RESULTS

BOYS

Top 10 local times

Drew Schreiber, Eisenhower, sr. 14:55

Jesus Medina, Eisenhower, sr. 15:51

Spencer Stewart, Eisenhower, so. 15:58

Ben Mahony, Eisenhower, jr. 16:19

Justin Irvine, West Valley, sr. 16:21

Gage Benner, Eisenhower, sr. 16:24

Calvin Smith, Eisenhower, jr. 16:35

Alex Ponchene, Ellensburg, jr. 16:38

Peyton Sperl, Prosser, jr. 16:43

Setty Pryor, West Valley, jr. 16:47

Miguel Vargas, Eisenhower, so. 16:47

Team scores — Top 10: Kamiakin 11, Central Catholic 19, Eisenhower 36, Tahoma 47, University 51, Central Valley 53, Liberty 76, Camas 85, Wenatchee 86, Lincoln 90. Locals: West Valley 138, Ellensburg 143, Selah 220, Davis 237, Prosser 254, Granger 287.

Flight 1 — Winner: Ben Brooks (Kam) 16:22. Locals: 4, Miguel Vargas (Ike) 16:47; 21, Nate Jensvold (Ell) 18:00; 23, Alex Ditto (WV) 18:04; 26, Kaelan Nettleship (Se) 18:22; 34, Ricardo Luna (Dav) 18:51; 38, Sam Wahl (Pro) 19:12; 45, Alex Ortiz (Gr) 21:15; 46, Bradley McNearney (EV) 21:22.

Flight 2 — Winner: Phillip Fishburn (Kam) 15:59. Locals: 6, Calvin Smith (Ike) 16:35; 17, Konner Sauve (EV) 17:24; 18, Travis Gylling (Ell) 17:31; 19, Daniel Izutsu (WV) 17:33; 32, Isaac Leavitt (Se) 18:05; 35, Jesus Salcedo (Dav) 18:23; 46, Evan Jensen (Pro) 19:31; 48, Matthew Cumpston (Gr) 20:19.

Flight 3 — Winner: Spencer Stewart (Ike) 15:58. Locals: 9, Justin Burke (WV) 16:54; 13, Sasha Sumner (Ell) 17:00; 26, Reggie Hull (Se) 17:49; 36, Carson Jacobs-Forster (Dav) 18:09; 41, Leo Gonzalous (Pro) 18:53; 44, Tarell Manjarrez 19:13; 47, Aaron Cardoza (Gr) 19:58.

Flight 4 — Winner: Jean Baptiste Tooley (CC) 15:50. Locals: 7, Gage Benner (Ike) 16:24; 14, Eric Wilson (Ell) 16:59; 19, Adam Soelberg (WV) 17:15; 22, Brigham Cardon (Se) 17:18; 32, Rudy Sanchez (Dav) 18:02; 37, McKay Ashton (Pro) 18:32; 43, Uriel Sanchez (Gr) 19:35.

Flight 5 — Winner: Andrew Snyder (Kam) 15:32. Locals: 3, Jesus Medina (Ike) 15:51; 13, Alex Ponchene (Ell) 16:38; 31, Colton Hoggarth (WV) 17:21; 38, Cristian Castro (Dav) 17:57; 42, Nathan Christensen (Pro) 18:17; 43, Eric Camacho (Gr) 18:30.

Flight 6 — Winner: Cameron Glade (Kam) 15:40. Locals: 17, Ben Mahony (Ike) 16:19; 25, Peyton Sperl (Pro) 16:43; 27, Setty Pryor (WV) 16:47; 40, Dominque Fuller (Gr) 18:00; 41, Ben Bottcher (Ell) 18:03; 42, Ryan Underwood (Dav) 18:04; 45, Garrett Glover (Se) 19:04.

Flight 7 — Winner: Drew Schreiber (Eisenhower) 14:55. Locals: 22, Justin Irvine (WV) 16:21; 34, Gabe Merrill-Steskal (Ell) 16:56; 36, Matthew Schrenk (Se) 17:06; 38, Pascual Cisneros (Dav) 17:13; 44, Lorenzo Isiordia (Gr) 18:23; 45, Juan Sandoval (Gr) 18:31.

GIRLS

Top 10 local times

Elise Tello, Eisenhower, sr. 18:17

Alyssa Visaya, Eisenhower, so. 19:43

Emily Knudson, West Valley, jr. 20:04

Alexis Redfield, Zillah, so. 20:09

Alyssa Pena, Eisenhower, sr. 20:10

Viviana Larios, Eisenhower, sr. 20:10

Lily Tyrrell, Selah, fr. 20:11

Emily Lewis, West Valley, so. 20:20

Maggie Rees, Selah, fr. 20:29

Samantha Gil, Eisenhowersr. 20:34

Team scores — Top 10: Coeur d’Alene 17, Boise 25, Tahoma 29, Camas 51, Liberty 52, Central Valley 68, Eisenhower 75, Lakeside 77, Eagle 82, Kamiakin 83. Locals: Ellensburg 137, West Valley 146, Selah 194.

Flight 1 — Winner: Tia Perotto (Boise) 19:44. Locals: 7, Star Summer (Ell) 21:00; 10, Jessica Dart (WV) 21:07; 13, Heather Sweowat (Ike) 21:18; 24, Bailey Horton (Se) 22:30.

Flight 2 — Winner: Jackie Loutzenheiser (Boise) 19:44. Locals: 5, Alexis Redfield (Zillah) 20:09; 10, Samantha Gil (Ike) 20:34; 18, Salma Preppernau (Ell) 21:00; 35, Halle Irvine (WV) 23:18.

Flight 3 — Winner: Kara Story (CDA) 18:33. Locals: 10, Viviana Larios (Ike) 20:10; 17, Abby Ernest-Beck (Ell) 20:55; 22, Camille Ridd (WV) 21:38; 25, Hailey Buttars (Pro) 22:16; 26, Ana Gomez (Wapato) 22:20; 36, Haley Coburn (Se) 23:41.

Flight 4 — Winner: Krista Story (CDA) 18:26. Locals: 5, Alyssa Visaya (Ike) 19:43; 17, Hana VerMulm (Pro) 20:36; 18, Erika Dezellem (WV) 20:43; 22, Kourtney Adkisson (Ell) 20:57; 31, Heidi Rodriguez (Wap) 22:19; 39, McKenzie Graham (Se) 23:46; 40, Alejandra Rodriguez (Gr) 24:01.

Flight 5 — Winner: Caitlin Conway (CDA) 18:59. Locals: 15, Alyssa Pena (Ike) 20:10; 24, Jennifer Jackson (Ell) 21:11; 33, Chloe Williams (Se) 22:29; 37, Andrea Padilla (Gr) 22:46.

Flight 6 — Winner: Marley LeFore (Camas) 18:34. Locals: 19, Emily Lewis (WV) 20:20; 20, Maggie Rees (Se) 20:29; 24, Megan Glenski (Ike) 20:39; 27, Emily Volkirch (Ell) 20:53.

Flight 7 — Winner: Alexis Fuller (Union) 17:58.7. Locals: 6, Elise Tello (Ike) 18:17; 23, Emily Knudson (WV) 20:04; 24, Lily Tyrrell (Se) 20:11.