Baeleigh Berry’s two-out, three-run triple to right-center in the bottom of the seventh inning lifted West Valley to a 5-4 victory over Eisenhower in nonleague fastpitch Tuesday night at West Valley.

The Rams trailed 4-1 heading into their final at-bat. Mariah Jones’ two-out RBI single pulled West Valley within 4-2 and Haley Ringer followed with a walk to load the bases for Berry.

Ringer pitched a complete game with 11 strikeouts.

Anissa Araiza was 3 for 4 and Morgan Frost had two RBI for Eisenhower.

Eisenhower 000 103 0 — 4 12 1

West Valley 000 100 4 — 5 6 0

Watkins and Frost; Ringer and Villasenor.

Highlights: Morgan Frost (E) 2-4, 2 RBI; Anissa Araiza (E) 3-4; Abigail Watkins (E) CG, 3K; Maggie Tenbusch (WV) 2-3, run; Baeleigh Berry (WV) 3-run 3b; Haley Ringer (WV) CG, 11K.

BOYS SOCCER

Cadets clip Selah

Sophomore Cristian Lucatero punched in the lone goal in the 28th minute and the defense held up the rest of the way as Eisenhower edged Selah 1-0 in nonleague play Tuesday at Marquette Stadium.

Goalkeeper Tony Madera made four saves for the Cadets (1-0-1), who open CBBN play next Tuesday against Moses Lake.

Selah (0-2) hosts Davis on Thursday.

First half: 1, Ike, Cristian Lucatero, 28:00.

Second half: No scoring.

Saves: Tony Madera (E) 4, Abel Bautista (S) 2.

DAVIS 5, WAPATO 0: At Wapato, Williams Pineda scored twice in the first 14 minutes for the Pirates, who broke out to a 4-0 advantage at the break. The Pirates play at Selah on Thursday.

First half: 1. Davis, Williams Pineda (Daniel Guzman), 1:00; 2. Davis, Pineda, 14:00; 3. Davis, Cristian Castro, 34:00; 4. Davis, Luis Hernandez (Luis Ville), 37:00.

Second half: 5. Davis, Erick Villanueva, 56:00.

Saves: Estevan Hernandez (D) 0, Nestor Guzman (D) 0; Jose Fuentes (W) 12.

SCAC

HIGHLAND 2, WAHLUKE 0: At Wahluke, David Paniagua scored in the first half and Duvan Vaca tallied in the second to power the Scotties.

Armando Lopez recorded two saves as Highland improved to 2-0 in league play.

First half: 1, Highland, David Paniagua (Jesus Gutierrez), time not available.

Second half: 2, Highland, Duvan Vaca, time not available.

Saves: Armando Lopez (H) 2.

GRANGER 4, CONNELL 0: At Granger, Rigo Muniz drove in two goals in the first half and added an assist in the second half for the Spartans, who got four saves from goalkeeper Gerardo Ochoa in the shutout.

First half: 1, Granger, Rigo Muniz (Esau Cervantes), 25:00; 2, Granger, Muniz (Rafael Arredondo), 39:00.

Second half: 3, Granger, Hector Franco, 60:00; 4, Granger, Miguel Muniz (R. Muniz), 68:00.

Saves: Gerardo Ochoa (G) 4, Adsel Plaza (C) 6.

MABTON 11, NACHES VALLEY 1: At Mabton, the Vikings jumped out to an 8-0 lead at the break. Hector Medina scored NV’s goal in the 66th minute and goalkeeper Jacob Akland made 11 saves. No details for Mabton were reported.

BASEBALL

Nonleague

RIVERSIDE CHRISTIAN 10, NACHES VALLEY JV 7: At Riverside Christian, Jacob Haas drove in three runs for the Crusaders, who broke out quick with four runs in the first inning.

Naches Valley JV 000 016 0 — 7 9 2

Riverside Christian 400 402 x — 10 7 0

Sholtys, Daniel (3), Simons (4), Robberts (6) and Eims; Lara, J. Stein (5), Catton (6), Jo. Haas (7) and Mains.

Highlights: John Haas (RC) 2-3, 2 RBI; Jacob Haas (RC) 1-3, 3 RBI; Luke Vickers (RC) 1-2, 2 RBI; Zach Deamann (NV) 2-3, 2 2b, RBI.

CLE ELUM 16-20, WHITE SWAN 5-0: At White Swan, Chase Allen went 8 for 9 for the day and Caleb Wersland hit for the cycle in the opener with five RBI for the Warriors.

Game 1

Cle Elum 112 435 — 16 20 1

White Swan 310 010 — 5 7 3

Adams, Taklo (2) and I. Wersland; Watlamet and Spencer.

Highlights: Caleb Wersland (CE) 4-4, 4 runs, 5 RBI, cycle; Chase Allen (CE) 3-4; Isaac Wersland (CE) 3-3; R.J. Adams (CE) 3-5; Payne Porter (CE) 2-4, 5 RBI; Junior Alvarado (WS) 3-3, Chase Marceau (WS) 3-3.

Game 2

Cle Elum 462 8 — 20 24 0

White Swan 000 0 — 0 1 1

Pettin and I. Wersland; Kosik and Garza.

Highlights: Allen (CE) 5-5; Adams (CE) 4-4; Parrish (CE) 3-4; Chavez (CE) 2-2; Hawk (CE) 2-4; Isaac Wersland (CE) 2-4; Pettin (CE) 4 IP, 5K.

TENNIS

SCAC

Naches Valley boys 5, Zillah 0

Singles: Neil Campbell (NV) d. Joe Ponti 6-3, 6-0; Griffin Mallonee (NV) won by forfeit.

Doubles: Jedi Main-Matt Boehle (NV) d. Andy Zarata-James Fernandez 2-6, 6-4, 6-4; Clayton Brester -Wes Taylor (NV) d. Josh Clarence-Gob Antunez 6-2, 6-1; Ellis Cuillier-Andrew Cuillier (NV) d. Christian Francisco-Leon Andre 6-1, 6-2.

Naches Valley girls 3, Zillah 2

Singles: Felina Razey (Z) d. Grace Carroll 6-1, 6-0; Sadie Carroll (NV) d. Norma Valencia 7-5, 6-7 (6-8), 6-4.

Doubles: Hannah Richards-Katie Richards (NV) d. Caitlyn Meyers-Kiersten Ritchie 6-4, 7-5; Taylor Snell-Gracie Stiles 6-2, 4-6, 6-1; Navi Lehal-Brianna Warner (NV) d. Naomi Campbell-Breanna Bjur 6-1, 6-4.

Granger boys 5, Wahluke 0

Singles: Ryker Ely (G) d. Gabino Abarca 6-4, 6-3; Reis Klarich (G) won by forfeit.

Doubles: Johnny Pacheco-Erick Quezaza (G) d. Josue Cuevas-Luke Tome 1-6, 6-2, 7-3 (13-11); Trevor Heitzman-Cody Heitzman (G) d. Erik Vargas-Geraro Herrera 6-0, 6-1; Jose Oliveros-Noe Vivar (G) d. Liono Sanchez-Sebastian Torres 6-0, 6-0.

Wahluke girls 3, Granger 2

Singles: Marleny Garcia (W) d. Nancy Almaguer 6-2, 6-4; Gabriela Navarette (W) d. Kaleigh Shipman 7-6, 6-4.

Doubles: Sierra Heitzman-Lindsey Carpenter (G) d. Maria Mullen-Alondra Rodriguez 6-1, 6-0; Erica Verdia-Esmeralda Verdia (G) d. Marcella Neveraz-Mariela Pineda 7-5, 6-2; Wahluke won by forfeit.

La Salle boys 4, Cle Elum 1

Singles: Brendan Stewart (LS) d. Dillon Shea 6-0, 6-0; Marshall Wright (LS) d. Nick Browitt 6-1, 6-0.

Doubles: Andrew Vargas-Sean Singco (LS) d. Kade Weigert-Cody Hotchkiss 6-0, 6-0; Austin Gasseling-Greg Stiekema (LS) d. Francesco Bolini-Spencer Riley 6-2, 6-0; Matthew Anderson-Marlin Davidson (CE) d. Ivan Lancaster-Jack Hemenway 6-2, 4-6, 12-7.

La Salle girls 5, Cle Elum 0

Singles: Margaret Busey (LS) d. Asia Rogers 6-0, 6-0; Caroline Busey (LS) d. Brooklynn Simmons 6-0, 6-0.

Doubles: Olivia Martin-Jesica Busey (LS) d. Zuley Perez-Emily Lasswell 6-0, 6-0; Kate McGree-Michelle Gasseling (LS) d. Madeline Sanders-Campbell Schmitt 6-1, 6-1; Olivia Moorer-Madeline Ball (LS) d. Hattie Ritter-Dakota Wilte 6-0, 6-1.

Highland boys 5, Goldendale 0

Singles: Kyle Rasmussen (H) d. Dakota McAndie 6-1, 6-2; Colton Wise (H) d. Spencer Knowlton 6-3, 6-2.

Doubles: Andy Ramos-Wesley Welch (H) d. Brandon Cline-Ethan Hockner 6-3, 1-6, 7-6 (7-4); Christian Gonzales-Manny Silva (H) d. Steven Sharp-Jairus Christensen 6-0, 6-1; Highland won by forfeit.

Goldendale girls 4, Highland 1

Singles: Taylor Ollie (H) Madison Holbrook 7-5, 6-3; Faith Simmons (G) won by forfeit.

Doubles: Dallas Smith-Lauren Ricks (G) d. Gabriella Ochoa-Brenda Castellanos 6-2, 6-0; Haley Smith-Hanna Hoffman (G) d. Lauren Newman-Bryanna Monson 6-1, 6-2; Nicole Latimer-Rachel Sharp (G) d. Glorimar Delgado-Harmony Phillips 6-3, 6-0.

Nonleague

East Valley boys 4, Eisenhower 1

Singles: Brandon Garza (Ike) d. Nathan Campos 6-4, 2-6, 6-2; Garrett Rhymes (EV) d. Martin-Martinez 6-4, 6-3.

Doubles: Spencer Klein-Stephen Aiken (EV) d. Lu-Leaverton 6-1, 6-0; Ryen Rodriguez-Hank Jones (EV) d. Tuckneis-Anders 7-5, 6-1; Jory Williams-Alfonzo Andrade (EV) d. Contreras-Velasco 6-2, 6-1.

East Valley girls 3, Eisenhower 2

Singles: Claire Bohoskey (Ike) d. Kaitlyn Fiscus 6-0, 6-0; Lexie Baker (Ike) d. Jasmine Randhawa 6-4, 6-4.

Doubles: Amy Wilson-Anna Fallstrom (EV) d. Glenski-Lopez 7-5, 6-7 (3), 10-7; Pon Lothong-Emily George (EV) d. Gronewald-Taylor 6-4, 6-1; Alli Eckert-Emily Hirtle (EV) d. Griffin-Fischer 4-6, 6-4, 10-5.

Ephrata boys 5, Ellensburg 0

Singles: Hunter Sears (Ep) d. Tim Miller 6-1, 6-1; Garner Sears (Ep) d. Ryland Higdon 7-6 (5), 0-6, 6-3.

Doubles: Michael Bosnar-Matt Jones (Ep) d. Erick Hurson-Stephen Chmeleski 6-4, 6-3; Mauricio Contreras-Jordan Brzezny (Ep) d. Galen Zimmerman-R.J. Johnston 6-1, 6-4; Stenn Monson-Connor Maddalozzo (Ep) d. Brennan Radich-Duncan Hansberry 6-1, 6-1.

Ellensburg girls 4, Ephrata 1

Singles: Mary Kelleher (El) d. Naomi Kooistra 6-3, 6-3; Teighan Moore (Ep) d. Rachele Barker 6-2, 6-1.

Doubles: Gese Gruber-Elli Siks (El) d. Kim Beck-Tessa Ratigan 6-1, 6-2; Jennifer Jackson-Mary Lonowski (El) d. Demi Brekhus-Stephanie Olivares 6-4, 3-6, 6-2; Helena McLeod-Jasmine Sanchez (El) d. Aubrey Smith-Roni Wenz 6-0, 6-3.

Wapato boys 2, Prosser 2

Singles: Kevin Mauck (P) d. Justin Swearngin 6-4, 6-0; John Carlo Rapanut (W) won by forfeit.

Doubles: Juan Pulgarin-Adrian Zavala (W) d. Harley Hall-Nicholas Foster 6-2, 6-2; William Foster-Jaden DeWitt (P) d. Jonathan Rapanut-Ryan Jackson 7-5, 5-7, 6-4.

Wapato girls 4, Prosser 1

Singles: Alexia Botello (W) d. Daphine Reiley 6-0, 6-4; Sierra Davis (W) d. Gaby Milanez 6-1, 6-0.

Doubles: Michelle Cachero-Maricrus Escobedo (W) d. Elsa Anaya-Marissa Johnson 6-4, 7-5; Samantha Reily-Samantha Munoz (P) d. Jackie Beyrouty-Jessa Castro 6-4, 7-5; Isela Cruz-Fabiola Vidrios (W) d. Mykal Velasquez-Ester Bowert 6-4, 7-6.

PREP GOLF

Nonleague

THE DALLES INVITATIONAL

At The Dalles Country Club

Goldendale results (no team score): Bree Wanderscheid 80, Sawyer Ross 105, Natalie Hurst 128.

CWAC

AT BLACK ROCK CREEK

Team scores: Ephrata 416, Grandview 550, Prosser 566.

Medalist: Kendall Sage (E) 95.

Grandview: Kayla Lucas 122, Hannah Pond 136, Teagan Parrish 133. Prosser: Zoe Wilson 132, Ruby Trujillo 135, Rylie Burnett 145.