Valley track and field leaders updated through the Pasco Invitational and all other meets through April 14.

BOYS

100: Sterling Clark (Prosser) 11.42, Isaac Messenger (Goldendale) 11.50, Briley Cameron (Goldendale) 11.50, Luis Leon (Eisenhower) 11.54c, Bernaldo Madrigal (Sunnyside) 11.57, Thomas Niemeyer (Prosser) 11.65, Jose Castiellja (Grandview) 11.66, Ryan White (Sunnyside) 11.69.

200: Luis Leon (Eisenhower) 22.88, David Whitmore (Naches Valley) 23.43, Sergio Reyna (East Valley) 23.47, Briley Cameron (Goldendale) 23.52, Bernaldo Madrigal (Sunnyside) 23.56, Hank Strom (Wapato) 23.71, Daniel Whitmore (Naches Valley) 23.77, Case Duncan (Highland) 24.02.

400: Luis Leon (Eisenhower) 50.75, Ethan Hibbs (Prosser) 51.02, Hank Strom (Wapato) 51.55, Sterling Clark (Prosser) 51.80, Diego Hernandez (Zillah) 52.02, Kirk Gartrell (Riverside Christian) 52.56, Amjed Horieh (West Valley) 53.16, Trent Walker (Ellensburg) 53.37, Juan Cortes (Wapato) 53.37.

800: Drew Schreiber (Eisenhower) 1:52.96, Rogelio Bahena (Davis) 2:02.40, Jesus Medina (Eisenhower) 2:03.16, Braeden Rehfield (Eisenhower) 2:03.70, Richard Pryor (West Valley) 2:03.85, Gage Benner (Eisenhower) 2:03.96, Kirk Gartrell (Riverside Christian) 2:04.94, Spencer Stewart (Eisenhower) 2:06.05.

1,600: Drew Schreiber (Eisenhower) 4:25.05c, Gage Benner (Eisenhower) 4:25.68c, Jesus Medina (Eisenhower) 4:29.96c, Jack Espinoza (Highland) 4:31.67, Gavin Leaverton (Eisenhower) 4:37.67, Simon Verduzco (Eisenhower) 4:37.8h, Spencer Stewart (Eisenhower) 4:39.50c, Justin Irvine (West Valley) 4:40.65.

3,200: Carter Svendsen (Eisenhower) 10:02.0h, Gavin Leaverton (Eisenhower) 10:02.12, Brian Islas (Davis) 10:03.10, David Eisenhauer (Riverside Christian) 10:03.69, Jack Espinoza (Highland) 10:04.42, Jose Maciel (Eisenhower) 10:04.60, Ben Mahony (Eisenhower) 10:04.67, Simon Verduzco (Eisenhower) 10:18.62.

110 hurdles: Elijah Pena (Sunnyside) 15.48, David Whitmore (Naches Valley) 16.07, Braden Sunwold (West Valley) 16.11, Jordan DeSanto (Riverside Christian) 16.15, Jack Picatti (La Salle) 16.19, Eric Amaro (Sunnyside) 16.32, King Harvin (Davis) 16.42, Allyn Burvee (Ellensburg) 16.71.

300 hurdles: King Harvin (Davis) 41.65, Elijah Pena (Sunnyside) 41.92, Adam Soelberg (Riverside Christian) 42.17, Braden Sunwold (West Valley) 42.45, Steven Razo (Grandview) 43.47, David Vargas (La Salle) 43.80, Alex King (Trout Lake-Glenwood) 44.04c, John Stephens (Lyle-Wishram) 44.21.

4x100: Eisenhower (Lopez, Schreiber, Ullom, Ayala) 44.73, East Valley 45.22, Grandview 45.26, Sunnyside 45.34, Wapato 45.74, Goldendale 45.86, Zillah 45.88, West Valley 46.07, Prosser 46.58.

4x400: Eisenhower (Leon, Ayala, Lopez, Medina) 3:32.77, Prosser 3:34.76, Wapato 3:36.46, Zillah 3:38.07, Riverside Christian 3:38.40, Sunnyside 3:40.25, Kittitas 3:41.39, East Valley 3:42.20.

Shot: Jake Callaghan (Naches Valley) 59-9.5, Kenny Hood (East Valley) 47-2, Jason Glenn (Ellensburg) 45-6.5, Gabe Montoya (Lyle-Wishram) 45-5, Jose Jimenez (Eisenhower) 44-8.75, Elijah Payer (Wapato) 44-8, Juan Melgoza (Wapato) 43-5, Reggie Chumley (Zillah) 42-10.

Discus: Eric Amaro (Sunnyside) 136-10, Jake Callaghan (Naches Valley) 135-0, Ruben Perez (Zillah) 134-4, Adrian Villasenor (Toppenish) 125-3, Juan Peralta (Sunnyside) 124-11, Jason Glenn (Ellensburg) 124-9, Jose Sanchez (Sunnyside) 123-4, Austin Oursland (Kittitas) 122-2.

Javelin: Eric Amaro (Sunnyside) 177-5, James Swanson (West Valley) 175-1, Jensen Lillquist (Ellensburg) 169-6, Andrew Martinez (Eisenhower) 165-10, Matt Wellner (La Salle) 157-6, Josh Chronister (Highland) 154-4, Adrian Gutierrez (Mabton) 150-0, Cody Scott (Selah) 145-2.

High jump: Cameron Rath (Selah) 6-2, Micah Tranch (Riverside Christian) 6-2, Jesse McDaniel (Kittitas) 6-0, Tim Lambert (Klickitat) 6-0, Mitchell Powers (Bickleton) 5-10, Eduardo Salmeron (Sunnyside) 5-8, Jeremy Bade (East Valley) 5-8, Bennett Ullom (Eisenhower) 5-8.

Long jump: Jeremy Bade (East Valley) 20-4, Matt Bennett (Ellensburg) 20-2.75, Kirk Gartrell (Riverside Christian) 19-11.25, Eduardo Salmeron (Sunnyside) 19-11, Alfredo Hernandez (Wapato) 19-11, Ty Poole (Kittitas) 19-8.5, Isaac Messenger (Goldendale) 19-8, Eric Amaro (Sunnyside) 19-6.5.

Triple jump: Travis Frymier (Eisenhower) 42-1, Eduardo Salmeron (Sunnyside) 41-8.5, Isaac Messenger (Goldendale) 41-4, Alfredo Hernandez (Wapato) 41-3.5, Braydon Shields (West Valley) 41-2.5, Jeremy Bade (East Valley) 40-7.25, Sergio Lugo (Sunnyside) 40-6, Jarred Nidiffer (East Valley) 38-9.25.

Pole vault: Colton Peyser (Selah) 13-3, Matt Driver (Kittitas) 12-6, Peter Clinton (Bickleton) 12-6, Ian Kinney (Eisenhower) 12-0, Jesse Nickens (Davis) 11-6, Andy Rodriguez (Grandview) 11-6, Greg Dechand (Trout Lake-Glenwood) 11-6, Zeb Eilers (Kittitas) 11-0, Taylor Alexander (West Valley) 11-0, Isaiah Sanders (Prosser) 11-0.

GIRLS

100: Delaney Romero (Naches Valley) 12.67, Tierney Silliman (West Valley) 12.78, Taylor Wicht (Selah) 12.91, Alexia Rodriguez (Ellensburg) 12.92, Miranda Borrego (Zillah) 13.07, Katelyn Pendley (Thorp) 13.15, Kelcie Russell (Ellensburg) 13.24, Tracey Bautista (Davis) 13.30.

200: Kailee Wood (Selah) 26.45, Tierney Silliman (West Valley) 26.47, Delaney Romero (Naches Valley) 26.50, Kelcie Russell (Ellensburg) 26.63, Katelyn Pendley (Thorp) 27.17, Amber Reiber (Selah) 27.42, Alexia Rodriguez (Ellensburg) 27.50, Brittney Broersma (Sunnyside) 27.55.

400: Amber Reiber (Selah) 1:01.07, Katelyn Pendley (Thorp) 1:01.42, Lindsay Clerf (Kittitas) 1:01.88, Kasi Prieto (Grandview) 1:02.94, Kolby Childers (Prosser) 1:03.14, Alexia Rodriguez (Ellensburg) 1:03.97, Tiffany Kelley (Zillah) 1:04.02, Star Summer (Ellensburg) 1:04.05.

800: Samantha Gil (Eisenhower) 2:29.0h, Megan Glenski (Eisenhower) 2:29.56, Star Summer (Ellensburg) 2:30.28, Valerie Vogt (Trout Lake-Glenwood) 2:31.0h, Engaisi Peter (Ellensburg) 2:32.34, Kolby Childers (Prosser) 2:33.42, Alyssa Pena (Eisenhower) 2:33.4h, Monica Villegas (Zillah) 2:34.0h.

1,600: Elise Tello (Eisenhower) 5:18.54, Alexis Redfield (Zillah) 5:29.73, Samantha Gil (Eisenhower) 5:30.86, Megan Glenski (Eisenhower) 5:32.51, Tori Klein (Eisenhower) 5:34.3h, Rachel Farris (Ellensburg) 5:38.19, Amber Nickerson (Ellensburg) 5:38.97, Valerie Vogt (Trout Lake-Glenwood) 5:40.71.

3,200: Elise Tello (Eisenhower) 11:05.45, Tori Klein (Eisenhower) 11:28.06, Rachel Farris (Ellensburg) 11:49.75, Alexis Redfield (Zillah) 12:14.51, Grace Whitmer (Davis) 12:27.51, Emily Lewis (West Valley) 12:31.07, Kaili Keefe (West Valley) 12:31.11, Marlene Ramos (Granger) 13:16.57.

100 hurdles: Lindsay Yetter (Prosser) 16.22, Akaisha Charlton (Ellensburg) 16.70, Beth Wise (Zillah) 16.74, Brittney Broersma (Sunnyside) 17.14, Jordyn Arlt (Ellensburg) 17.40, Caitlin Long (Highland) 17.48, Lindsay Brown (Bickleton) 17.55, Caitlin Quaempts (West Valley) 17.59.

300 hurdles: Madison Moffat (Ellensburg) 48.53, Jordyn Arlt (Ellensburg) 49.22, Brittney Broersma (Sunnyside) 49.24, Beth Wise (Zillah) 49.77, Caitlin Long (Highland) 51.07, Lindsay Yetter (Prosser) 51.16, April Soelberg (Riverside Christian) 51.31, Devin Simpson (Eisenhower) 51.80, Megan Burfeind (Ellensburg) 52.11.

4x100: Selah (Cuevas-Martinez, Reiber, Wicht, Wood) 50.33, West Valley 50.55, Ellensburg 51.29, Selah 51.91, Davis 53.06, Sunnyside 53.41, Eisenhower 54.0h, East Valley 54.08, Kittitas 54.09.

4x200: Kittitas (Brooks, Stickney, Clerf, Ott) 1:53.54, Sunnyside 1:54.57, Selah 1:55.22, East Valley 1:55.87, Highland 1:56.01, Davis 1:56.56, Zillah 1:56.59, Eisenhower 1:57.7h.

4x400: Ellensburg (Moffat, Summer, Russell, Peter) 4:14.29, West Valley 4:22.18, Zillah 4:27.08, Selah 4:28.05, Prosser 4:28.52, Sunnyside 4:31.81, Eisenhower 4:32.22, Grandview 4:33.21.

Shot: Alyssum Reno (Kittitas) 34-4, Keiley Greenlaw (Thorp) 32-11, Kendall Platsman (Sunnyside) 32-2, Miranda Whitworth (Davis) 32-2, Rachel Bush (Eisenhower) 32-1, Ashley Sabin (Kittitas) 31-10, Brina Perez (West Valley) 30-11, Emily Murphy (West Valley) 30-7.5.

Discus: Claire Goins (Eisenhower) 114-3, Brooke Brown (Eisenhower) 114-2, Sarah Roberts (Riverside Christian) 112-8, Jamila Shafer (Grandview) 102-1, Samantha Fate (Wapato) 100-4, Keiley Greenlaw (Thorp) 95-0, Salome Yates (East Valley) 93-9, Mikaela Sitton (Ellensburg) 92-3.

Javelin: Brooke Brown (Eisenhower) 136-2, KC Andrus (Cle Elum) 127-0, Nicole Nobbs (Riverside Christian) 123-9, Lara Parsons (Klickitat) 112-7, Erika Wilson (Selah) 111-7, Cassie Riel (La Salle) 109-9, Brina Perez (West Valley) 105-7, Lauren Spencer (Toppenish) 102-11, Emalie Islas (Naches Valley) 102-11.

High jump: Lindsay Clerf (Kittitas) 5-0, Emily Seaman (Zillah) 5-0, Lindsay Brown (Bickleton) 5-0, Ryane Holmes (Davis) 5-0, Kelcie Russell (Ellensburg) 5-0, Cheyenne Adams (East Valley) 4-10, Shaddia Meadows (Naches Valley) 4-10, Ava Tolcacher (Prosser) 4-10.

Long jump: Kailee Wood (Selah) 17-4, Delaney Romero (Naches Valley) 16-8, Samantha Herzog (East Valley) 16-1, Bridgette Wichterman (Ellensburg) 16-0, Sydney Mercer (Prosser) 15-11, Ashleigh Fraser (Cle Elum) 15-11, Lexi Ott (Kittitas) 15-6, Emily Seaman (Zillah) 15-5, Lindsay Yetter (Prosser) 15-5.

Triple jump: Emily Seaman (Zillah) 33-2, Sydney Mercer (Prosser) 32-10.5, Lexi Ott (Kittitas) 32-5, Shaddia Meadows (Naches Valley) 32-4, Delaney Romero (Naches Valley) 32-2, Emma Faubion (West Valley) 32-0, Jamie Venema (Bickleton) 31-9.5, Abriah Isaac (Zillah) 31-6.

Pole vault: Taylor Wicht (Selah) 10-6, Serena Streich (West Valley) 9-0, Jamie Venema (Bickleton) 8-6, Halle Irvine (West Valley) 8-0, Geordan Skyles (Sunnyside) 8-0, Mackenzie Davis (Prosser) 8-0, Karoly Despain (Eisenhower) 8-0, Abigail Poston (West Valley) 8-0.