SPOKANE, Wash. — West Valley’s Chloe Goyette repeated her No. 1 singles title with ease Saturday at the 69th annual Inland Empire Tennis Championships.

Goyette swept through her semifinal 6-0, 6-2 and then dispatched Caitlin McHugh of Coeur d’Alene 6-1, 6-0 in the championship final. Goyette was 5-0 in the two-day tournament and didn’t drop a set. Eisenhower’s Claire Bohoskey placed fourth.

Makenzie Kinloch and Caroline Goyette placed second in No. 1 doubles for the Rams, teammates Kayla Withers and Delaney Robinson were third in No. 2 doubles and Elena Riehl and Ashley Hillier won the No. 3 doubles bracket.

West Valley placed ninth overall with 99 points.

La Salle’s Brendan Stewart and East Valley’s Drew Scherschligt placed third and fourth, respectively, in boys No. 1 singles, and Toppenish’s Reymundo Enciso and Omar Zaragozo placed third in No. 2 doubles.

In mixed competition, Ellensburg’s Gese Gruber and Coleman Schnebly were runner-up in No. 2 doubles.

Ellensburg and La Salle tied for 16th with 67 points.

Team scores — Top 3: Richland 147. Ferris 134, Lewis & Clark 130. Locals: West Valley 99, Ellensburg 67, La Salle 67, East Valley 47, Toppenish 46, Selah 44, Eisenhower Wapato 23.

Local reported placers

GIRLS

No. 1 Singles: Chloe Goyette (West Valley) placed first, d. Claire Bohoskey (Ike) 6-0, 6-2 in semis, d. Caitlin McHugh (Coeur d’Alene) 6-1, 6-0 in championship.

No. 1 Singles: Claire Bohoskey (Eisenhower) placed fourth, lost to Chloe Goyette (West Valley) 6-0, 6-1 in semis, defaulted final for third-fourth, finished with 3-2 record.

No. 1 Doubles: Makenzie Kinloch-Caroline Goyette (West Valley) placed second, d. Alexa Yadama-Stephanie Her (Pullman) 6-2, 6-4 in semis, lost to Sofia Morrison-Bailee Sanderson 5-7, 2-6 in championship.

No. 2 Doubles: Kayla Withers-Delaney Robinson (West Valley) placed third, lost to Shyly Sullivan-Emily Koehler (Southridge) 6-4, 2-6, 1-6 in semis, won third-fourth match by default.

No. 3 doubles: Elena Riehl-Ashley Hillier (West Valley) placed first, d. Alyssa Woodlieff-Hannah Van Matre 6-2, 6-1 in semis, d. Samantha Pickett-Micki Thies) 6-1, 6-3 in championship.

No. 3 doubles: Laura Stewart-Lauren Roberts (La Salle) placed fifth, def. Jordan Jenecke-Janae Nelson (West Valley-Spo) 6-0, 6-2 for fifth-seventh.

BOYS

No. 1 Singles: Brandon Stewart (La Salle) placed third, lost to Strandness (LC) 6-0, 6-4 in semis, d. Drew Scherschligt (East Valley-Yakima) 6-1, 6-2 for third-fourth.

No. 1 Singles: Drew Scherschligt (East Valley) placed fourth, lost to Fisher (Richland) 6-0, 6-2 in semis, lost to Stewart (La Salle) 6-1, 6-2 for third-fourth.

No. 1 Doubles: Danny Scherschligt-Jask Khinda (East Valley) placed eighth.

No. 2 Doubles: Reymundo Enciso-Omar Zaragozo (Toppenish) placed third, lost to Chua-Hamm (Richland) 6-2, 6-1 in semis, d. Tullis-Tullis (Mead) 7-5, 6-2 for third-fourth.

MIXED

No. 2 Doubles: Gese Gruber-Coleman Schnebly (Ellensburg) placed second, d. Satre-Holmes (Ferris) 7-5, 6-1 in semis, lost to Starr-Christensen (Mead) 6-4, 6-4 in championship.

---

SCAC

Granger boys 4, Royal 1

Singles: Daniel Ramos (R) d. Reis Klarich 4-6, 6-3, 6-0; Cody Heitzman (G) d. Jesus Miron 6-0, 6-1.

Doubles: Brady Williams-Tony Quinones (G) d. Anthony Hebdon-Gonzalo Tovar 6-2, 6-3; Miguel Mariscal-Kory Ganuelas (G) d. Miguel Castenada-Lupe Lomeli 6-0, 6-0; Granger won by forfeit.

Granger girls 4, Royal 1

Singles: Erica Verdia (G) d. Andrea Farias 6-0, 6-0; Mona Partida (R) d. Maria Campos 6-3, 7-5.

Doubles: Sierra Heitzman-Lindsey Carpenter (G) d. Claudia Barajas-Alejandra Pena 6-0, 6-1; Kaleigh Shipman-Esmeralda Verdia (G) d. Bailey Workinger-Kassandra Salas 6-0, 6-1; Araceli Salazar-Jasmine Aldaco (G) d. Michelle Vargas-Synthia Gallardo 6-0, 6-0.

Naches Valley boys 5, Cle Elum 0

Singles: Griffin Mallonee (NV) d. Nick Browitt 6-1, 7-5; Clayton Brester (NV) won by forfeit.

Doubles: Neil Campbell-Jediah Main (NV) d. Van Bronkhorst-Matthew Anderson 6-0, 6-1; AJ Olsen-Jacob Akland (NV) d. Beau Woyke-Chandler Bettis 6-2, 6-4; Ben Eilts-Minh Do (NV) d. Marlin Davidson-Zay Neville 6-0, 6-2.

Naches Valley girls 5, Cle Elum 0

Singles: Katie Richards (NV) d. Brooklyn Simmons 6-1, 6-3; Delaney Patrick (NV) d. Zuley Perez 6-3, 4-6, 6-4.

Doubles: Grace Carrell-Navi Lehal (NV) d. Emily Lasswell-Dakota Witte 6-1, 6-0; Brianna Warner-Sharon Kaur (NV) d. Kylee Sutton-Campbell Schmitt 6-3, 6-0; Noelle Huck-Sadee Carrell (NV) d. Liz Jones-Hattie Ritter 6-0, 6-1.

Resumed from April 8

Naches Valley boys 4, Cle Elum 1

Singles: Griffin Mallonee (NV) d. Nick Browitt 7-5, 6-1; Beau Woyke (CE) d. Clayton Brester 4-6, 6-3, 6-4.

Doubles: Jediah Main-Neil Campbell (NV) d. Harry Crutcher-Smith-Damon Amick 6-0, 6-0; AJ Olsen-Jacob Akland (NV) d. Van Bronkhorst-Matthew Anderson 6-3, 6-2; Ben Eilts-Minh Do (NV) d. Marlin Davidson-Chandler Bettis 6-2, 6-3.

Naches Valley girls 5, Cle Elum 0

Singles: Katie Richards (NV) d. Brooklyn Simmons 6-0, 6-0; Delaney Patrick (NV) d. Zuley Perez 6-2, 6-1.

Doubles: Grace Carrell-Navi Lehal (NV) d. Emily Lasswell-Hattie Ritter 6-0, 6-0; Brianna Warner-Sharon Kaur (NV) d. Kylee Sutton-Campbell Schmitt 6-0, 6-1; Sadie Carrell-Noelle Huck (NV) d. Dakota Witte-Liz Jones 6-1, 6-0.

---

CENTRAL WASH. 2B

Entiat boys 4, White Swan 1

Singles: Alberto Quezada (E) d. Tre Deleon 6-1, 6-3; Levi Anderson (WS) d. Orfil Olmos 6-4, 2-6, 6-2; Ben Southard (E) d. Tony Lopez 8-3.

Doubles: Noe Quezada-Kyle Montgomery (E) d. Kaige Zagelow-Rat Cheny 6-0, 6-0; Ali Arias-Wade Filbeck (E) d. Jesus Cervantes-Jose Suarez 8-1.

White Swan girls 4, Entiat 1

Singles: Alexis Swearingen (E) d. Adi Villanueva 6-3, 6-1; Edith Rivas (WS) d. Taylor Southard 6-3, 6-1; Valeria Delgado (WS) d. Brienna Cardens 8-0.

Doubles: Luz Gutierrez-Calista Spoonhunter (WS) won by forfeit; Angelica A. Anguiano-Angelica M. Anguiano (WS) d. Haylie Davis-Ava Giacomazzi 8-0.