DESTINATION DOME

Class 2A and 1A teams playing to advance into next week’s state quarterfinals in the SunDome. All games loser out.

CLASS 2A BOYS

Saturday’s games

At Lynden: Burlington-Edison vs. White River, 4 p.m.; Sumner vs. Lynden, 6 p.m.

At Kent-Meridian: Hockinson vs. Sequi m, 4 p.m.; Olympic vs. Clover Park, 6 p.m.

At Tumwater: Anacortes vs. Mark Morris, 4 p.m.; Renton vs. River Ridge, 6 p.m.

At Central Washington University: Ellensburg (16-6) vs. Pullman (23-1), 4 p.m.; Wapato (18-6) vs. West Valley-Yakima (20-2), 6 p.m.

CLASS 1A BOYS

SATURDAY’S GAMES

At Mount Vernon: La Center vs. Cedar Park Christian, 4 p.m.; Hoquiam vs. Lynden Christian, 6 p.m.

At Chehalis: King’s vs. Kalama, 4 p.m.; Mount Baker vs. Toledo, 6 p.m.

At West Valley-Yakima: Kiona-Benton vs. Seattle Academy, 4 p.m.; Cashmere (17-7) vs. Zillah (22-1), 6 p.m.

At Central Valley: Granger (16-7) vs. Brewster (17-7), 4 p.m.; Burbank vs. Okanogan, 6 p.m.

CLASS 2A GIRLS

TODAY’S GAMES

At Lynden: Cedarcrest vs. Port Angeles, 6 p.m.; Olympic vs. Burlington-Edison, 8 p.m.

At Kent-Meridian: River Ridge vs. White River, 6 p.m.; Renton vs. Sumner, 8 p.m.

At Tumwater: Archbishop Murphy vs. Chehalis, 6 p.m.; Washington vs. Mark Morris, 8 p.m.

At Central Washington University: Ellensburg (19-3) vs. West Valley-Spokane (18-5), 6 p.m.; Grandview (19-5) vs. Wapato (20-2), 8 p.m.

CLASS 1A GIRLS

TODAY’S GAMES

At Mount Vernon: Woodland vs. Cascade Christian, 6 p.m.; Hoquiam vs. Lynden Christian, 8 p.m.

At Chehalis: King’s vs. Montesano, 6 p.m.; Blaine vs. Castle Rock, 8 p.m.

At West Valley-Yakima: Connell vs. University Prep, 6 p.m.; Okanogan (19-6) vs. Zillah (19-3), 8 p.m.

At Central Valley: Burbank vs. Chelan, 6 p.m.; La Salle (18-5) vs. Brewster (22-1), 8 p.m.

LOCALS ONLY

Local teams playing to advance into next week’s state quarterfinals in either the Tacoma Dome (4A, 3A) or Spokane Arena (2B, 1B). All games loser out.

CLASS 4A GIRLS

Today’s game

At Wenatchee: Lake Stevens (18-7) vs. Davis (13-9), 8 p.m.

CLASS 2B GIRLS

Today’s games

At Sunnyside: Riverside Christian (16-7) vs. Napavine (18-6), 6 p.m.; Colfax (23-5) vs. White Swan (16-6), 8 p.m.

CLASS 1B GIRLS

Today’s games

At Walla Walla: Tekoa-Oakesdale (17-5) vs. Sunnyside Christian (24-0), 6 p.m.

At Timberline: Yakama Tribal (12-6) vs. Republic (17-5), 6 p.m.

CLASS 2B BOYS

Saturday’s game

At Sunnyside: Northwest Christian (18-10) vs. Riverside Christian (18-4), 6 p.m.

CLASS 1B BOYS

Saturday’s game

At Timberline: Evergreen Lutheran (12-10) vs. Sunnyside Christian (23-2), 4 p.m.