CONNELL, Wash. — Naches Valley sophomore Brooke Benner set a school record while winning the triple jump, reaching a Valley-best 35 feet, 6 1/2 inches, at Friday’s 16-team Connell Invitational.

Benner also won the long jump at 16-8. La Salle’s Lauren Newman was a double winner in the 100 and 200.

In the boys meet, Riverside Christian’s Kirk Gartrell won the 400, 800 and long jump.

Kittitas won the boys team title and was second in girls.

BOYS

Team scores — Top 3: Kittitas 80, Quincy 67, Naches Valley 58. Local: Riverside Christian 41, La Salle 40, Granger 33, Highland 14.

Local highlights

100: 2, Jose Mejia (G) 11.37. 200: 2, Tyler McIrvin (K) 23.62; 3, Mejia (G) 23.70. 400: 1, Kirk Gartrell (RC) 51.19; 2, Daniel Whitmore (NV) 51.95. 800: 1, Gartrell (RC) 2:02.53; 2, Dominique Fuller (G) 2:05.22. 1600: 2, Jose Marin (K) 4:44.60; 3, Rodrigo Ventura (H) 4:46.24. 3200: 2, Marin (K) 10:25.46. 110H: 2, David Whitmore (NV) 15.53. 300H: 2, Nic Knutson (NV) 42.39. 4x100: 1, Naches Valley 45.65; 3, La Salle 46.79. 4x400: 1, Kittitas 3:33.62.

Disc: 1, Austin Oursland (K) 135-9. Jav: 2, Matt Wellner (L) 164-4. HJ: 1, Micah Tranch (RC) 5-10. LJ: 1, Gartrell (RC) 20-8.5; 3, McIrvin (K) 20-2.5. TJ: 2, McIrvin (K) 39-10; 3, Josh Adkins (L) 39-8.

GIRLS

Team scores — Top 3: Lind-Ritzville 83, Kittitas 78, Quincy 75. Local: La Salle 47, Naches Valley 46, Granger 23, Highland 22, Riverside Christian 18.

Local highlights

100: 1, Lauren Newman (L) 12.59. 200: 1, Newman (L) 26.24. 800: 2, Annie Stickney (K) 2:32.30. 1600: 3, Andrea Padilla (G) 6:12.27. 3200: 3, Padilla (G) 12:59.09. 4x100: 1, Kittitas 53.06. 4x200: 1, Kittitas 1:50.54. 4x400: 3, Highland 4:28.97.

Shot: 1, Alyssum Reno (K) 38-2. Disc: 3, Jacqlyn Hunter (K) 100-10. Jav: 1, Deanna Avalos (L) 128-4; 2, Nicole Nobbs (RC) 128-3; 3, Reno (K) 111-8. HJ: 2, Shaddia Meadows (NV) 5-0; 3, Lindsay Clerf (K) 4-10. LJ: 1, Brooke Benner (NV) 16-8. TJ: 1, Benner (NV) 35-6.5; 2, Sara Johnson (L) 34-4.5.

---

Glenwood Invite

BOYS

Team scores: Lyle-Wishram 135, Horizon Christian 115, Bickleton 111.5, Trout Lake 39.5, White Swan 33, Glenwood 16, Klickitat 11.

Local winners

400: Chance Carpenter (LW) 55.9. 800: Michael Underwood (B) 2:18.5. 1600: Troy Roberts (B) 5:05.1. 3200: Roberts (B) 11:52.5. 110H: Nathan Powers (B) 16.8. 300H: Powers (B) 44.5. 4x400: Lyle-Wishram 3:50.4.

Shot: Gabe Montoya (LW) 40-11. Disc: Montoya (LW) 119-1. Jav: Josh Verwey (WS) 152-10. HJ: Powers (B) 5-10. LJ: Tarell Manjarrez (WS) 18-2.5. TJ: James Baker (TL) 35-10.5. PV: Gregory Dechand (G) 11-6.

GIRLS

Team scores: Bickleton 105, Horizon Christian 101, Trout Lake 96, Lyle-Wishram 94, Glenwood 36, Klickitat 22, White Swan 20.

Local winners

100: Lindsay Brown (B) 13.4. 200: Kate Underwood (TL) 28.5. 400: Peggy Reynoso (TL) 1:08.7. 800: Caitlin Scott (TL) 2:39.3. 3200: Katrina Cardenas (B) 16:19.4. 100H: Brown (B) 17.4. 300H: Brown (B) 51.0. 4x100: Trout Lake 56.5. 4x200: Trout Lake 2:02.3. 4x400: Trout Lake 4:42.0.

Shot: Ellie Smith (LW) 26-0.5. Disc: Smith (LW) 81-0. Jav: Smith (LW) 98-10. HJ: Brown (B) 5-0. PV: Bethany Putnam (G) 7-6.