Here are updated Valley track and field leaders through Saturday, April 20, and the Prosser Invitational. The big meets for the upcoming week are Ellensburg’s Keith Jewett Invite and the westside majors at Shoreline (boys) and Lake Washington (girls).

BOYS

100: Isaac Messenger (Goldendale) 11.34c, Sterling Clark (Prosser) 11.42, Briley Cameron (Goldendale) 11.50, Luis Leon (Eisenhower) 11.54c, Bernaldo Madrigal (Sunnyside) 11.57, Cameron Jones (Selah) 11.61, Ty Poole (Kittitas) 11.64c, Thomas Niemeyer (Prosser) 11.65.

200: Luis Leon (Eisenhower) 22.64, Eduardo Ayala (Eisenhower) 23.35, Bernaldo Madrigal (Sunnyside) 23.39, David Whitmore (Naches Valley) 23.43, Sergio Reyna (East Valley) 23.47, Briley Cameron (Goldendale) 23.52, Isaac Messenger (Goldendale) 23.54c, Cameron Jones (Selah) 23.60.

400: Drew Schreiber (Eisenhower) 50.50, Luis Leon (Eisenhower) 50.75, Ethan Hibbs (Prosser) 51.02, Hank Strom (Wapato) 51.55, Sterling Clark (Prosser) 51.80, Diego Hernandez (Zillah) 52.02, Juan Cortes (Wapato) 52.10, Sergio Reyna (East Valley) 52.12.

800: Drew Schreiber (Eisenhower) 1:52.96, Rogelio Bahena (Davis) 2:02.40, Jesus Medina (Eisenhower) 2:03.16, Braeden Rehfield (Eisenhower) 2:03.70, Richard Pryor (West Valley) 2:03.85, Gage Benner (Eisenhower) 2:03.96, Kirk Gartrell (Riverside Christian) 2:04.94, Jack Espinoza (Highland) 2:05.5h.

1,600: Drew Schreiber (Eisenhower) 4:25.05c, Gage Benner (Eisenhower) 4:25.68c, Jesus Medina (Eisenhower) 4:29.96c, Jack Espinoza (Highland) 4:31.67, Gavin Leaverton (Eisenhower) 4:37.67, Simon Verduzco (Eisenhower) 4:37.8h, Bradley Buttars (Prosser) 4:38.56, Justin Irvine (West Valley) 4:38.87.

3,200: David Eisenhauer (Riverside Christian) 9:59.57, Carter Svendsen (Eisenhower) 10:02.0h, Gavin Leaverton (Eisenhower) 10:02.12, Brian Islas (Davis) 10:03.10, Jack Espinoza (Highland) 10:04.42, Jose Maciel (Eisenhower) 10:04.60, Ben Mahony (Eisenhower) 10:04.67, Jesus Medina (Eisenhower) 10:07.37.

110 hurdles: Elijah Pena (Sunnyside) 15.48, David Whitmore (Naches Valley) 16.04, Braden Sunwold (West Valley) 16.11, Jordan DeSanto (Riverside Christian) 16.15, Jack Picatti (La Salle) 16.19, Eric Amaro (Sunnyside) 16.32, King Harvin (Davis) 16.39, Allyn Burvee (Ellensburg) 16.71.

300 hurdles: King Harvin (Davis) 41.57, Elijah Pena (Sunnyside) 41.71, Spencer Stewart (Eisenhower) 41.88, Braden Sunwold (West Valley) 42.16, Adam Soelberg (Riverside Christian) 42.17, John Stephens (Lyle-Wishram) 43.04c, Steven Razo (Grandview) 43.47, David Vargas (La Salle) 43.80.

4x100: Eisenhower (Sybouts, Leon, Schreiber, Ullom) 44.28, Sunnyside 44.47, Grandview 45.00, East Valley 45.22, Wapato 45.71, Goldendale 45.86, Zillah 45.88, Prosser 45.97.

4x400: Prosser (Clark, Meza, Pedroza, Hibbs) 3:30.97, Eisenhower 3:32.77, Wapato 3:33.67, Zillah 3:38.07, Riverside Christian 3:38.40, East Valley 3:39.76, Davis 3:40.16, Sunnyside 3:40.25.

Shot: Jake Callaghan (Naches Valley) 59-9.5, Kenny Hood (East Valley) 47-2, Jason Glenn (Ellensburg) 45-6.5, Gabe Montoya (Lyle-Wishram) 45-5, Jose Jimenez (Eisenhower) 44-8.75, Elijah Payer (Wapato) 44-8, Juan Melgoza (Wapato) 43-5, Caleb Danforth (East Valley) 42-10.5.

Discus: Austin Oursland (Kittitas) 140-3, Eric Amaro (Sunnyside) 140-1, Adrian Villasenor (Toppenish) 136-9, Jake Callaghan (Naches Valley) 135-0, Ruben Perez (Zillah) 134-4, Jose Sanchez (Sunnyside) 127-6, Jason Glenn (Ellensburg) 126-2, Juan Peralta (Sunnyside) 124-11.

Javelin: James Swanson (West Valley) 189-5, Eric Amaro (Sunnyside) 177-5, Jensen Lillquist (Ellensburg) 169-6, Andrew Martinez (Eisenhower) 165-10, Matt Wellner (La Salle) 160-6, Cody Scott (Selah) 155-11, Josh Chronister (Highland) 154-4, Adrian Gutierrez (Mabton) 150-0.

High jump: Cameron Rath (Selah) 6-2, Micah Tranch (Riverside Christian) 6-2, Jesse McDaniel (Kittitas) 6-0, Tim Lambert (Klickitat) 6-0, Mitchell Powers (Bickleton) 5-10, Eduardo Salmeron (Sunnyside) 5-8, Jeremy Bade (East Valley) 5-8, Bennett Ullom (Eisenhower) 5-8, Bryce Kelly (West Valley) 5-8.

Long jump: Alfredo Hernandez (Wapato) 20-6, Matt Bennett (Ellensburg) 20-5.75, Jeremy Bade (East Valley) 20-4, Braydon Shields (West Valley) 20-4, Kirk Gartrell (Riverside Christian) 20-2.25, Ty Poole (Kittitas) 20-1, Jarred Nidiffer (East Valley) 19-11.25, Eduardo Salmeron (Sunnyside) 19-11.

Triple jump: Isaac Messenger (Goldendale) 42-3, Travis Frymier (Eisenhower) 42-1, Eduardo Salmeron (Sunnyside) 41-8.5, Alfredo Hernandez (Wapato) 41-3.5, Sterling Clark (Prosser) 41-2.75, Braydon Shields (West Valley) 41-2.5, Sergio Lugo (Sunnyside) 40-8, Jeremy Bade (East Valley) 40-7.25.

Pole vault: Colton Peyser (Selah) 13-9, Matt Driver (Kittitas) 12-7, Jesse Nickens (Davis) 12-6, Peter Clinton (Bickleton) 12-6, Ian Kinney (Eisenhower) 12-0, Andy Rodriguez (Grandview) 11-6, Greg Dechand (Trout Lake-Glenwood) 11-6, Zeb Eilers (Kittitas) 11-0, Taylor Alexander (West Valley) 11-0, Isaiah Sanders (Prosser) 11-0.

GIRLS

100: Delaney Romero (Naches Valley) 12.67, Kailee Wood (Selah) 12.76, Tierney Silliman (West Valley) 12.78, Taylor Wicht (Selah) 12.91, Alexia Rodriguez (Ellensburg) 12.92, Lindsay Clerf (Kittitas) 13.04c, Miranda Borrego (Zillah) 13.07, Kelcie Russell (Ellensburg) 13.12.

200: Kailee Wood (Selah) 26.45, Tierney Silliman (West Valley) 26.47, Delaney Romero (Naches Valley) 26.50, Kelcie Russell (Ellensburg) 26.63, Amber Reiber (Selah) 27.05, Lindsay Burns (West Valley) 27.12, Katelyn Pendley (Thorp) 27.17, Taylor Wicht (Selah) 27.18.

400: Kasi Prieto (Grandview) 1:00.69, Amber Reiber (Selah) 1:00.74, Katelyn Pendley (Thorp) 1:01.42, Lindsay Clerf (Kittitas) 1:01.88, Sheila Silvas (Davis) 1:02.09, Kolby Childers (Prosser) 1:03.14, Riley Steele (West Valley) 1:03.76, Alexia Rodriguez (Ellensburg) 1:03.97.

800: Elise Tello (Eisenhower) 2:26.67, Valerie Vogt (Trout Lake-Glenwood) 2:28.1h, Samantha Gil (Eisenhower) 2:29.0h, Megan Glenski (Eisenhower) 2:29.56, Star Summer (Ellensburg) 2:30.28, Marizza Birrueta (Grandview) 2:30.94, Kolby Childers (Prosser) 2:31.26, Engaisi Peter (Ellensburg) 2:32.34.

1,600: Elise Tello (Eisenhower) 5:18.54, Alexis Redfield (Zillah) 5:29.73, Samantha Gil (Eisenhower) 5:30.86, Megan Glenski (Eisenhower) 5:32.51, Valerie Vogt (Trout Lake-Glenwood) 5:33.8h, Tori Klein (Eisenhower) 5:34.3h, Rachel Farris (Ellensburg) 5:38.19, Amber Nickerson (Ellensburg) 5:38.97.

3,200: Elise Tello (Eisenhower) 11:05.45, Tori Klein (Eisenhower) 11:28.06, Rachel Farris (Ellensburg) 11:49.75, Alexis Redfield (Zillah) 12:14.51, Megan Glenski (Eisenhower) 12:21.96, Kaili Keefe (West Valley) 12:22.90, Grace Whitmer (Davis) 12:27.51, Emily Lewis (West Valley) 12:28.29.

100 hurdles: Lindsay Yetter (Prosser) 16.22, Akaisha Charlton (Ellensburg) 16.70, Beth Wise (Zillah) 16.74, Brittney Broersma (Sunnyside) 17.14, Devin Simpson (Eisenhower) 17.19, Jordyn Arlt (Ellensburg) 17.40, Caitlin Long (Highland) 17.48, Lindsay Brown (Bickleton) 17.55.

300 hurdles: Madison Moffat (Ellensburg) 48.18, Brittney Broersma (Sunnyside) 48.74, Jordyn Arlt (Ellensburg) 49.22, Beth Wise (Zillah) 49.77, Caitlin Long (Highland) 51.07, Lindsay Yetter (Prosser) 51.16, April Soelberg (Riverside Christian) 51.31, Karissa Cuevas-Martinez (Selah) 51.58.

4x100: Selah (Cuevas-Martinez, Wicht, Wood, Reiber) 49.94, West Valley 50.55, Ellensburg 51.26, Selah 51.91, Davis 52.06, Sunnyside 53.24, Eisenhower 53.31, Wapato 53.59, Toppenish 53.63.

4x200: Davis (Bautista, Silvas, Sanchez, Juarez) 1:51.75, West Valley 1:53.30, Kittitas 1:53.54, Sunnyside 1:53.57, East Valley 1:54.08, Ellensburg 1:54.85, Selah 1:55.22, Prosser 1:55.40.

4x400: Ellensburg (Moffat, Summer, Russell, Peter) 4:14.29, Prosser 4:17.20, Sunnyside 4:21.15, West Valley 4:22.18, Grandview 4:26.64, Zillah 4:27.08, Selah 4:28.05, Eisenhower 4:32.22.

Shot: Alyssum Reno (Kittitas) 35-7.5, Keiley Greenlaw (Thorp) 34-4, Salome Yates (East Valley) 33-8.5, Kendall Platsman (Sunnyside) 33-1.5, Natalie Vargas (Toppenish) 32-5, Brina Perez (West Valley) 32-3, Miranda Whitworth (Davis) 32-2.5, Rachel Bush (Eisenhower) 32-1.

Discus: Claire Goins (Eisenhower) 114-3, Brooke Brown (Eisenhower) 114-2, Sarah Roberts (Riverside Christian) 112-8, Keiley Greenlaw (Thorp) 102-2, Jamila Shafer (Grandview) 102-1, Samantha Fate (Wapato) 100-4, Jamie White (Prosser) 99-6, Rachel Bush (Eisenhower) 98-11.

Javelin: Brooke Brown (Eisenhower) 136-2, KC Andrus (Cle Elum) 127-0, Nicole Nobbs (Riverside Christian) 123-9, Brina Perez (West Valley) 114-7, Lara Parsons (Klickitat) 112-7, Alyssum Reno (Kittitas) 112-7, Erika Wilson (Selah) 111-7, Deanna Avalos (La Salle) 110-9.

High jump: Lindsay Clerf (Kittitas) 5-0, Emily Seaman (Zillah) 5-0, Lindsay Brown (Bickleton) 5-0, Ryane Holmes (Davis) 5-0, Kelcie Russell (Ellensburg) 5-0, Cheyenne Adams (East Valley) 5-0, Ava Tolcacher (Prosser) 5-0, Shaddia Meadows (Naches Valley) 4-10, Aryssa Brantner (West Valley) 4-10.

Long jump: Lindsay Burns (West Valley) 17-7, Kailee Wood (Selah) 17-4, Delaney Romero (Naches Valley) 16-8, Samantha Herzog (East Valley) 16-1, Bridgette Wichterman (Ellensburg) 16-0, Sydney Mercer (Prosser) 15-11, Ashleigh Fraser (Cle Elum) 15-11, Miah Perez (Ellensburg) 15-10.

Triple jump: Emily Seaman (Zillah) 33-2, Sydney Mercer (Prosser) 32-10.5, Lexi Ott (Kittitas) 32-5, Shaddia Meadows (Naches Valley) 32-4, Delaney Romero (Naches Valley) 32-2, Emma Faubion (West Valley) 32-0, Katie Haas (East Valley) 31-10.25, Jamie Venema (Bickleton) 31-9.5.

Pole vault: Taylor Wicht (Selah) 10-7, Mackenzie Davis (Prosser) 9-6, Serena Streich (West Valley) 9-6, Jamie Venema (Bickleton) 8-6, Halle Irvine (West Valley) 8-6, Geordan Skyles (Sunnyside) 8-0, Karoly Despain (Eisenhower) 8-0, Abigail Poston (West Valley) 8-0, Tara Van Corbach (Sunnyside) 8-0, Magda Vela (Wapato) 8-0.