CBBN

Eastmont boys 7, Eisenhower 0

Singles: Colton Erho (Ea) d. Martin Martinez 6-0, 6-0; Ryan Guske (Ea) d. Skylar Anders 6-0, 6-1; Brian Merrill (Ea) d. Johnny Bartlett 6-0, 6-1; Eastmont won by forfeit.

Doubles: Anthony May-Spencer Canada (Ea) d. Shohei Sato-Quin Wilson 6-1, 6-0; Cutter Wurel-Seth Shjandemaar (Ea) d. Julian Contreras-Eric Soto 6-3, 6-1; Andrew Archer-Alex Moseley (Ea) d. Jonathan Aguilar-Robert Salas 6-1, 6-1.

Eisenhower girls 4, Eastmont 3

Singles: Claire Bohoskey (Ei) d. Jenae Bickford 6-3, 6-0; Lily Waterhouse (Ea) d. Katie Patterson 6-0, 6-1; Abby Waterhouse (Ea) d. Britni Stewart 6-0, 6-0; Makena Fischer (Ei) d. Cassie Divis 6-4, 6-3.

Doubles: Aubrey May-Rachel Schwarz (Ea) d. Elizabeth Glenski-Hannah Taylor 4-6, 6-4, 6-2; Karly Forbes-Bailee Griffin (Ei) d. Kyra Wonders-Jade Hayes 6-4, 6-2; Jesi Nicholson-Hannah Lapsley (Ei) d. Kaylie Henry-Elese Turner 6-3, 3-6, 5-4 (injury default).

.

CWAC

Selah boys 5, Prosser 0

Singles: Jacob Beem (S) d. Nick Foster 4-6, 7-6 (5), 6-1; Tyson Eckert (S) d. Gabriel Klingeles 6-2, 6-0.

Doubles: Othon Hamill-Lucas Mahugh (S) d. Trevor James-Peter Cook 6-0, 6-0; Matt Watkins-Trenton Murdock (S) won by forfeit; Tony Valencia-Gunnar Tucker (S) won by forfeit.

Record: Selah is 7-3 overall.

Selah girls 3, Prosser 2

Singles: Daphne Reilly (P) d. Chloe Howell 6-2, 6-0; Josylyn Felicijan (P) d. Eva Hamill 6-1, 6-0.

Doubles: Lauren McDevitt-Cailin O’Malley (S) d. Brinnley Ashton-Kyrsten Wiggins 6-3, 6-0; Kya Raschko-Ally Vinson (S) d. Makayla Cruz-Alejandra Guerrero 6-0, 6-4; Magaly Lazcano-Erin Herzog (S) d. Malia Priem-Kate Burnett 6-3, 6-1.

Record: Selah is 3-7 overall.

.

East Valley boys 3, Ephrata 2

Singles: Drew Scherschligt (EV) d. Michael Novitsky 6-2, 7-6 (7-5); Michael Manion (EV) d. Nick Peterson 6-0, 6-0.

Doubles: Stenn Monson-Garner Sears (Ep) d. Gabe Anderson-Aidan Fallstrom 6-1, 6-0; Danny Scherschligt-Jask Khinda (EV) d. Tate Sircin-Conner Maddalozzo 6-4, 3-6, 6-2; Christian Pugh-Tucker Merchant (Ep) d. Jerad Smith-Jory Williams 4-6, 6-2, 6-3.

Ephrata girls 3, East Valley 2

Singles: Emily Hirtle (EV) d. Jennie DeLeon 4-6, 7-5, 6-2; Alli Eckert (EV) d. Angelina Chesnakov 7-5, 7-5.

Doubles: Demi Brekhus-Teighan Moore (Ep) d. Brianna Hallenbeck-Tatiana-Reyna 6-0, 6-1; Amairany Martinez-Roni Wenz (Ep) d, Maria Valencia-Lexi Brulotte 6-0, 7-5; Miriam Hernandez-Annalis Espinoza (Ep) d. Carly Clark-Jadvir Gill 1-6, 7-6 (7-5), 7-6 (10-8).

.

Wapato boys 3, Toppenish 2

Singles: Justin Swerngin (W) d. Austin KickingWoman 6-4, 4-6, 6-4; Adrian Zavala (W) d. Daniel Mendoza 6-1, 6-4.

Doubles: John Rapanut-Jonathan Rapanut (W) d. Reymundo Enciso-Omar Zaragoza 6-1, 7-5; Enedeo Garza-Jose Patino (T) d. Luis De Leon-Brian Solano 6-0, 6-0; Jeremy Baker-Jesus Ramirez (T) d. Tomas Gonzalez-Delano Hamilton 6-0, 6-0.

Toppenish girls 3, Wapato 2

Singles: Blanca Romero (T) d. Nadia Botello 7-5, 6-2; Courtney Stancliffe (T) d. Jiselle Arambul 6-0, 6-2.

Doubles: Mari-Crus Escobedo-Jennifer Mata (W) d. Nancy Sanchez-Allison Huylar 6-2, 6-1; Amayrane Gonzalez-Celena Romero (W) d. Jovannah Gudino-Vanessa Gudino 6-4, 6-1; Jasmin Silva-Maria Cervantes (T) d. Amanda Cantu-Katy Palma 6-4, 6-0.

.

Othello boys 5, Grandview 0

Singles: Marty Garza (O) d. Devin De Leon 6-2, 6-1; Tanner Wagner (O) d. Victor Delgado 6-2, 6-1.

Doubles: Collin Freeman-Michael Carltond (O) d. Logan Alvarez-Jose Ramos 6-0, 6-4; Lorenzo Garza-Fernando Huerta (O) d. Roger Escareno-Alfonso Granados 6-1, 6-2; Carson Freeman-Caleb Roylance (O) d. Jesus Gurrola-Anthony Gutierrez 6-0, 6-4.

Othello girls 5, Grandview 0

Singles: Keesten Anderson (O) d. Jasmine 6-0, 6-1; Zoee Roylance (O) d. McKenzie Rios 6-0, 6-1.

Doubles: Lilly Tovar-Laloni Tovar (O) d. Taylor Hamm-Esmeralda Jacobo 6-7 (3), 6-3, 6-4; Rosa Cruz-Angelica Constantino (O) d. Diana Godinez-Monse Oropeza score not reported; Christina Murillo-Malia Villarreal (O) d. Jozelle Prieto-Juana Razo 6-0, 6-1.

.

SCAC

La Salle boys 4, Naches Valley 1

Singles: Brendan Stewart (L) d. Griffin Mallonee 6-0, 6-2; Sean Singco (L) d. Clayton Brester 6-1, 6-2.

Doubles: Marshall Wright-Andrew Vargas (L) d. Neal Campbell-Jedi Main 6-2, 6-0; Matt Brusic-Jacob Pesek (L) d. A.J. Olsen-Jacob Akland 6-2, 4-6, 6-2; Ben Eilts-Minh Do (N) d. Ivan Lancaster-Henry Martin 6-2, 6-2.

Records: La Salle 12-0.

La Salle girls 4, Naches Valley 1

Singles: Katie Richards (N) d. Issabella James 7-6, 6-3; Madeline Ball (L) d. Delaney Patrick 6-3, 6-0.

Doubles: Jesica Busey-Olivia Martin (L) d. Grace Carrell-Navi Lehal 2-6, 6-2, 6-3; Margaret Busey-Caroline Busey (L) d. Brianna Warner-Sharan Kaur 6-3, 6-2; Laura Stewart-Lauren Roberts (L) d. Noelle Huck-Sadie Carrell 6-2, 6-1.

Records: La Salle 12-0.

.

Highland boys 5, Cle Elum 0

Singles: Manny Silva (H) d. Nick Browitt 6-1, 6-2; Hunter Gunderson (H) d. Beau Woyte 6-1, 6-1.

Doubles: Kyle Rasmussen-Colton Wise (H) d. Van Bonkhorst-Harry Crutcher-Smith 6-0, 6-0; Wesley Welsh-Andy Ramos (H) d. Matthew Anderson-Zay Neville 6-0, 6-0; Cotton Long-Alejandro Jimenez (H) d. Marlon Davidson-Chandler Bettis 6-0, 6-1.

Cle Elum girls 4, Highland 1

Singles: Brooklyn Simmons (CE) d. Brenda Castellanos 6-1, 6-4; Julie Perez (CE) won by forfeit.

Doubles: Emily Lasswell-Dakota Witte (CE) d. Jenni Magana-Laura Quinteros 6-3, 6-4; Campbell Schmidt-Kylie Sutton (CE) d. Harmony Phillips-Rosa Moreno 6-3, 6-1; Lydia Rasmussen-Kacie Churchill (H) d. April Englehart-Hattie Ritter 6-0, 6-3.