psychology; Eric Timmons graduated from Miami University with a BA degree, majoring in Biochemistry; Megan Bos graduated from George Fox University with a BA in Organizational Communication; Joshua Smith graduated from The University of Wisconsin-Green Bay, majored in Nursing

• Lindsay Burns graduated from Baylor University with a BA in Psychology

• Local Residents Earn Degree from WGU Washington

Cowiche - Jill Benetti, Master of Science in Management and Leadership.

Selah - Alejandra Huitron, Master of Arts in Mathematics Education (K-6); Ariana Holliday, Master of Science in Curriculum and Instruction; Beth Dallman, Master of Arts in Teaching in Science (5-12); Catie Smith, Master of Science in Special Education; Ellen Clark, Master of Arts in Mathematics Education (5-12); Jessica Phillips, BA in Special Education; Karyn Browitt, BS in Nursing; Terryl Jump, Master of Science in Curriculum and Instruction; David Blakney, Endorsement Preparation Program in Educational Leadership

Wapato - Cian Hanson, BS in Nursing

Yakima - Angela Bazan, BS in Business - Human Resource Management; Arianna Gress, Master of Education in Instructional Design; Caitlin Kunz, Master of Business Administration; Dana Crossley, BS in Nursing; Jonie Kerns, MBA in Management and Strategy; David Dwyer,Master of Education in Learning and Technology; Allison Guzman, Master of Business Administration; Anna Nunez, Master of Arts in Mathematics Education (K-6); D’Arcy Rowe, BA in Interdisciplinary Studies (K-8); Hannah Butler, BS in Nursing; Kathryn Stoothoff, Master of Arts in English Language Learning (PreK-12); Kimberly Russell, BS in Business Management; Lisa Jordan, BS in Nursing; Shelly Graham, BS in Nursing; Teresa Scofield, Master of Education in Learning and Technology; Treva Harmon, BS in Business Management; Valda Longsine, BS in Nursing; Vanessa Roff, MBA in Healthcare Management; Adam Story, Master of Science in Management and Leadership; Amy Treat, BS in Nursing; Andrea Leach, Master of Science in Management and Leadership; Ann Aliberti, Master of Arts in Mathematics Education (K-6); Autumn Bernier, MBA in IT Management; Collette Heffner, Master of Arts in Mathematics Education (5-9); Jenna Leaverton, BA in Science (5-9); Jennifer Endicott, BA in Interdisciplinary Studies (K-8); Karly Floyd, BS in Nursing; Kathleen Clark, BS in Nursing; Kimberly Johnstone, Master of Science in Nursing - Leadership and Management; Kristy Mickelsen, BS in Nursing; Lynn May, Master of Science in Curriculum and Instruction; Maria Santiago, Master of Science in Nursing - Leadership and Management; Melissa Fortier, BS in Nursing; Victoria Hager, BS in Marketing Management; Jason Kanski, BS in Business Management; John Prickett, BS in Nursing; John Prickett, Master of Science in Nursing - Leadership and Management; Michael Gonzalez, Master of Science in Nursing – Education; Miguel Ramos, BS in Nursing; Neil Cantral, BS in Business - Information Technology Management; Preston Woods, BS in Nursing; Tyler Hakala, BS in Business Management; Merry Fuller, Master of Science in Nursing - Leadership and Management.