Here are the top scorers set to play in the Class 2A and 1A boys and girls state basketball tournaments in the Yakima SunDome. Numbers are based on submissions from the regular season for tournament program.

2A BOYS

23.9, David Crisp, Clover Park (Jr., 6-1)

22.3, Philip Winston, Clover Park (Jr., 6-1)

21.5, Jayson Brocklesby, Sequim (Sr., 6-2)

21.0, Corey Langerveld, Pullman (Sr., 6-6)

16.0, Jalen Peake, West Valley (Sr., 6-3)

15.1, Isaak Davies, Burlington-Edison (Jr., 5-10)

14.9, Austin Strock, West Valley (Sr., 6-4)

14.9, Austin Von Herbulis, Burlington-Edison (Sr., 6-7)

14.5, Jonathan Patterson, Renton (Sr., 6-2)

14.2, Daron Browning, Burlington-Edison (Sr., 6-3)

13.3, Lavelle Smith, Renton (Sr., 5-10)

13.1, John Shine, Lynden (Sr., 6-2)

13.0, Race Martin, Pullman (Jr., 6-4)

12.7, Dak Shagren, Lynden (Sr., 6-3)

12.6, Billy King, Anacortes (Sr., 6-3)

11.6, Gabe Carter, Sequim (Sr., 6-4)

10.8, A.J. Yost, Anacortes (Sr., 6-6)

10.3, Sam D’Amelio, Anacortes (Sr., 6-1)

2A GIRLS

23.0, Taylor Farris, Renton (Jr., 5-11)

15.7, Jazzlynn Brewster, River Ridge (Jr., 5-8)

15.6, Kourtney Eaton, Mark Morris (So., 5-9)

15.4, Erin Higbie, West Valley (So., 5-11)

14.6, Mariah Swanson, Burlington-Edison (Sr., 5-11)

14.2, Susan Kenney, Cedarcrest (Jr., 5-6)

13.7, Briana Cordova, Wapato (Sr., 5-6)

13.3, Majerle Reeves, Mark Morris (Sr., 5-8)

13.2, Julie Spencer, Chehalis (So., 6-1)

12.9, Kailyn Campbell, Cedarcrest (Sr., 6-1)

12.8, Karley Eaton, Mark Morris (So., 5-9)

12.5, Jamika Parker, Chehalis (Sr., 6-3)

12.3, Kalee Fowler, Cedarcrest (Jr., 5-6)

11.6, Darian Gasseling, Wapato (Sr., 5-4)

11.3, Breanna DuBois, Mark Morris (Jr., 5-11)

11.3, Ashley Coons, Mark Morris (So., 5-10)

1A BOYS

19.8, Dylan Boyd, Cashmere (Jr., 5-10)

18.9, Austin Trafelet, Toledo (Sr., 6-5)

18.3, Justin Rivas, Okanogan (Jr., 5-9)

16.9, Isaac Reimer, Lynden Christian (Sr., 6-8)

16.9, Brennan Rakoz, Toledo (Sr., 6-7)

16.0, Caleb Taylor, King’s (Sr., 6-2)

15.9, Trey Drechsel, Cedar Park Christian (Jr., 6-4)

15.4, Yaniv Shier, Seattle Academy (Sr., 6-4)

15.0, Coleman McElroy, Cashmere (Sr., 6-5)

14.6, Daniel Davydov, Seattle Academy (Jr., 6-0)

13.7, Jim Townsend, Okanogan (So., 6-3)

13.6, Evan Scholten, Cedar Park Christian (Sr., 6-7)

13.2, Esau Cervantes, Granger (Sr., 5-10)

12.4, Jordan Christensen, Cashmere (Sr., 6-0)

11.9, Luke Saufferer, Cedar Park Christian (Sr., 6-3)

11.6, Quinton Oliver, Okanogan (Sr., 6-2)

10.6, Johnny Pacheco, Granger (Sr., 5-10)

1A GIRLS

20.9, Chandler Smith, Brewster (Jr., 6-0)

19.9, Kara Staggs, Okanogan (Sr., 5-8)

18.4, Kaycee Creech, Cascade Christian (Sr., 5-9)

15.6, Monica Landdeck, Brewster (Jr., 5-8)

14.1, Tierney Uhlenkott, Castle Rock (Sr., 5-10)

13.9, Maddi Seidl, Castle Rock (Sr., 5-8)

13.2, Courtney Dietrich, Chelan (Sr., 6-1)

13.0, Abby Phelps, Chelan (Jr., 5-10)

11.8, Caitlyn Behymer, Okanogan (Sr., 5-10)

11.7, Michelle Schultz, Connell (Sr., 5-11)

11.2, Katie Rozumny, Cascade Christian (Jr., 5-5)

10.8, Brette Boesel, Brewster (Jr., 5-7)

10.3, Macee Utecht, Castle Rock (Sr., 5-5)

10.2, Becky Mae Taylor, Brewster (Sr., 5-8)

10.1, Kayla Tiemersma, Lynden Christian (Sr., 6-0)

10.0, Savanna Hanson, King’s (So., 5-11)