TACOMA NEWS TRIBUNE’S STATE POLLS

BOYS

CLASS 4A — 1, Bothell; 2, Federal Way; 3, Bellarmine Prep; 4, Garfield; 5, Richland; 6, Central Valley; 7, Union; 8, Jackson; 9, Gonzaga Prep; 10, Tahoma.

CLASS 3A — 1, Rainier Beach; 2, Lincoln; 3, Franklin; 4, University; 5, Kamiakin; 6, Mountlake Terrace; 7, O’Dea; 8, Columbia River; 9, Foss; 10, Seattle Prep

CLASS 2A — 1, Lynden; 2, Clover Park; 3, Mark Morris; 4, West Valley-Yakima; 5, White River; 6, Pullman; 7, Ridgefield; 8, Renton; 9, Squalicum; 10, River Ridge.

CLASS 1A — 1, Lynden Christian; 2, Zillah; 3, Cascade Christian; 4, Seattle Academy; 5, Toledo; 6, Cedar Park Christian; 7, Meridian; 8, Cashmere; 9, Freeman; 10, Eatonville.

GIRLS

CLASS 4A — 1, Gonzaga Prep; 2, Mount Rainier; 3, Lewis & Clark; 4, Lake Stevens; 5, Mead; 6, Union; 7, Jackson; 8, Puyallup; 9, Eastlake; 10, Bellarmine Prep.

CLASS 3A — 1, Prairie; 2, Cleveland; 3, Kamiakin; 4, Wilson; 5, University; 6, Juanita; 7, Shadle Park; 8, Stanwood; 9, Glacier Peak; 10, Seattle Prep.

CLASS 2A — 1, White River; 2, Chehalis; 3, Archbishop Murphy; 4, Ellensburg; 5, Mark Morris; 6, Pullman; 7, Burlington-Edison; 8, Toppenish; 9, Black Hills; 10, West Valley-Yakima.

CLASS 1A — 1, Lynden Christian; 2, Freeman; 3, Blaine; 4, Cascade Christian; 5, Lakeside; 6, Mount Baker; 7, Connell; 8, Eatonville; 9, Woodland; 10, Chelan.

SEATTLE TIMES STATE POLLS

BOYS

CLASS 4A — 1, Bothell; 2, Federal Way; 3, Bellarmine Prep; 4, Garfield; 5, Jackson; 6, Central Valley; 7, Richland; 8, Union; 9, Issaquah; 10, Gonzaga Prep.

CLASS 3A — 1, Rainier Beach; 2, Lincoln; 3, Franklin; 4, University; 5, Kamiakin; 6, O’Dea; 7, Foss; 8, Seattle Prep; 9, Mountlake Terrace; 10, Mercer Island.

CLASS 2A — 1, Lynden; 2, Clover Park; 3, White River; 4, Mark Morris; 5, Pullman; 6, West Valley-Yakima; 7, Renton; 8, River Ridge; 9, Ellensburg; 10, Sammamish.

GIRLS

CLASS 4A — 1, Mount Rainier; 2, Gonzaga Prep; 3, Lake Stevens; 4, Inglemoor; 5, Mead; 6, Woodinville; 7, Lynnwood; 8, Union; 9, Jackson; 10, Bellarmine Prep.

CLASS 3A — 1, Wilson; 2, Prairie; 3, Cleveland; 4, Kamiakin; 5, University; 6, Mount Spokane; 7, Holy Names; 8, Lakeside; 9, Seattle Prep; 10, Bellevue.

CLASS 2A — 1, White River; 2, Chehalis; 3, Burlington-Edison; 4, Mark Morris; 5, Wapato; 6, Ellensburg; 7, Archbishop Murphy; 8, River Ridge; 9, Renton; 10, Cedarcrest.