LOCAL STATE TRACK AND FIELD QUALIFIERS

CLASS 4A

Eisenhower — Boys: Luis Leon, so. (400); Drew Schreiber, jr. (800). Girls: Elise Tello, jr. (3,200); Brooke Brown, sr. (jav).

CLASS 3A

Sunnyside — Boys: Elijah Pena, jr. (110H); Eric Amaro, sr. (disc).

CLASS 2A

West Valley — Boys: Justin Irvine, jr. (1,600, 3,200); Braden Sunwold, jr. (110H, 300H); James Swanson, sr. (jav). Girls: Tierney Silliman, so. (100, 200); Emily Knudson, so. (1,600); Emily Lewis, fr. (3,200); Caitlin Quaempts, fr. (300H); 4x100; 4x200; Brina Perez, so. (jav); Lindsay Burns, sr. (LJ); Serena Streich, jr. (PV).

Ellensburg — Boys: Jason Glenn, jr. (shot); Jensen Lillquist, jr. (jav). Girls: Alexia Rodriguez, so. (100, 200); Amber Nickerson, sr. (1,600); Madison Moffat, so. (300H); Jordyn Arlt, fr. (300H); 4x100; 4x400; Taylieah Fullingham, so. (disc); Bridgette Wichterman, jr. (HJ).

Prosser — Boys: Zack Ferguson, jr. (100); Ethan Hibbs, jr. (400); Bradley Buttars, sr. (1,600); 4x400; Caleb Aaberg, sr. (TJ). Girls: Kolby Childers, sr. (800); Lindsay Yetter, fr. (100H, HJ); 4x400; Jamie White, sr. (disc); Sydney Mercer, sr. (TJ).

Selah — Boys: Cameron Rath, sr. (HJ); Colton Peyser, jr. (PV). Girls: Taylor Wicht, jr. (100, PV); Amber Reiber, jr. (400); 4x100; 4x200; Kailee Wood, sr. (LJ).

East Valley — Boys: Sergio Reyna, jr. (200); 4x100; Kenny Hood, sr. (shot). Girls: Salome Yates, jr. (shot).

Wapato — Boys: Juan Cortes, jr. (200); Hank Strom, sr. (400); 4x400; Alfredo Hernandez, jr. (LJ).

Toppenish — Boys: Adrian Villasenor, sr. (disc). Girls: Natalie Vargas, jr. (shot).

Grandview — Girls: Kasi Prieto, jr. (400).

CLASS 1A

Zillah — Boys: Riley Olney, fr. (200); Diego Hernandez, so. (400); Cortes Hernandez, sr. (400, 800); Alejandro Ochoa, fr. (800, 3,200); Zach Collins, jr. (1,600); 4x100; 4x400; Ruben Perez, so. (disc); Devyn Reed-Daniels, jr. (LJ). Girls: Miranda Borrego, jr. (100, 200); Monica Villegas, jr. (800); Alexis Redfield, fr. (800, 1,600, 3,200); Alexis Medelez, sr. (1,600); Criselda Diaz, sr. (3,200); Beth Wise, sr. (100H, 300H); 4x100; 4x200; 4x400.

Naches Valley — Boys: David Whitmore, jr. (200, 110H); Daniel Whitmore, jr. (400); Jake Callaghan, sr. (shot, disc); Ryan Widner, so. (TJ). Girls: Delaney Romero, sr. (100, 200, LJ); Emalie Islas, jr. (jav); Shaddia Meadows, fr. (HJ, TJ).

Highland — Boys: Jack Espinoza, sr. (1,600, 3,200); Rodrigo Ventura, so. (1,600); Josh Chronister, sr. (jav). Girls: Caitlin Long, sr. (300H); 4x400; Diana Notman, jr. (PV); Taylor Smith, jr. (PV).

La Salle — Boys: Matt Schwittay, sr. (3,200); Jack Picatti, sr. (110H); Matt Wellner, jr. (jav); Alex Broyles, sr. (TJ). Girls: Ciara Bartlett, sr. (1,600); Deanna Avalos, jr. (jav); Sara Johnson, fr. (TJ); Hannah Berndt, sr. (PV).

Goldendale — Boys: Briley Cameron, jr. (100, 200); Brian Golding, fr. (300H); 4x100; 4x400. Girls: Audrey Dressel, sr. (400).

Granger — Boys: Dominique Fuller, jr. (800). Girls: Lyndsay Oswalt, sr. (400); Marlene Ramos, sr. (3,200).

Cle Elum — Girls: KC Andrus, sr. (jav); Ashleigh Fraser, jr. (LJ, TJ).

CLASS 2B

Kittitas — Boys: Ty Poole, sr. (100, LJ); Elijah Eilers, fr. (100); Robert Barnhart, sr. (200); Jose Marin, jr. (1,600, 3,200); 4x100; 4x400; Austin Oursland, jr. (disc, jav); Jesse McDaniel, sr. (HJ); Matt Driver, sr. (PV); Zeb Eilers, sr. (PV). Girls: Lindsay Clerf, so. (100, 400, HJ); Jacqlyn Hunter, jr. (100, 200, disc); Holland Brooks, fr. (100); Lexi Ott, so. (200, TJ); Annie Stickney, fr. (800); 4x200; Alyssum Reno, jr. (shot, jav); Ashley Sabin, sr. (shot); Miesha Hunter, sr. (shot); Allison Sabin, so. (PV).

Riverside Christian — Boys: Kirk Gartrell, jr. (400, 800); David Eisenhauer, so. (800, 1,600, 3,200); Jordan DeSanto, sr. (110H, 300H); Adam Soelberg, so. (110H); 4x400; Kevin McMillen, jr. (disc); Micah Tranch, so. (HJ). Girls: April Soelberg, sr. (1,600, 100H, 300H); Sarah Roberts, sr. (disc); Nicole Nobbs, so. (jav);

CLASS 1B

Bickleton — Boys: Peter Clinton, sr. (100, 200, 400, PV); Troy Roberts, fr. (3,200); Joey Cardenas, so. (3,200); Nathan Powers, fr. (110H, HJ); Taylor Brown, sr. (110H); Mitchell Powers, sr. (HJ); Justin Roberts, sr. (PV). Girls: Lindsay Brown, so. (100H, 300H, HJ); 4x100; Jamie Venema, sr. (LJ, PV); Shaylee Tharp, fr. (TJ, PV).

Trout Lake-Glenwood — Boys: Alex King, sr. (800, 1,600, 300H); J.D. Yarnell, sr. (jav); Gregory Dechand, so. (PV); Julio Rico, sr. (PV). Girls: Valerie Vogt, sr. (800, 1,600, 3,200); Caitlin Scott, jr. (3,200); Beyyine Ozkan, so. (100H); 4x200; 4x400; Bethany Putnam, fr. (LJ, TJ, PV).

Lyle-Wishram — Boys: John Stephens, jr. (110H, 300H); 4x100; 4x400; Gabe Montoya, so. (shot, jav). Girls: Jacqueline Diendorfer, jr. (100); 4x100; 4x200; MaeLynn Luke, fr. (jav).

Thorp — Girls: Katelyn Pendley, sr. (200, 400); Keiley Greenlaw, jr. (shot, disc).

Klickitat — Boys: Tim Lambert, jr. (HJ). Girls: Sarah Ingebo, sr. (disc).

Yakama Tribal — Boys: Justin Shilow, jr. (shot).

VALLEY LEADERS

BOYS

100: Briley Cameron (Goldendale) 11.25, Isaac Messenger (Goldendale) 11.34, Luis Leon (Eisenhower) 11.36, Zack Ferguson (Prosser) 11.42, Sterling Clark (Prosser) 11.42, Alfredo Hernandez (Wapato) 11.44, Riley Olney (Zillah) 11.44c, Ty Poole (Kittitas) 11.49.

200: Luis Leon (Eisenhower) 22.56, Eduardo Ayala (Eisenhower) 22.77, Sergio Reyna (East Valley) 23.22, Nathan Fitzpatrick (Ellensburg) 23.31, Riley Olney (Zillah) 23.31, Juan Cortes (Wapato) 23.35, Bernaldo Madrigal (Sunnyside) 23.39, Briley Cameron (Goldendale) 23.40.

400: Ethan Hibbs (Prosser) 49.50, Drew Schreiber (Eisenhower) 49.53, Luis Leon (Eisenhower) 49.94, Hank Strom (Wapato) 50.20, Juan Cortes (Wapato) 50.52, Diego Hernandez (Zillah) 51.56, Sergio Reyna (East Valley) 51.67, Sterling Clark (Prosser) 51.80.

800: Drew Schreiber (Eisenhower) 1:52.96, Rogelio Bahena (Davis) 2:00.27, Jack Espinoza (Highland) 2:00.98, Spencer Stewart (Eisenhower) 2:01.60, Kirk Gartrell (Riverside Christian) 2:02.80, Richard Pryor (West Valley) 2:02.84, Jesus Medina (Eisenhower) 2:02.89, Robert Cousins (Selah) 2:03.47.

1,600: Drew Schreiber (Eisenhower) 4:25.05c, Gage Benner (Eisenhower) 4:25.68c, Jesus Medina (Eisenhower) 4:29.96c, Jack Espinoza (Highland) 4:31.67, Justin Irvine (West Valley) 4:34.05, David Eisenhauer (Riverside Christian) 4:34.34, Bradley Buttars (Prosser) 4:34.98, Ben Bottcher (Ellensburg) 4:35.20.

3,200: Jesus Medina (Eisenhower) 9:45.63, David Eisenhauer (Riverside Christian) 9:59.57, Justin Irvine (West Valley) 9:59.91, Carter Svendsen (Eisenhower) 10:02.0h, Gavin Leaverton (Eisenhower) 10:02.12, Jack Espinoza (Highland) 10:02.20, Brian Islas (Davis) 10:03.10, Ben Mahony (Eisenhower) 10:03.10.

110 hurdles: Elijah Pena (Sunnyside) 15.07, David Whitmore (Naches Valley) 15.78, Jack Picatti (La Salle) 15.84, Braden Sunwold (West Valley) 15.92, King Harvin (Davis) 16.06, Jordan DeSanto (Riverside Christian) 16.15, Allyn Burvee (Ellensburg) 16.24, Eric Amaro (Sunnyside) 16.32.

300 hurdles: King Harvin (Davis) 40.43, Elijah Pena (Sunnyside) 41.02, Braden Sunwold (West Valley) 41.26, Steven Razo (Grandview) 41.44, Trent Walker (Ellensburg) 41.60, Spencer Stewart (Eisenhower) 41.88, Brian Golding (Goldendale) 41.88, David Vargas (La Salle) 42.00.

4x100: Eisenhower (Lambera, Schreiber, Ullom, Ayala) 43.84, Goldendale 43.9h, Sunnyside 44.30, East Valley 44.47, Zillah 44.52, Wapato 44.54, Grandview 44.63, Selah 45.01.

4x400: Eisenhower (Rehfield, Leon, Stewart, Schreiber) 3:23.23, Prosser 3:27.38, Wapato 3:27.55, Zillah 3:30.80, Kittitas 3:34.47, East Valley 3:35.73, Toppenish 3:35.77, Riverside Christian 3:35.82.

Shot: Jake Callaghan (Naches Valley) 61-2.25, Kenny Hood (East Valley) 49-10, Caleb Danforth (East Valley) 46-5, Jason Glenn (Ellensburg) 45-10, Gabe Montoya (Lyle-Wishram) 45-5, Jose Jimenez (Eisenhower) 44-8.75, Elijah Payer (Wapato) 44-8, Reggie Chumley (Zillah) 43-11.5.

Discus: Eric Amaro (Sunnyside) 153-3, Jake Callaghan (Naches Valley) 145-3, Ruben Perez (Zillah) 143-7, Austin Oursland (Kittitas) 140-3, Adrian Villasenor (Toppenish) 138-6, Jose Jimenez (Eisenhower) 135-11, Elijah Payer (Wapato) 134-0, Jason Glenn (Ellensburg) 129-10.

Javelin: James Swanson (West Valley) 189-5, Eric Amaro (Sunnyside) 177-5, Matt Wellner (La Salle) 176-4, Jensen Lillquist (Ellensburg) 171-5, Andrew Martinez (Eisenhower) 165-10, Josh Chronister (Highland) 158-6, JD Yarnell (Trout Lake-Glenwood) 157-6, Cody Scott (Selah) 155-11.

High jump: Cameron Rath (Selah) 6-2, Micah Tranch (Riverside Christian) 6-2, Jesse McDaniel (Kittitas) 6-0, Tim Lambert (Klickitat) 6-0, Nathan Powers (Bickleton) 6-0, Mitchell Powers (Bickleton) 5-10, Israel Suarez (Zillah) 5-10, Bennett Ullom (Eisenhower) 5-10, Allyn Burvee (Ellensburg) 5-10.

Long jump: Alfredo Hernandez (Wapato) 22-3, Ty Poole (Kittitas) 21-1.5, Kirk Gartrell (Riverside Christian) 20-6, Matt Bennett (Ellensburg) 20-5.75, Jeremy Bade (East Valley) 20-4, Braydon Shields (West Valley) 20-4, Tyler McIrvin (Kittitas) 20-3.5, Amjed Horieh (West Valley) 20-3.5.

Triple jump: Caleb Aaberg (Prosser) 42-9.5, Isaac Messenger (Goldendale) 42-4.5, Travis Frymier (Eisenhower) 42-1, Eduardo Salmeron (Sunnyside) 41-8.5, Braydon Shields (West Valley) 41-8.25, Sergio Lugo (Sunnyside) 41-7.5, Alfredo Hernandez (Wapato) 41-5.75, Sterling Clark (Prosser) 41-2.75.

Pole vault: Colton Peyser (Selah) 13-9, Matt Driver (Kittitas) 13-3, Peter Clinton (Bickleton) 12-10, Jesse Nickens (Davis) 12-6, Taylor Alexander (West Valley) 12-6, Ian Kinney (Eisenhower) 12-0, Andy Rodriguez (Grandview) 11-6, Greg Dechand (Trout Lake-Glenwood) 11-6, Zeb Eilers (Kittitas) 11-6, Julio Rico (Trout Lake-Glenwood) 11-6.

GIRLS

100: Tierney Silliman (West Valley) 12.64, Delaney Romero (Naches Valley) 12.66, Taylor Wicht (Selah) 12.71, Kailee Wood (Selah) 12.76, Alexia Rodriguez (Ellensburg) 12.79, Tracey Bautista (Davis) 12.89, Keana Fine (West Valley) 12.93, Lindsay Clerf (Kittitas) 13.06.

200: Tierney Silliman (West Valley) 25.66, Kailee Wood (Selah) 26.23, Amber Reiber (Selah) 26.46, Delaney Romero (Naches Valley) 26.50, Alexia Rodriguez (Ellensburg) 26.51, Kelcie Russell (Ellensburg) 26.63, Lindsay Burns (West Valley) 26.78, Taylor Wicht (Selah) 27.07.

400: Amber Reiber (Selah) 59.53, Keana Fine (West Valley) 1:00.46, Kasi Prieto (Grandview) 1:00.69, Katelyn Pendley (Thorp) 1:01.2h, Kolby Childers (Prosser) 1:01.58, Lindsay Clerf (Kittitas) 1:01.66, Sheila Silvas (Davis) 1:01.71, Lyndsay Oswalt (Granger) 1:02.46.

800: Kolby Childers (Prosser) 2:21.64, Sydney Allen (Davis) 2:22.11, Elise Tello (Eisenhower) 2:24.67, Kaili Keefe (West Valley) 2:24.78, Monica Villegas (Zillah) 2:28.15, Valerie Vogt (Trout Lake-Glenwood) 2:28.1h, Samantha Gil (Eisenhower) 2:29.0h, Star Summer (Ellensburg) 2:29.31.

1,600: Elise Tello (Eisenhower) 5:16.75, Alexis Redfield (Zillah) 5:29.73, Megan Glenski (Eisenhower) 5:29.83, Samantha Gil (Eisenhower) 5:30.86, Valerie Vogt (Trout Lake-Glenwood) 5:32.31, Emily Knudson (West Valley) 5:33.99, Tori Klein (Eisenhower) 5:34.12, Amber Nickerson (Ellensburg) 5:34.93.

3,200: Elise Tello (Eisenhower) 11:05.45, Tori Klein (Eisenhower) 11:28.06, Rachel Farris (Ellensburg) 11:49.75, Megan Glenski (Eisenhower) 11:51.51, Alexis Redfield (Zillah) 12:09.09, Emily Lewis (West Valley) 12:14.18, Grace Whitmer (Davis) 12:14.56, Cielle Thiry-Hardenburg (West Valley) 12:22.74.

100 hurdles: Lindsay Yetter (Prosser) 15.76, Beth Wise (Zillah) 16.30, Jordyn Arlt (Ellensburg) 16.60, Akaisha Charlton (Ellensburg) 16.61, Caitlin Quaempts (West Valley) 16.63, Brittney Broersma (Sunnyside) 16.81, Devin Simpson (Eisenhower) 16.89, Marla Meza (Davis) 16.94.

300 hurdles: Madison Moffat (Ellensburg) 47.21, Caitlin Quaempts (West Valley) 47.76, Jordyn Arlt (Ellensburg) 47.85, Brittney Broersma (Sunnyside) 47.86, Beth Wise (Zillah) 47.97, Karissa Cuevas-Martinez (Selah) 50.31, Devin Simpson (Eisenhower) 50.36, Caitlin Long (Highland) 50.58.

4x100: Selah (Cuevas-Martinez, Reiber, Wicht, Wood) 49.40, West Valley 49.71, Ellensburg 50.66, Davis 51.47, Sunnyside 51.78, Zillah 51.85, Naches Valley 52.32, Goldendale 52.75.

4x200: West Valley (Quaempts, Barden, Burns, Silliman) 1:45.39, Selah 1:46.16, Ellensburg 1:50.31, Kittitas 1:50.3h, Zillah 1:51.47, Davis 1:51.75, Toppenish 1:52.73, Highland 1:52.84.

4x400: Ellensburg (Moffat, Arlt, Summer, Russell) 4:09.17, Davis 4:11.42, Prosser 4:12.90, Selah 4:16.14, Zillah 4:16.45, Sunnyside 4:17.06, West Valley 4:20.51, Eisenhower 4:21.61.

Shot: Salome Yates (East Valley) 37-2, Alyssum Reno (Kittitas) 36-9, Keiley Greenlaw (Thorp) 35-3, Kendall Platsman (Sunnyside) 34-10, Miranda Whitworth (Davis) 33-8, Natalie Vargas (Toppenish) 33-4, Mikaela Sitton (Ellensburg) 32-5, Emalie Islas (Naches Valley) 32-4.5.

Discus: Sarah Roberts (Riverside Christian) 120-0, Claire Goins (Eisenhower) 114-3, Brooke Brown (Eisenhower) 114-2, Taylieah Fullingham (Ellensburg) 113-9, Zoe Roberson (Eisenhower) 109-8, Jamie White (Prosser) 105-7, Samantha Fate (Wapato) 105-7, Jacqlyn Hunter (Kittitas) 105-6.

Javelin: Brooke Brown (Eisenhower) 136-2, KC Andrus (Cle Elum) 129-9, Nicole Nobbs (Riverside Christian) 124-6, Deanna Avalos (La Salle) 120-10, Brina Perez (West Valley) 119-7, Emalie Islas (Naches Valley) 113-1, Emily Murphy (West Valley) 112-10, Lara Parsons (Klickitat) 112-7, Alyssum Reno (Kittitas) 112-7.

High jump: Ryane Holmes (Davis) 5-4, Lindsay Yetter (Prosser) 5-4, Ava Tolcacher (Prosser) 5-2, Lindsay Clerf (Kittitas) 5-2, Lindsay Brown (Bickleton) 5-1, Emily Seaman (Zillah) 5-0, Kelcie Russell (Ellensburg) 5-0, Cheyenne Adams (East Valley) 5-0, Shaddia Meadows (Naches Valley) 5-0, Miah Perez (Ellensburg) 5-0, Bridgette Wichterman (Ellensburg) 5-0.

Long jump: Delaney Romero (Naches Valley) 18-1.25, Lindsay Burns (West Valley) 18-0.5, Kailee Wood (Selah) 17-8, Ashleigh Fraser (Cle Elum) 16-6, Lindsay Yetter (Prosser) 16-5, Miah Perez (Ellensburg) 16-3, Jordyn Arlt (Ellensburg) 16-2.75, Emily Seaman (Zillah) 16-2.5.

Triple jump: Lindsay Yetter (Prosser) 34-6, Sydney Mercer (Prosser) 34-0.75, Shaddia Meadows (Naches Valley) 33-5, Emily Seaman (Zillah) 33-2, Ashleigh Fraser (Cle Elum) 32-8, Lexi Ott (Kittitas) 32-7.5, Sara Johnson (La Salle) 32-6.75, Erika Rackley (Eisenhower) 32-2.75.

Pole vault: Taylor Wicht (Selah) 10-7, Mackenzie Davis (Prosser) 9-6, Serena Streich (West Valley) 9-6, Michelle Mercer (Eisenhower) 9-0, Karoly Despain (Eisenhower) 9-0, Abigail Poston (West Valley) 9-0, Jamie Venema (Bickleton) 8-6, Halle Irvine (West Valley) 8-6.